Zamknij

Michał Gruchała: lektyki w Chojnicach to dobry pomysł promocyjny

18:19, 16.03.2024 Mariusz Sieraczkiewicz/foto freepik Aktualizacja: 21:53, 16.03.2024
Skomentuj

Słońce Borów Tucholskich!

- Sprawa lektyki jako środka komunikacji miejskiej pojawiła się na 25 lecie burmistrza Arseniusza Finstera, który wtedy otrzymał od przedstawicieli służb mundurowych obraz, na którym właśnie jest niesiony w lektyce w blasku słońca. Samo zdarzenie było szeroko komentowane nie tylko przez mieszkańców czy lokalne media. Rozlało się po kraju i dziś nasze miasto jest kojarzone właśnie przez pryzmat burmistrza niesionego w lektyce przez mundurowych – przypomina Michał Gruchała z Głosu Chojniczan.

Samo zdarzenie i obraz przedstawiający Finstera w lektyce niesionej przez "usłużnych żołdaków" uznano za wielce niesmaczne i antydemokratyczne. Wręcz porównywano do dyktatur rosyjskiej czy białoruskiej. Smaczku całej sprawie dodaje fakt, iż Finster doktoryzował się w Moskwie, co w obecnych czasach jest kojarzone jednoznacznie.

Jak informował portal chojnice.naszemiasto.pl "młodszy inspektor Paweł Molis (pierwszy zastępca komendanta powiatowego policji w Chojnicach), brygadier Marcin Wróblewski (zastępca komendanta powiatowego PSP w Chojnicach), podpułkownik Marcin Pysiewicz (szef 34. Chojnickiego Batalionu Radiotechnicznego) i major Tomasz Szcześniak (zastępca dyrektora Zakładu Karnego w Koronowie, czyli szef aresztu w Chojnicach)."

Lektyką po Chojnicach

W przestrzeni miejskiej natomiast pojawiły się różne pomysły i propozycje. Należy zatem spodziewać się, że pojawią się informacje o wprowadzeniu do ruchu ulicznego w Chojnicach - lektyk dla patrycjuszy miasta – co wygeneruje problem parkingu dla tych lektyk.

Burmistrz (jeśli zostanie burmistrzem) musi liczyć się z tym, że z wnioskiem o parking zwrócą się środowiska noszaków i lektykarzy (osoby niosące lektyki), jak i patrycjusze (osoby wyższego stanu, które są niesione w lektyce), by w mieście usankcjonować miejsca parkingowe dla lektyk.

Wśród społeczników już trwa dyskusja na ten temat!

Społecznicy rozumieją problemy lektykarzy i chcą im pomóc. Nie jest to lekka praca nawet, gdy jest się pracownikiem którejś z "mundurówek". Dlatego zwracają się z serdeczną prośbą:

"Pobudujcie parking dla lektyk"

Mamy nadzieje, że ta ambitna inwestycja znajdzie posłuch wśród włodarzy miasta Chojnice.

- Swoją drogą lektyki mogą okazać się przebojem turystycznym. Potrzebne jest jeszcze określenia pasów ruchu i szlaków, którym noszaki będą transportować turystów. To chyba dużo atrakcyjniejsze niż bieg do tyłu... Chojnice od lat szukają domeny turystycznej, która była by całkowicie miejska, nie pstrągi w Mylof, czy miejsca wypoczynkowe w Charzykowych czy Swornych Gaciach, a nasze całkowicie miejskie – chojnickie lektyki. To może przyciągnąć turystów i pobudzić miejscowych przedsiębiorców do uruchamiania barów, restauracji czy hoteli lub pensjonatów – dodaje Michała Gruchała.

* * *

Warto dodać, że lektyki są atrakcjami turystycznymi na przykład w Krakowie, Karpaczu, Czeskim Cieszynie, gdzie licznie uczestniczą Polacy.

Lektyki w Krakowie

ArtBoom Tauron Festival to eksplozja sztuki współczesnej w przestrzeni publicznej, sztuki, która prowokuje, zastanawia, wchodzi w interakcję z widzem, sprzyja kontemplacji. Jest to największy festiwal prezentujący w Krakowie sztukę współczesną: zarówno polską, jak i zagraniczną.

Lektyki w Karpaczu

Dzieje tragowania turystów w lektykach u stóp Śnieżki sięgają ponad 300 lat. 31 sierpnia 1697 r. hrabia Krzysztof Leopold Schaffgotsch w towarzystwie 20-osobowej świty składającej się z leśników, stolnika, kamerdynera, kucharza, 2 hajduków, a także "poddanych, którzy nieśli jego Ekscelencję grafa”, dotarł na szczyt najwyższej góry Sudetów.

Wraz z rozwojem turystyki wzrosło zapotrzebowania na usługi tragarskie. W Karpaczu pod koniec XIX wieku znajdowało się kilka stacji tragarzy lektyk, którzy to za stosowną opłatą strudzonych turystów wnosili na szczyt Śnieżki. Jedna z takich stacji znajdowała się w obecnym DW Chrobry.

Lektyki w Czeskim Cieszynie

Organizatorzy „Dni Noszaka” zapraszają śmiałków średniowiecznych zmagań i dobrej zabawy do udziału w eliminacjach do Biegu Drużynowego z Lektyką o Puchar Przemysława I Noszaka!

Książę Cieszyński Przemysław I Noszak zawdzięcza swój przydomek lektyce, w której był noszony, ze względu na wywołane chorobą problemy z poruszaniem się. O tym jak mogły wyglądać podróże Księcia dowiemy się podczas zbliżających zawodów.Zbierz drużynę, przyjmijcie historyczną nazwę i walczcie w wielkim finale o Puchar Księcia Przemysława I Noszaka oraz paletę piwa „Noszak”!

W eliminacjach biorą udział drużyny składające się z 4 pełnoletnich osób.W lektyce będzie umieszczony 30 litrowy KEG piwa Noszak.

Do wielkiego finału zakwalifikuje się 15 drużyn, które najszybciej pokonają dystans dookoła Zamku.

* * *

Jak widać tradycja w narodzie jest!

Dlaczego zatem Chojnice nie miałyby stać się stolicą Lektyk Polski Północnej?

 

(Mariusz Sieraczkiewicz/foto freepik)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%