Zamknij

Kriger: dbanie o bezpieczeństwo kierowców i pieszych to zadania służb drogowych

14:46, 26.11.2023 PAP Aktualizacja: 14:47, 26.11.2023
Skomentuj foto MG foto MG

"Błoto pośniegowe zalega na drogach krajowych nr 91 i 55 w okolicy Tczewa. Czarne i mokre są natomiast drogi krajowej nr 20, 22 i 25" - podał w niedzielę rano dyżurny PID GDDKiA Rafał Taranowski.

- Można pomyśleć, że zima na Pomorze przyszła pierwszy raz... To jest swoiste zjawisko socjologiczne, że rok w rok zima zaskakuje drogowców, którzy jak pojawia się pierwszy większy śnieg nie potrafią odnaleźć się i zmierzyć z zaspami, błotem pośniegowym i lodem, który zaczyna zalegać nawierzchnię. Może warto by pojechali do Skandynawii lub innych krajów, które radzą sobie w takich przypadkach. Dbanie o bezpieczeństwo kierowców i również pieszych to przecież zadania statutowe służb drogowych i firm, który wygrywają w gminach i powiatach przetargi. Skoro więc biorą za to pieniądze, to powinni również wywiązywać się z przyjętej na siebie odpowiedzialności. Uważam, że ten problem powinien być dokładnie zdiagnozowany i gminy powinny zbudować taki system wymagań, który pozwoliłby w przyszłości uniknąć wielu zagrożeń - podkreśla Tyberiusz Kriger, kartuski radny.

* * *

Coraz trudniejsze warunki na drogach

Komenda Powiatowa Policji w Kartuzach przypomina:

Jesienna aura nie ułatwia życia kierowcom. Policja apeluje do kierowców o szczególnie ostrożną jazdę. Na wielu trasach może występować gołoledź, padać śnieg z deszczem lub marznący deszcz. Jazdę kierowcom miejscami może utrudniać także mgła. Funkcjonariusze przypominają, by przed zimą odpowiednio przygotować samochód.

Panująca obecnie w naszym kraju aura sprawia, że warunki na drodze robią się bardzo zmienne, bardziej zdradliwe i niebezpieczne zarówno dla kierujących jak i dla pieszych. Dlatego kartuscy policjanci apelują do wszystkich, zarówno do kierowców, rowerzystów, jak i pieszych, o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi.

Policjanci przypominają, by do jazdy zimą właściwie się przygotować. Odpowiednie opony to początek bezpiecznej drogi. Należy zadbać o czyste reflektory i szyby. Zmieniająca się pogoda wymusza zmianę techniki prowadzenia pojazdu, o czym wielu kierowców zapomina. W czasie jesieni czy zimy jezdnia często jest mokra i śliska, co powoduje obniżenie przyczepności opon  i wydłużenie drogi hamowania. Z tego powodu należy zmniejszyć prędkość, zwiększyć odległość od poprzedzającego pojazdu, a przed skrzyżowaniem wcześniej niż zwykle rozpocząć proces zwalania i sygnalizowania manewrów. Brak uwzględnienia śliskiej nawierzchni w technice jazdy może doprowadzić także do utraty kontroli nad pojazdem. 

Pamiętajmy – prędkość dopuszczalna w czasie intensywnych opadów deszczu czy podczas przymrozków nie zawsze oznacza prędkość BEZPIECZNĄ!

Należy zwrócić szczególną uwagę na pieszych, którzy w tym okresie są mniej widoczni. Nie należy wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Mimo, że pieszy na przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem, to obowiązany jest zachować szczególną ostrożność. Do potrąceń pieszych dochodzi również na skutek przekraczania przez nich jezdni w niedozwolonym miejscu oraz nieostrożnego wejścia na jezdnię zza pojazdu czy też przeszkody. Bardzo często piesi poruszając się po drodze po zmierzchu zapominają nie tylko o obowiązku, ale również o konieczności używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Właściwe przygotowanie się do jazdy to połowa sukcesu. Jeżeli dołożymy do tego koncentrację, zachowanie ostrożności, odpowiedni dystans od poprzedzającego auta, to będziemy mogli bezpiecznie dotrzeć do celu. Policjanci zwracają uwagę na technikę jazdy, a także sposób przewożenia najmłodszych. Wzajemny szacunek wobec siebie spowoduje, że każdy będzie mógł bezpiecznie podróżować.

* * *

Jak wyglądały pomorskie drogi w niedzielę rano?

Błoto pośniegowe zalega m.in. na drogach krajowych w okolicy Tczewa. Zajeżdżony śnieg jest usuwany z dróg wojewódzkich i gminnych m.in. w powiatach kościerskim i kartuskim oraz wejherowskim i puckim. W niedzielny poranek służby pracują również na drogach w powiatach sztumskim i kwidzyńskim.

"W rejon Tczewa wyjechało 18 pojazdów, w okolice Lęborka 6 pojazdów, natomiast w rejonie Trójmiasta: na Obwodnicę Trójmiasta i Trasę Kaszubską wyjechały 34 pojazdy" - relacjonował dyżurny.

110 pojazdów - do odśnieżania i przeciw gołoledzi - pracowało na drogach powiatowych, gminnych i wojewódzkich. Dyżurny ZDW w Gdańsk Daniel Strzeliński przekazał, że najwięcej pojazdów wyjeżdżało na drogi w powiatach: kościerskim i kartuskim (22 pojazdy) oraz w wejherowskim i puckim (22). Służby zabezpieczały również drogi w powiatach sztumskim, kwidzyńskim i malborskim (18 pojazdów) oraz w lęborskim i słupskim (17 pojazdów).

Zajeżdżony śnieg występuje także na drogach w powiecie bytowskim (10 pojazdów). W powiatach gdańskim i nowodworskim na drogach zalega błoto pośniegowe.

W związku z opadami śniegu interwencje podejmowali pomorscy strażacy. Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Wojewódzkiego PSP przekazał, że brali oni udział w 10 interwencjach związanych m.in. z usuwaniem połamanych drzew i konarów, które zalegały na drogach. W nocy z soboty na niedzielę - jak podał dyżurny - doszło do jednej kolizji drogowej w powiecie człuchowskim.

Alert IMGW przed oblodzeniem w woj. pomorskim obowiązuje do niedzieli do godz. 10. Synoptycy prognozują zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach mokrego śniegu, które będzie powodowało ich oblodzenie. Temperatura minimalna może wynieść do około -4 st. Celsjusza, temperatura minimalna przy gruncie ok. -6 st. Celsjusza. (PAP)

autor: Piotr Mirowicz

pm/ mmu/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%