Zamknij

Dyskusja na zarzuty. Sesja Rady Miasta pod znakiem likwidacji szkoły sportowej. A miało być "W Gdyni nie likwidujemy szkół"

13:03, 05.02.2020 Aktualizacja: 13:08, 05.02.2020
Skomentuj

- Niestety te nieracjonalne decyzje prezydenta zostały przyjęte. Mimo bardzo dokładnej i profesjonalnej analizy materiałów i strategii miasta przez rodziców prezydent nie przyjmował do siebie argumentów strony społecznej. Sytuacja SP51 i SP52 jeszcze bardziej się skomplikowała i konsekwencje podjętych uchwał mogą być dla tych szkół nieodwracalne. Przyjęte rozwiązania, niestety narażą miasto, według mnie na więcej niepotrzebnych kosztów jednocześnie ze szkodą dla uczniów, więc jaki jest cel ich wprowadzania? Być może kluczem są atrakcyjne nieruchomości pod budynkami tych szkół – komentuje radny Marcin Bełbot (PiS).

Dawno posiedzenie Rady Miasta Gdyni nie wywołało tylu emocji. Najpierw szkoły, potem wprowadzona pod obrady na „wariackich papierach” rekonstrukcja uchwały śmieciowej. Przedstawiciele rządzącej Gdynią Samorządności odpierali argumenty strony społecznej używając określenia „złe dane”. Jest to dziwne, bo rodzice i opozycyjni radni do swoich opracować użyli danych oficjalnie publikowanych przez Urząd Miasta. To rodzi pytania: czy gdyński ratusz publikuje fałszywe dane? Czy to tylko celowa taktyka mająca w podtekście dyskredytację oponentów? Czy ktoś w ogóle zna prawdziwe dane? Czy jest możliwość wspólnej dyskusji władzy z mieszkańcami w oparciu o jedne DANE?

Sami radni, jak pokazała sesja, nie do końca wiedząc jak używać np. uzasadnień projektów uchwał. Radny Samorządności Jarosław Kłodziński mówił o klasach gimnastyki artystycznej (w roku szkolnym 2019/2020 w klasie IV jest 5 uczniów, w klasie V – 19 uczniów, w klasach VI – 23 uczniów, w klasach VII – 29 uczniów i w klasach VIII - 31), do których uczęszcza dwadzieścia kilka uczennic, a przewodnicząca Rady Miasta Joanna Zielińska wyliczyła konkretnie: w roku szkolnym 2019/2020 w klasie IV mistrzostwa sportowego gimnastyki artystycznej jest 5 uczennic, w klasie V – 9 uczennic, w klasie VI – 8 uczennic, w klasie VII – 7 uczennic, VIII – 7 uczennic. Po zagłębieniu w sprawę już wiadomo, że cytowali dwa różne uzasadnienia, przy czym prawdę podała, w aspekcie wypowiedzi, jedynie przewodniczącą J. Zielińska. I chwała jej za to, że w tym galimatiasie chaosu, zarzutów i walki na słowa ona jako jedyna posługiwała się prawdą!

Radny Kłodziński wspomniał również o zawodniczkach przygotowujących się do olimpiady w Tokio. Warto by poznać ile tych gimnastyczek do tej olimpiady się przygotowuje, czy są członkiniami gdyńskich klubów, czy raczej jako kadrowiczki, które niekoniecznie reprezentują SGA lub UKS Jantar.

W rozmowie z Radiem Gdańsk wiceprezydent Bartosz Bartoszewicz zarzucił rodzicom włączanie do protestu dzieci. Zapomniał jednak powiedzieć, że to on jako pierwszy spotkał się z dziećmi (bez zgody rodziców) i powiedział im o likwidacji szkoły. Pokazuje to, że ten wysoki urzędnik gdyńskiego ratusza nie ma żadnego przygotowania psychologicznego i pedagogicznego, co podważa jego jakichkolwiek kompetencje do zajmowania się oświatą. W czasie swoich licznych wystąpień podczas sesji często odwoływał się do stwierdzenie, że podczas różnych spotkań rodzice źle interpretowali jego wypowiedzi. Szkoda, że nie pomyślał, jak jego wypowiedź zinterpretują dzieci, które po spotkaniu mówiły o wyburzaniu SP 51... I to właśnie rodzice musieli potem uspokajać dzieci i tłumaczyć, że nie będzie żadnego wyburzania. Ostatnie tygodnie ewidentnie pokazują, że przeinaczanie faktów to głównie domena wiceprezydenta B. Bartoszewicza.

Jego ulubionym kontrargumentem jest stwierdzenie, że wszelkie inne analizy i opracowania, które nie zostały przygotowane przez Urząd Miasta opierają się na złych DANYCH. Z uporem maniak również wiceprezydent cały czas nadmieniał, że nie ma dyskusji o Szkole Podstawowej nr 51.

Natomiast Ewa Krym próbowała przekonać wszystkich, że sesja nie porusza tematu Szkoły Podstawowej nr 52. Marek Dudziński obnażył hipokryzję Ewy Krym. Przecież w projekcie chwały dotyczącej przeniesienia VII LO z ul. Władysława IV jasno jest napisane, że szkoła ma być przeniesiona do budynku przy ul. Okrzei 6. Jakoś dziwnie się składa, że w tym budynku funkcjonuje SP 52...

Za likwidacją Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego w Gimnastyce Artystycznej wchodzącej w skład Zespołu Sportowych Szkół Ogólnokształcących z siedzibą przy ul. Władysława IV 54 w Gdyni 21 za, 4 przeciw, 1 wstrzymujący.

Za likwidacją Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego w Gimnastyce Artystycznej wchodzącego w skład Zespołu Sportowych Szkół Ogólnokształcących z siedzibą przy ul. Władysława IV 54 w Gdyni 21 za, 3 przeciw, 2 wstrzymujące.

Za przekształceniem Sportowej Szkoły Podstawowej nr 14 im. Józefa Wybickiego wchodzącej w skład Zespołu Sportowych Szkół Ogólnokształcących z siedzibą przy ul. Władysława IV 54 w Gdyni 21 za, 5 przeciw, nikt się nie wstrzymał.

Przed głosowaniem Dorota Płotka zaprezentowała prezentację przygotowaną przez rodziców SP 52 cztery filary gdyńskiej oświaty przypominając wypowiedź B. Bartoszewicza z 2016 roku.

„W Gdyni zmiany w szkolnictwie opieramy na czterech filarach, które nasze miasto wyróżniają na tle innych w Polsce. Po pierwsze, w Gdyni nie będą likwidowane szkoły - te, które są nadal będą funkcjonować w zespołach. Drugi filar, który był dla nas kluczowy, to minimalizowanie oddziaływania zmian na uczniów. Chcieliśmy, aby podejmowane przez nas decyzje, ich nie dotykały. Ważną dla nas kwestią było również bezpieczeństwo rozumiane na różne sposoby - w sensie komunikacyjnym, czyli zmniejszenia odległości do szkół oraz zachowania tej samej kadry nauczycielskiej. Ostatni element naszych zmian to dotyczy konsultacji, których w minionym tygodniu przeprowadziłem aż 46. Udział w nich brały rady pedagogiczne, rady rodziców, dyrektorzy szkół, związki zawodowe" - powiedział Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni.

1. W Gdyni nie likwidujemy szkół

Żadna ze szkół nie zostanie zlikwidowana. Intencją Samorządu jest poszerzenie oferty edukacyjnej. Planuje się zmniejszyć odległość do szkół podstawowych, wprowadzić nowe funkcje oświatowe w dzielnicach oraz utworzyć dodatkowe oddziały dwujęzyczne i sportowe w szkołach podstawowych.

2. Zmieniamy z jak najmniejszym oddziaływaniem na uczniów

W Gdyni nie nastąpi rozbijanie oddziałów. Intencja jest taka, by każda klasa kontynuowała zajęcia edukacyjne z tym samym wychowawcą i tymi samymi nauczycielami.

3. Stawiamy na bezpieczeństwo

Uczniowie będą kończyć zajęcia szybciej (dążymy do wskaźnika jednozmianowości), a ich droga do szkoły będzie krótsza.

4. Rozmawiamy - konsultacje z dyrekcjami szkół, gronem pedagogicznym, rodzicami i uczniami, związkami zawodowymi

W Gdyni podczas zmian w 2016 roku odbyło się 37 spotkań z udziałem wiceprezydenta Miasta Bartosza Bartoszewicza z dyrektorami szkół, radami pedagogicznymi, radami rodziców, samorządami uczniowskimi, związkami zawodowymi w celu wypracowania rozwiązań dotyczących przyszłości szkół. Ponadto w samodzielnych gimnazjach odbyły się spotkania z moderatorami z Laboratorium Innowacji Społecznych oraz pracownikami Wydziału Edukacji, podczas których kadra szkoły opracowywała koncepcje przekształceń. Ostateczne propozycje rozwiązań były przekazywane do zaopiniowania przez rady pedagogiczne i rodziców.

Za przekształceniem VII Sportowego Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Wybickiego wchodzącego w skład Zespołu Sportowych Szkół Ogólnokształcących z siedzibą przy ul. Władysława IV 54 w Gdyni poprzez zmianę siedziby na ul. Okrzei 6 w Gdyni głosowało 16 radnych, 8 przeciw i 2 wstrzymało się.

- Młodzieżowa Rada Miasta Gdyni póki co nie wydała żadnej opinii więc nie mogę mówić w imieniu MRMG, ale mam jakieś swoje spostrzeżenia ten temat. Byłem na spotkaniach zarówno z Panem Wiceprezydentem jak i z rodzicami i staram się patrzeć na temat wielowymiarowo, gdyz tego wymaga złożoność tematu. Władze podchodzą do problemu bardzo strategicznie i jest to w jakiś sposób zrozumiałe z racji na specyfikę ich funkcji w mieście. Tego typu zmiany często są krzywdzące dla różnych stron i to się wydaje nieuniknione, ale uważam że można to zminimalizować. Władze miasta obrały taki kierunek i są przekonani o słuszności tego kierunku, można się z nim zgadzać lub nie. Aczkolwiek jestem również przekonany iz cały pomysł reorganizacji w takiej formie jest bogaty w pewne spaczenia i można tą reorganizacje przeprowadzić lepiej, mając również na względzie zdanie rodziców. Moim zdaniem idealnym rozwiązaniem byłby konstruktywny dialog, oparty na solidnych faktach i argumentach, bez uciekania się do plotek (które w takich warunkach często naturalnie się mnożą), prowadzący do kompromisu na który obie strony będą gotowe pójść. Ile w tej mojej wizji marzeń a ile realnego myślenia, trudno stwierdzić, ale ja tak to widzę – podkreśla Kamil Sarapuk, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta.

Z dniem 31 sierpnia 2020 r. zamierza się zlikwidować Szkołę Podstawową Mistrzostwa Sportowego w Gimnastyce Artystycznej wchodzącą w skład Zespołu Sportowych Szkół Ogólnokształcących z siedzibą przy ul. Władysława IV 54 w Gdyni.

Mając na uwadze przede wszystkim potrzeby najmłodszych mieszkańców Gdyni, rolę i znaczenie gimnastyki artystycznej w mieście, sukcesy kadry pedagogicznej Sportowej Szkoły Podstawowej nr 14, lokalizację oraz infrastrukturę szkoły, intencją samorządu Gdyni jest zastąpienie Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego w Gimnastyce Artystycznej o niepełnej strukturze obejmującej klasy IV-VIII szkołą podstawową rejonową o strukturze I-VIII z oddziałami sportowymi i mistrzostwa sportowego.

Zmiana ta ma na celu znaczne zwiększenie oferty edukacyjnej i sportowej w tej części miasta, w tym poszerzenie działalności oddziałów mistrzostwa sportowego o młodsze roczniki, co w przypadku gimnastyki artystycznej ma szczególne znaczenie, a także utworzenie szkoły rejonowej.

Uczniowie likwidowanej wyżej wymienionej szkoły będą mieli możliwość kontynuowania nauki w Szkole Podstawowej nr 14 im. Józefa Wybickiego z oddziałami sportowymi i mistrzostwa sportowego. Zmiana nie dotknie zatem w żaden sposób uczniów dziś uczęszczających do placówki. Co ważne – dodatkowe oddziały nie wpłyną negatywnie na zmianowość i zasada jednozmianowości zostanie zachowana w odniesieniu do wszystkich uczniów uczęszczających do szkoły. W oddziałach mistrzostwa sportowego zostanie stworzona oferta edukacyjna dedykowana uczniom klas I – VIII.

Z dniem 31 sierpnia 2020 r. zamierza się zlikwidować Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego w Gimnastyce Artystycznej wchodzące w skład Zespołu Sportowych Szkół Ogólnokształcących z siedzibą przy ul. Władysława IV 54 w Gdyni.

Samorząd Gdyni dąży do zmiany sposoby funkcjonowania VII Sportowego Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni poprzez rozbudowę oferty i umożliwienie większego rozwoju szkole. W związku z planowanym w skali miasta zwiększeniem naboru do oddziałów mistrzostwa sportowego w gimnastyce artystycznej w szkole podstawowej, planowana jest także rozbudowana oferty oddziałów mistrzostwa sportowego w VII Sportowym Liceum Ogólnokształcącym.

Uczniowie likwidowanego Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego w Gimnastyce Artystycznej będą mieli możliwość kontynuowania nauki w VII Sportowym Liceum Ogólnokształcącym im. Józefa Wybickiego z oddziałami mistrzostwa sportowego. W związku z powyższym żadnemu z obecnie uczęszczających do szkoły uczniów warunki nauki nie pogorszą się, a nowi otrzymają nowe możliwości edukacyjne, w tym ofertę obecnie funkcjonującą.

Z dniem 31 sierpnia 2020 r. zamierza się przekształcić Sportową Szkołę Podstawową nr 14 im. Józefa Wybickiego wchodzącą w skład Zespołu Sportowych Szkół Ogólnokształcących z siedzibą przy ul. Władysława IV 54 w Gdyni w Szkołę Podstawową nr 14 im. Józefa Wybickiego.

Samorząd Gdyni zamierza stworzyć nową ofertę edukacyjną w oparciu o zasoby, w tym doświadczenie kadry istniejącej dotychczas nierejonowej Sportowej Szkoły Podstawowej nr 14, zapotrzebowanie w Śródmieściu Gdyni z opcją pełniejszego wykorzystania bazy sportowej obiektu m.in. poprzez zwiększenie liczby oddziałów mistrzostwa sportowego w gimnastyce artystycznej o klasy I-III. Dodatkowo intencją samorządu Gdyni jest umożliwienie korzystania z infrastruktury szkoły dzieciom zamieszkałym w bezpośrednim sąsiedztwie budynku, co pozytywnie wpłynie na odległość do szkoły podstawowej, przy jednoczesnym zachowaniu zasady jednozmianowości w odniesieniu do kolejnych lat.

Zmiana ta wprowadzana jest w trosce o dalszy rozwój gdyńskiej oświaty w najbliższych latach, aby zapewnić dzieciom i młodzieży nowe możliwości oraz większy komfort nauki. Docelowe dedykowanie obiektu szkolnego na potrzeby Szkoły Podstawowej nr 14 im. Józefa Wybickiego z oddziałami sportowymi i mistrzostwa sportowego stworzy większy komfort nauki. Zaplanowane rozwiązanie oznacza bowiem dodatkowe sale lekcyjne przystosowane do potrzeb wszystkich uczniów.

Z dniem 31 sierpnia 2021 r. zamierza się przekształcić VII Sportowe Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Wybickiego wchodzące w skład Zespołu Sportowych Szkół Ogólnokształcących z siedzibą przy ul. Władysława IV 54 w Gdyni poprzez zmianę siedziby na ul. Okrzei 6 w Gdyni.

Samorząd Gdyni planuje stworzenie nowej oferty w ramach funkcjonującego VII Sportowego Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Wybickiego, w tym utrzymanie istniejącej oferty edukacyjnej i poszerzenie jej o oddziały nowego typu. Co ważne – planowane jest usamodzielnienie liceum, czyli rozdzielenie szkoły ponadpodstawowej od szkoły podstawowej, co możliwe jest dzięki skorzystaniu z infrastruktury części budynku oświatowego zlokalizowanego przy ul. Okrzei 6. Zmiana ta jest odłożona w czasie do 31 sierpnia 2021 r., co wynika z potrzeby realnego rozdzielenia budynku dla potrzeb istniejącej w budynku szkoły podstawowej (5 oddziałów) oraz uczniów liceum. Zmiana uwzględnia zapotrzebowanie szkoły podstawowej na sale lekcyjne, planowaną zmianę i rejon szkoły podstawowej, rozwój dzielnicy oraz potrzeby uczęszczających obecnie do szkoły podstawowej przy ul. Okrzei 6 uczniów. Zmiana siedziby VII Sportowego Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Wybickiego na ul. Okrzei 6 nie wpłynie zatem w żadnym stopniu na sytuację korzystających w ok. 1/3 z budynku obecnych i przyszłych uczniów szkoły podstawowej. Propozycja zmiany siedziby liceum została także pozytywnie oceniona przez samych uczniów VII Sportowego Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Wybickiego.

Zmiany te wprowadzane są w trosce o dalszy rozwój gdyńskiej oświaty w najbliższych latach, aby zapewnić młodzieży nowe możliwości oraz większy komfort nauki. Na przestrzeni ostatnich lat samorząd Gdyni monitorował i analizował sytuację gdyńskich placówek oświatowych po zmianach wynikających z reformy ustroju szkół przeprowadzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Jako podsumowanie działań gdyńskiego ratusza w aspekcie obszaru edukacji można wyeksponować stwierdzenie wiceprezydenta Bartosza Bartoszewicz, który powiedział, że będzie używał szantażu, by według niego rozwijać oświatę. Zgodnie z obowiązującym prawem szantażowanie jest przestępstwem, za które sprawcy grożą nawet 3 lata pozbawienia wolności. Chociaż w Kodeksie karnym termin „szantaż” nie pada ani razu, bez wątpienia szantażowanie należy do czynów zabronionych – przestępstwo to zostało bowiem opisane w art. 191 § 1 k.k, który brzmi następująco:

kto stosuje przemoc wobec osoby lub groźbę bezprawną w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania, zaniechania lub znoszenia, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Aby doszło do popełnienia przestępstwa z art. 191 § 1 k., nie jest koniecznie spełnienie owych bezprawnych gróźb – czynem zabronionym jest już samo ich sformułowanie.

(Mariusz Sieraczkiewicz za UM Gdyni)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

BrodaczBrodacz

0 0

Co tam się dzieje w tym urzędzie? Oni mają równo pod sufitem? Czy może lekarza im trzeba?

23:47, 05.02.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%