Organizatorów zaskoczyła wysoka frekwencja jak na wydarzenie historyczne i do tego w piątek 14 lutego, czyli w Walentynki.
- W Chojnickim Centrum Kultury przy współpracy z Michałem Gruchałą i Mirosławą Dalecką zainaugurowaliśmy pierwsze obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej, który to Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwałą z dnia 9 stycznia 2025r. ustanowił świętem państwowym. Jednym z jej elementów była wystawa przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej o Polskim Państwie Podziemnym. Do Chojnic zawitał również dr Krzysztof Sławski, który wygłosił wykład o działaniach Armii Krajowej na Pomorzu ze szczególnym uwzględnieniem Okręgu Chojnickiego, którego pierwszym komendantem był Bernard Szczęsny – powiedział poseł Michał Kowalski.
Przypomnijmy, że wcześniej Marzenna Osowicka, chojnicka radna w imieniu swoim oraz Mirosławy Daleckiej i Michała Gruchały skierowała do władz miasta wniosek o nadanie Bernardowi Szczęsnemu Honorowego Obywatelstwa Chojnic.
Organizatorami obchodów byli: Stowarzyszenie „Chojnice – Tu Bije Moje serce”, którego prezesem jest Michała Gruchała, Chojnickie Centrum Kultury i Instytut Pamięci Narodowej oddział w Gdańsku.
- Nasze chojnickie wydarzenie zorganizowaliśmy pod honorowym patronatem Posła na Sejm RP Michał Kowalskiego – poinformował Michał Gruchała. - Byliśmy świadkami bardzo ciekawego wykładu pana doktora Krzysztofa Sławskiego na temat chojnickiego podziemia 1939-1942, którego głównym bohaterem był Benedykt Szczęsny. Po wysłuchaniu słów Krzysztofa Sławskiego przekonaliśmy się, jak wiele jest jeszcze do opowiedzenia mieszkańcom naszego miasta.
- Dla mnie to wielki zaszczyt, że mogę spotkać się z mieszkańcami miasta, o którym jest sporo w mojej książce napisanej o postaci Bernarda Szczęsnego, który mówić dzisiejszym językiem był aż do października 1942 roku liderem zbrojnego podziemia w Okręgu Chojnickim jako komendant Armii Krajowej – dodał dr Krzysztof Sławski, który jest również radnym województwa pomorskiego.
Następnie poseł Michał Kowalski przedstawił Ustawę z dnia 9 stycznia 2025 r. o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej.
Michał Gruchała, Mirosława Dalecka, Marzenna Osowicka, Krzysztof Sławski i Dyrektor Gdańskiego IPN Marek Szymanowski otrzymali list gratulacyjny w związku z organizacją Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej w Chojnicach. Listy wręczył poseł Kowalski.
- Serdecznie dziękuje gościom, między innymi radnym: powiatu bytowskiego Wojciechowi Dudzie i gminy Czarne Jerzemu Terechowowi z oraz mieszkańcom, w tym naszemu chojnickiemu historykowi panu Andrzejowi Lorbieckiemu za obecność na naszym chojnickim świętowaniu Narodowego Dnia pamięci żołnierzy Armii Krajowej. Dla mnie osobiście ważny był również udział w naszym wydarzeniu Mariusza Birosza z Czarnego, prezesa Stowarzyszenia "Brygada Inki". Chciałbym jeszcze wspomnieć IPN w Gdańsku, który nieodpłatnie wypożyczył nam na wystawę „Polska Podziemna” i udostępnił również papierowe biuletyny. Dziękuję historykowi dr-owi Krzysztofowi Sławskiemu za prelekcję inaugurującą „Chojnickie podziemie 1939-1942” - podsumował Gruchała.
„Dlaczego 14 lutego. Skąd ta data? 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.
Święto czczące decyzję Sikorskiego zostało uchwalone przez Sejm RP 9 stycznia 2025 roku, w hołdzie żołnierzom Armii Krajowej – największej konspiracyjnej armii w podbitej przez Niemcy i Związek Sowiecki Europie.
Dzisiaj również obchodzimy święto zakochanych. I taką refleksję mam w związku z tymi dwoma świętami. Wtedy, w okresie okupacji Polacy, często bardzo młodzi, żołnierze Armii Krajowej czy uczestniczący w działaniach Państwa Podziemnego również kochali i chcieli żyć. Ale musieli w wielu przypadkach oddać swoje życie. Czy to w Powstaniu Warszawskim, czy na Szucha, na Pawiaku czy w innych niemieckich katowniach. Przypomnę, że na początku września ubiegłego roku celebrowaliśmy nasz chojnicki dramat związany z niemieckim mordem. Jak dobrze, że dzisiaj możemy kochać i nie musimy oddawać życia.
Cześć i chwała bohaterom!”
- podkreślił Michał Gruchała.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz