Za nami urodzinowy weekend pełen emocji, radości i wspólnego świętowania. Od 7 do 10 lutego mieszkańcy Gdyni mogli uczestniczyć w wyjątkowych wydarzeniach przygotowanych z okazji 99. rocznicy nadania miastu praw miejskich. Teatralne spektakle, bale karnawałowe, sportowe wyzwania, historyczne wykłady, spacery z przewodnikami oraz kreatywne warsztaty – program był tak różnorodny, że każdy mógł znaleźć coś dla siebie.
Bale urodzinowe to już gdyńska tradycja i jeden z najbardziej wyczekiwanych elementów świętowania. Seniorzy i najmłodsi mieszkańcy miasta bawili się w Polsat Plus Arenie Gdynia, gdzie czekały na nich muzyczne spektakle, tańce i liczne atrakcje. Dorośli mogli odbyć sentymentalną podróż przez 99 lat polskiej muzyki podczas występu Teatru Czwarte Miasto, a także skorzystać z konsultacji zdrowotnych i kreatywnych warsztatów.
Bal dla gdyńskich seniorów w Polsat Plus Arenie (fot. Michał Puszczewicz)
Z kolei dzieci wzięły udział w karnawałowym balu „Witajcie w gdyńskiej bajce”, gdzie czekało na nie mnóstwo radości i niespodzianek. Najmłodsi mogli obejrzeć pełne humoru przedstawienie „Opowiedział dzięcioł sowie” na podstawie bajki Jana Brzechwy, a potem dać się porwać do tańca podczas imprezy z DJ-em. Były też dmuchańce, malowanie twarzy, modelowanie balonów, brokatowe tatuaże, minikino oraz warsztaty tworzenia bransoletek.
Spektakl „Opowiedział dzięcioł sowie” w wykonaniu artystów Teatru Czwarte Miasto (fot. Michał Puszczewicz)
W obu wydarzeniach uczestniczyli także przedstawiciele miasta – prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek, wiceprezydent Maciej Zielonka, wicewojewoda pomorski Emil Rojek oraz dyrektor Tomasz Augustyniak, którzy aktywnie brali udział w zabawie, dzieląc się radością z mieszkańcami.
Na zdjęciu (od lewej): wiceprezydent Gdyni Maciej Zielonka oraz prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek (fot. Paweł Budziński)
Warto już teraz pomyśleć o przyszłorocznym udziale w balach urodzinowych. W tym roku pierwszeństwo przy zapisach miały osoby posiadające Kartę Mieszkańca Gdyni, dlatego jeśli ktoś marzy o wzięciu udziału w tych wydarzeniach za rok, warto już teraz założyć kartę i cieszyć się dodatkowymi przywilejami.
Sportowa część obchodów to Bieg Urodzinowy Gdyni z Decathlon, który w niedzielę zgromadził na starcie tysiące biegaczy. Impreza otworzyła cykl Grand Prix Gdyni w Biegach Ulicznych 2025 i dostarczyła wielu emocji. Trasa liczyła 10 km, a start i meta znajdowały się przy ul. Olimpijskiej, obok Gdyńskiego Centrum Sportu.
Zawodnicy na trasie Biegu Urodzinowego Gdyni z Decathlon (fot. Michał Sadowski)
Wyniki Biegu Urodzinowego Gdyni 2025 Klasyfikacja generalna – mężczyźni:
Klasyfikacja generalna – kobiety:
Oprócz głównego biegu, na starcie stanęły również dzieci, młodzież i miłośnicy nordic walking, którzy mogli uczcić urodziny miasta w bardziej rekreacyjny sposób. Ciekawą propozycją był symboliczny bieg na dystansie 1926 m. W sumie w konkurencjach wzięło udział prawie 4000 zawodników.
Obchody 99. urodzin Gdyni to także okazja do odkrywania jej historii i kultury. Muzeum Miasta Gdyni zaprosiło mieszkańców na premierę książki Aleksandry Boćkowskiej „Gdynia. Pierwsza w Polsce”, a także na spotkanie poświęcone Tadeuszowi Wendzie i jego biografii „Kim był budowniczy portu w Gdyni?”. Miłośnicy nieoczywistych historii mieli okazję wysłuchać wykładu dr Dawida Gajosa na temat relacji Gdyni z Koreą Północną. Od piątku do poniedziałku wstęp do muzeum był darmowy. Zwiedzający mieli okazję zobaczyć trzy wyjątkowe wystawy:
„Gdynia – dzieło otwarte” – historia mieszkańców miasta,
„To nie jest magazyn” – kolekcja sztuki z muzealnych zbiorów,
„W Gdyni nie pada” – interaktywna wystawa o gdyńskim letnisku sprzed lat.
Spotkanie autorskie z Aleksandrą Boćkowską w Muzeum Miasta Gdyni (fot. Paweł Jóźwiak)
Muzeum Emigracji również przygotowało coś specjalnego – darmowe zwiedzanie wystawy stałej z przewodnikiem, a także „Kryminalny weekend”, czyli pełną zagadek grę detektywistyczną.
Muzeum Emigracji w Gdyni zorganizowało grę detektywistyczną „Kryminalny weekend” (fot. materiały prasowe organizatora)
W Muzeum Marynarki Wojennej zaprezentowano wystawę poświęconą Cecylii Raczyńskiej, matce chrzestnej ORP „Błyskawica”. W niedzielę wstęp był darmowy, a zwiedzający mogli skorzystać z oprowadzania z przewodnikiem. W urodzinowy weekend odbył się także 13 Festiwal Filmów Żeglarskich JachtFilm, podczas którego wyświetlono 6, wyselekcjonowanych przez Andrzeja Minkiewicza, wysokiej klasy dokumentów o tematyce marynistycznej.
13 Festiwal Filmów Żeglarskich JachtFilm w Muzuem Marynarki Wojennej w Gdyni wpisał się w tegoroczne obchody urodzin miasta (fot. Tadeusz Lademann)
Wielu mieszkańców skorzystało także z oferty Centrum Nauki Experyment, gdzie w promocyjnych cenach można było odwiedzić interaktywne ekspozycje i wziąć udział w rodzinnych warsztatach naukowych.
Miłośnicy historii mogli wziąć udział w urodzinowych spacerach organizowanych przez Koło Przewodników PTTK w Gdyni. Przygotowano aż pięć tras, w tym m.in. „Pieniądze, przemytnicy i panny lekkich obyczajów” oraz „Śladami Tadeusza Wendy i Antoniego Abrahama”. Dodatkowo zwiedzania odbywały się również w Muzeum Emigracji, Muzeum Kart do Gry oraz na pokładzie Daru Pomorza.
Miejskie Hale Targowe, jeden z najbardziej charakterystycznych punktów Gdyni, również przyłączyły się do urodzinowego świętowania. W sobotę, w podziemiach hal odbyły się inspirujące warsztaty kreatywne, które przyciągnęły zarówno dorosłych, jak i dzieci. Uczestnicy mieli okazję stworzyć unikalne kartki okolicznościowe w ramach zajęć „Gdynia w foto kolażu”, prowadzonych przez Olgę Obst z Pracowni Artystycznej. Dla miłośników literatury i dziennikarstwa zorganizowano warsztat kreatywnego pisania, który poprowadziła Aleksandra Boćkowska. Podczas spotkania podzieliła się swoimi doświadczeniami i zdradziła, jak pisać, by przyciągnąć uwagę czytelników. Nie zabrakło także nowoczesnych akcentów – Marzena i Maurycy Śmierzchalscy z Frames Studium Fotografii zaprosili uczestników na warsztaty fotograficzne „Portret osobisty i praca z AI z historycznym tłem Gdyni”, łączące tradycyjne techniki portretowe z nowoczesnymi narzędziami sztucznej inteligencji.
W Miejskich Halach Targowych odbyły się kratywne warsztaty „Gdynia w foto kolażu” (fot. Klaudia Schmidt // Agencja Rozwoju Gdyni)
Wielbiciele gdyńskiej architektury i historii nie mogli czuć się pominięci i mieli niepowtarzalną okazję do zwiedzenia jednego z najbardziej ikonicznych budynków miasta – słynnego „Bankowca”. W ramach wydarzenia „Otwarty Bankowiec i Mini Muzeum”, organizowanego przez Gdyński Szlak Modernizmu, uczestnicy mogli wejść do wnętrz tej modernistycznej perły z lat 30. XX wieku i poznać jej niezwykłą historię. Przewodniczką była kustoszka Maria Piradoff Link, która opowiadała o codziennym życiu w tym budynku oraz prezentowała zgromadzone pamiątki i fotografie. Zwiedzający mogli zajrzeć do dawnego apartamentu pokazowego, który dziś pełni rolę mini-muzeum, i poczuć klimat przedwojennej Gdyni.
Archi Tour: „Otwarty Bankowiec i Mini Muzeum" (fot. Tomek Lelito // Gdyński Szlak Modernizmu)
99. urodziny Gdyni pokazały, jak silna jest więź mieszkańców z ich miastem. Wspólna zabawa, sportowe zmagania, edukacja i kultura – wszystko to sprawiło, że miniony weekend był wyjątkowy. Teraz czas zacząć odliczanie do przyszłorocznego jubileuszu.
100. urodziny Gdyni już za rok!
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz