Zamknij

Sławski: opowiem o chojnickim podziemiu z czasów II wojny światowej

06:54, 13.02.2025 Aktualizacja: 06:58, 13.02.2025
Skomentuj

W piątek, 14 lutego br. w Chojnickim Centrum Kultury odbędzie się spotkanie w ramach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej, w którym dr Krzysztof Sławski wygłosi prelekcję „Chojnickie Podziemie 1939 – 1942”.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie „Chojnice – tu bije moje serce”.

- Dla mnie jako historyka ważne jest, by jak najwięcej mówić o naszej historii. Czasy II wojny światowej to okres wielkich tragedii. Również w Chojnicach mieliśmy do czynienia z wydarzeniami, które już na początku okupacji zasiały ogromny strach wśród mieszkańców. Nie wszystkich jednak udało się niemieckiemu agresorowi sparaliżować. Było wielu, którzy postanowili walczyć w konspiracji. Takim człowiekiem był, mimo swojego młodego wieku, Bernard Szczęsny, który został pierwszym komendantem Armii Krajowej okręgu chojnickiego. Został aresztowany przez hitlerowców 15 października 1942. Od 3 grudnia 1942 do 25 stycznia 1945 był więźniem niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Stutthof. Brał udział w obozowym ruchu oporu. Uczestniczył w pieszej ewakuacji więźniów w kierunku zachodnim, tzw. marszu śmierci. Potem odgrywał ważną rolę społeczną na Pomorzu. O tym zapomnianym bohaterze będę również mówił podczas swojej prelekcji – zapowiada dr Krzysztof Sławski, radny województwa pomorskiego.

"Warto przypominać co działo się w latach okupacji w Chojnicach i całym naszym regionie. Kilka tygodnie temu radna miejska Marzenna Osowicka złożyła wniosek o uhonorowanie honorowym obywatelstwem Bernarda Szczęsnego, który był w Chojnicach pierwszym komendantem Armii Krajowej. Aresztowany pod koniec 1942 roku trafił do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Stutthof. O jego życiu i działalności opowie nam historyk dr Krzysztof Sławski." - dodaje Mirosława Dalecka, radna powiatu chojnickiego.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 14:00. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął poseł Michał Kowalski.

- Polskie Państwo Podziemne to fenomen w skali krajów okupowanych w całej II wojnie światowej. Jesteśmy jedynym narodem, który wygenerował praktycznie wszystkie struktury normalnego państwa w rzeczywistości wojennej i to w stanie permanentnego terroru i zagrożenia ze strony agresora. Ze środowiskiem chojnickim realizującym działania historyczne i patriotyczne współpracuję już od jakiegoś czasu i jestem bardzo zadowolony z naszych relacji. Praca Michała Gruchały, Mirosławy Daleckiej i Marzenny Osowickiej pokazuje, że wspólne działanie przynosi rezultaty. Dlatego, również w ich imieniu zapraszam nie tylko mieszkańców Chojnic na wyjątkowe wydarzenie zorganizowane przez wyżej przeze mnie wymienionych z okazji Święta Armii Krajowej – podkreśla poseł Michał Kowalski.

Integralną częścią wydarzenia jest wystawa "Państwo Podziemne"

Wystawa została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku w 80. rocznicę powstania Służby Zwycięstwu Polski.

autor: Paweł Murawski

projekt graficzny: Studio Graficzne Linepag – Paulina Gajda-Deszczka

recenzja: dr hab. Filip Musiał, Magdalena Śladecka

Wykorzystane zdjęcia pochodzą z Archiwum IPN, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Studium Polski Podziemnej w Londynie, zbiorów Biblioteki Narodowej, zbiorów Ośrodka KARTA.

Spotkanie w Chojnickim Centrum Kultury zwieńczy złożenie kwiatów na grobie niewinnie zamordowanej siostry Adelgundy Tymińskiej i przy tablicy upamiętniającej mjr. Sykstusa Mądrego.

- Jest to kolejne patriotyczne wydarzenie organizowane przez nasze środowisko. Bardzo cieszy nas fakt, że wspiera je dwóch zaangażowanych w pomorskie sprawy polityków. Krzysztof Sławski jako radny województwa pomorskiego i poseł Michał Kowalski, już wielokrotnie pokazali, że działając na rzecz Pomorza pamiętają również o kultywowaniu tradycji i czczeniu polskich bohaterów. Za co już teraz im dziękuję. Zapraszam wszystkich mieszkańców Chojnic i powiatu chojnickiego na nasze obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej – podsumowuje Michał Gruchała, główny organizator uroczystości.

 

 

(Mariusz Sieraczkiewicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%