Zamknij

Lech Parell w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej: AK jest symbolem wartości, które wciąż są istotne

19:06, 14.02.2025 Aktualizacja: 19:17, 14.02.2025
Skomentuj PAP PAP

W piątek przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w Warszawie odbyły się główne uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy AK. Uczestniczyli w nich kombatanci z rodzinami, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, wojska oraz służb mundurowych.

Armia Krajowa jest symbolem wartości, które wciąż są istotne, a więc poświęcenia dla drugiego człowieka, osobistej odwagi, pracy i ofiary dla ojczyzny - powiedział szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell*.

"Armia Krajowa jest symbolem wartości, które wciąż są istotne, a więc poświęcenia dla drugiego człowieka, osobistej odwagi, pracy i ofiary dla ojczyzny. (…) To są też wartości, które przyświecały pokoleniom działaczy opozycji antykomunistycznej już długo po wojnie" - powiedział szef UdSKiOR.

Wskazał, że "Armia Krajowa, to przede wszystkim ludzkie życiorysy, to pełen przekrój polskiego społeczeństwa, szeregowi żołnierze z miast, miasteczek i wsi; to harcerze; to ludzie mniej czy bardziej wykształceni, reprezentujący wszystkie klasy społeczne, to dowódcy i oficerowie".

Zwrócił uwagę także na wielką rolę kobiet "zaangażowanych w ramach Wojskowej Służby Kobiet". "Było ich kilkadziesiąt tysięcy. Ryzykowały swe życie na równi z mężczyznami pełniąc role sanitariuszek, łączniczek, kancelistek, ale także niejednokrotnie walcząc z bronią w ręku" - przypomniał.

Podziękował premierowi, parlamentarzystom i prezydentowi za wspólne działania na rzecz ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. "Możemy więc się jednoczyć w ważnych sprawach, możemy działać ramię w ramię, bez względu na podziały polityczne. (…) Armia Krajowa skupiała ludzi o różnych poglądach, którzy potrafili współpracować ze sobą dla wyższego celu. Wyzwaniem dla nas dzisiaj jest budowanie wspólnoty ponad podziałami; wspólnoty tu i teraz bez czekania na dramatyczne wydarzenia" - oznajmił.

Natomiast marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska oceniła, że "dwie litery +AK+, dla Polaków brzmią niczym słowa hymnu narodowego +Jeszcze Polska nie zginęła+, pozostają symbolem polskiego oporu podczas II wojny Światowej.

"Przy takich okazjach jak dziś zadajemy sobie pytanie, dlaczego AK jest tak ważna dla naszej narodowej pamięci. Przecież istniała zaledwie kilka lat. Ale powody są co najmniej dwa. Armia Krajowa nie była zwykłą armią. Była armią, częścią sił zbrojnych Państwa Podziemnego, była fenomenem w okupowanej Europie. (…) Ale Armia Krajowa była armią obywatelską (…) osobistego poczucia odpowiedzialności za Polskę każdego dnia" - wyjaśniła.

Zaznaczyła, że "Armia Krajowa była też symbolem jedności". Wskazała, że "pokolenie Kolumbów wychowane w drugiej Rzeczpospolitej potrafiło stanąć ponad podziałami i bronić polskiej wolności i niepodległości".

Oceniła, że "legenda Armii Krajowej wciąż trwa, jako fundament Polski obywatelskiej". "Troska o Rzeczpospolitą jest naszą powinnością, także wobec pamięci o żołnierzach Armii Krajowej" - oznajmiła.

List do uczestników uroczystości skierował prezydent Andrzej Duda. W piśmie podkreślił, że o "bezpieczeństwie Rzeczpospolitej mamy mówić jednym głosem". "Taki testament zostawili nam żołnierze AK" - oznajmił. Zaznaczył, że bez solidarności i patriotyzmu nie będzie suwerennej i bezpiecznej Polski.

Janusz Komorowski prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej wskazał, że żołnierze AK byli "częścią narodu zjednoczonego w walce, solidarnego we współżyciu" i "reprezentowali najpiękniejsze cechy i wartości Polaków".

Podziękował władzom RP, że "powstał akt sprawiedliwości dziejowej, symboliczne upamiętnienie kilkuset tysięcy żołnierzy zbrojnej Polski (…) jakim jest ustawa wprowadzająca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej".

"Żołnierze AK byli ufni i głęboko wierzyli, że ich działalność dla dumnej Polski przyniesie jej upragnioną niepodległość" - zaznaczył.

Od tego roku, 14 lutego to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Ustawa o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej została jednogłośnie przyjęta przez Sejm 9 stycznia br.

Inicjatorem jej powstania był Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

14 lutego 1942 r. premier RP gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. AK była konspiracyjną organizacją wojskową stanowiącą integralną część Sił Zbrojnych RP. Podlegała Naczelnemu Wodzowi i Rządowi Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie. W zamierzeniach rządu miała być organizacją ogólnonarodową, ponadpartyjną, a jej Komendant Główny - jedynym, upełnomocnionym przez rząd dowódcą krajowej siły zbrojnej. Głównym zadaniem AK było prowadzenie walki o odzyskanie niepodległości przez organizowanie i prowadzenie samoobrony oraz przygotowanie armii podziemnej na okres powstania powszechnego, które miało wybuchnąć na ziemiach polskich w okresie militarnego załamania Niemiec. (PAP)

* * *

* Lech Tomasz Parell (ur. 2 maja 1967 w Gdańsku) – polski dziennikarz i urzędnik państwowy, od 2024 szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku i Uniwersytetu Gdańskiego. W czasach PRL działał w opozycji demokratycznej. Należał do Ruchu Wolność i Pokój oraz Ruchu Społeczeństwa Alternatywnego. Pod koniec lat 80. wszedł w skład redakcji „Solidarności” – pisma Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”. Pracował później jako dziennikarz „Gazety Gdańskiej” i Radia Plus. Był redaktorem naczelnym Radia Eska Nord (1993–1995), zastępcą kierownika redakcji informacyjnej Radia Gdańsk (1995–1998), redaktorem naczelnym czasopisma „30 dni” (1998–2005) i doradcą prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza (2003–2005). W 2002 objął stanowisko prezesa Stowarzyszenia Społeczny Urząd Miejski (SUM), zajmującego się organizacją w Gdańsku imprez plenerowych. Pełnił funkcję zastępcy redaktora naczelnego „Dziennika Bałtyckiego” (2005–2007), później kierował w tej gazecie jednym z działów. W latach 2011–2016 był prezesem i redaktorem naczelnym Radia Gdańsk. Następnie pełnił funkcję prezesa zarządu Fundacji Gdańskie Centrum Multimedialne.

W lutym 2024 został powołany na stanowisko szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

 

wnk/ dki/ mhr/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%