14 lutego o 14:00 w Chojnickim Centrum Kultury w salce przy głównym wejściu odbędzie się uroczysty wykład inauguracyjny wystawy "Państwo Podziemne" przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej.
- Polskie Państwo Podziemne to fenomen w skali krajów okupowanych w całej II wojnie światowej. Jesteśmy jedynym narodem, który wygenerował praktycznie wszystkie struktury normalnego państwa w rzeczywistości wojennej i to w stanie permanentnego terroru i zagrożenia ze strony agresora. Ze środowiskiem chojnickim realizującym działania historyczne i patriotyczne współpracuję już od jakiegoś czasu i jestem bardzo zadowolony z naszych relacji. Praca Michała Gruchały, Mirosławy Daleckiej i Marzenny Osowickiej pokazuje, że wspólne działanie przynosi rezultaty. Dlatego, również w ich imieniu zapraszam nie tylko mieszkańców Chojnic na wyjątkowe wydarzenie zorganizowane przez wyżej przeze mnie wymienionych z okazji Święta Armii Krajowej. Już w najbliższy piątek, 14 lutego w Chojnickim Centrum Kultury nastąpi otwarcie wystawy "Państwo podziemne", a zaraz potem prelekcję wygłosi dr Krzysztof Sławski, autor książki o Bernardzie Szczęsnym, pierwszym komendancie AK w okręgu chojnickim - mówi poseł Michał Kowalski.
Spotkanie w Chojnickim Centrum Kultury zwieńczy złożenie kwiatów na grobie niewinnie zamordowanej siostry Adelgundy Tymińskiej i przy tablicy upamiętniającej mjr. Sykstusa Mądrego.
"Mamy 2025 roku i żyjemy w Polsce bezpiecznie. Mamy gdzie mieszkać i co jeść. Naszymi rozrywkami są media społecznościowe i wydarzenia on-line.
Ale nie zawsze tak było. 1 września 1939 roku po napaści Niemiec na Polskę i 17 września Związku Radzieckiego na nasz kraj- politycznie nie było Polski. Mieszkańcy Polski byli niewolnikami podzieleni między dwóm ciemiężycieli.
I w tych zabójczych warunkach w Polsce powstaje państwo podziemne z swoimi: szkołami, teatrami, wydawnictwami, wojskiem, itp." - mówi Michał Gruchała, prezes Stowarzyszenia "Chojnice - tu bije moje serce".
"Warto przypominać co działo się w katach okupacji w Chojnicach i całym naszym regionie. Kilka tygodnie temu radna miejska Marzenna Osowicka złożyła wniosek o uhonorowanie honorowym obywatelstwem Bernarda Szczęsnego, który był w Chojnicach pierwszym komendantem Armii Krajowej. Aresztowany pod koniec 1942 roku trafił do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Stutthof. O jego życiu i działalności opowie nam historyk dr Krzysztof Sławski." - dodaje Mirosława Dalecka, radna powiatu chojnickiego.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz