Zamknij

S. Rybicki: Pawle, pamiętamy i będziemy pamiętać

23:20, 14.01.2024 PAP Aktualizacja: 09:12, 16.01.2024

W niedzielę, w piątą rocznicę śmierci prezydenta Gdańska o godz. 12 w Bazylice Mariackiej odprawiona zostanie msza święta w jego intencji. O godz. 13:30 nastąpi odsłonięcie ławeczki Pawła Adamowicza na Wyspie Spichrzów.

"Wczoraj minęło 5 lat od zamachu na prezydenta Pawła Adamowicza. Wszyscy pamiętamy ten tragiczny dzień. Wspólnie z Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Małgorzatą Kidawa-Błońską, premierem Donaldem Tuskiem i prezydentem Miasta Gdańsk Aleksandrą Dulkiewicz i tysiącami mieszkańców Gdańska wzięliśmy udział w gdańskich uroczystościach rocznicowych upamiętniających Pawła Adamowicza. To niezwykle wzruszające chwile pełne głębokiej refleksji nad życiem i dorobkiem Pawła dla Gdańska, Pomorza i Polski. To też tragiczna przestroga dla wszystkich siejących mowę nienawiści w polskiej przestrzeni publicznej. Nie ma na to naszej zgody. Pawle, pamiętamy i będziemy pamiętać. Dziękujemy za wszystko co zrobiłeś dla Gdańska i Polski."

- podkreślił senator Sławomir Rybicki.

O godz. 17 w ogrodzie zimowym Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku odbyło się wydarzenie pn. "Wieczór dla przyjaciela". W debacie wzięli udział m.in. redaktor naczelny dziennika "Rzeczpospolita" Bogusław Chrabota, dziennikarka Estera Flieger, politolożka i współautorka Programu Przywództwa Społecznego Studium Obywatelskiego im. Pawła Adamowicza dr Anna Materska-Sosnowska, a także socjolog, publicysta, krytyk literacki i teatralny, wydawca, założyciel i redaktor naczelny pisma "Krytyka Polityczna", internetowego "Dziennika Opinii" oraz Wydawnictwa Krytyki Politycznej Sławomir Sierakowski.

W sobotę w Gdańsku odbyło się Światełko dla Pawła Adamowicza z udziałem m.in. premiera Donalda Tuska, marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej i prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, posłów, senatorów (m.in. senatora Sławomira Rybickiego).

* * *

13 stycznia 2019 roku przed godziną 20., na scenie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ustawionej w centrum Gdańska, Paweł Adamowicz wygłosił uroczyste przemówienie. Kilka minut później został ugodzony nożem przez 27-letniego zamachowca. Napastnikiem był recydywista, gdańszczanin Stefan Wilmont, karany wcześniej m.in. za rozboje. Za zabójstwo Adamowicza Wilmont został nieprawomocnie skazany w marcu 2023 roku na karę dożywotniego pozbawienia wolności. W przyszłym tygodniu ruszy przed sądem proces apelacyjny.

14 stycznia 2019 roku lekarze z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, gdzie Adamowicz przechodził kilkugodzinną operację, poinformowali o jego śmierci.

Paweł Adamowicz zmarł w wieku 53 lat. Był radcą prawnym, samorządowcem i przez 21 lat prezydentem Gdańska.

Pogrzeb Adamowicza odbył się 19 stycznia 2019 r. Urna z prochami prezydenta Gdańska spoczęła w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. (PAP)

 

autor: Dariusz Sokolnik

dsok/ agz/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%