Zamknij

Walentynki po gdyńsku

18:40, 10.02.2024 hs za: UM Gdyni/foto PhotoMIX-Company/pixabay.com Aktualizacja: 19:04, 10.02.2024
Skomentuj

Walentynki, czyli przeszczepione na słowiański grunt święto zakochanych niektórych jeszcze razi, ale większość z nas dostrzega pozytywne strony tego zwyczaju. Czułość w środku srogiej zimy, serdeczność, pamięć i miłe gesty – takie są walentynki po gdyńsku. Zapraszamy do ich świętowania.

Walentynkowe atrakcje przygotowały przystanie, biblioteki, Muzeum Miasta Gdyni. O tym, że św. Walenty jest patronem nie tylko zakochanych, ale też osób chorujących psychicznie, przypomina gdyńskie Centrum Samopomocy, które także i w tym roku zachęca do wzięcia udziału w akcji „Róża od św. Walentego”.

Biblioteka Śródmieście zaprasza do udziału w akcji „Książkowe love”. Oddajcie swój głos na najbardziej romantyczną książkę, którą przeczytaliście w bibliotece Gdynia.

Jak wziąć udział w zabawie?

Znajdźcie „skrzynkę pocztową” stojącą w Bibliotece Śródmieście (ul. Władysława IV 7-15), wpiszcie swój typ i wrzućcie głos do skrzynki. Na zgłoszeniu musi być też Wasz numer karty do kultury.Na uczestnika zabawy, którego głos zostanie wylosowany, czeka nagroda książkowa. 

Biblioteka Chylonia przy ul. Opata Hackiego 33 zaprasza czytelników (od 7. r.ż.) 12 lutego o godz. 14.00 na warsztaty „Walentynkowy kolaż”, na których twórczo wyrażą uczucia przez stworzenie unikatowej kartki walentynkowej.

Obowiązują zapisy: [email protected] Dzień później (13 lutego) o godz. 17.00 na walentynkowe warsztaty artystyczne, podczas których dzieci w wieku 5-9 lat (dzieci poniżej 7. roku życia tylko pod opieką osoby dorosłej) będą ozdabiać drewniane i styropianowe serduszka z materiałów dostępnych w bibliotece.

Wcześniejsze zapisy pod nr. tel. 58 623 00 11 lub mailowo: [email protected].

Miłość niejedno ma imię, dlatego Muzeum Miasta Gdyni zachęca, by w walentynki pielęgnować miłość do Gdyni! W ten wyjątkowy dzień dla wszystkich zakochanych w naszym mieście seniorów przygotowano specjalne oprowadzanie po wystawie „Gdynia – Dzieło Otwarte”.

Zwiedzą ekspozycję, poznając najważniejsze wątki historii miasta, skupią się na tym, za co najbardziej Gdynię kochają, a przy kubku herbatki podzielą się swoimi wspomnieniami i fascynacjami. Wszystko z miłości do Gdyni.

Bilety: 5 zł, do pobrania na www.bilety.muzeumgdynia.pl oraz w kasie muzeum.

Prowadzenie: Patrycja Wójcik.

Przez żołądek do serca. 16 lutego o godz. 19.00 w Experymencie udowodnią, że ten uniwersalny przepis na sukces odnosi się nie tylko do miłości, ale też do… nauki. Kuchnię odbieramy przecież wszystkimi zmysłami – czujemy zapachy, smaki, tekstury, podziwiamy rozlewającą się czekoladę w suflecie i kochamy dźwięk chrupania... Jednak natura czasem podchodzi do miłości i jedzenia w sposób, z ludzkiej perspektywy, nieco mniej romantyczny.

Podczas walentynkowego NaukoweLove 2024. Przez żołądek do serca będzie można sprawdzić m.in., jakie przedziwne miłosne zwyczaje mają zwierzęta, czy istnieje sprawdzony przepis na udaną randkę w kuchni i ile wspólnego mają fizyka, jedzenie oraz miłość. Co jeszcze znajdziecie w walentynkowym menu? Przed Wami cztery godziny wydarzenia wypełnionego wykładami, warsztatami, doświadczeniami, pokazami, grami i dobrą zabawą.

Bilety: 45 złotych

Wiedzieliście, że św. Walenty początkowo miał chronić ludzi przed ciężkimi chorobami, a dopiero z czasem stał się patronem zakochanych i osób chorujących psychicznie. Z połączenia tych dwóch wątków bierze początki akcja „Róża od Świętego Walentego". 

Celem akcji jest zwrócenie uwagi na sytuację osób doświadczających kryzysów psychicznych. Jest to czas miłości, zrozumienia, nadziei i solidarności z osobami, które zmagają się z kryzysami psychicznymi. 

Niezwykle istotnym jest samopomocowy charakter akcji „Róża od Świętego Walentego", gdzie osoby z podobnymi przeżyciami mogą wspierać się wzajemnie i inspirować na drodze zdrowienia. W kolejnej edycji akcji, 14 lutego, osoby zdrowiejące, uczestnicy grup samopomocowych odwiedzą osoby korzystające ze wsparcia i wręczą im róże, będące symbolem nadziei na zdrowienie, wprowadzając chwile radości do codziennego życia pacjentów, często osamotnionych i rzadko odwiedzanych przez bliskich. 

W jaki jeszcze sposób można dołączyć do akcji i okazać wsparcie? Wykonajcie kartkę/laurkę z życzeniami, sentencją wzmacniającą i motywem róży. Skierujcie w niej kilka słów wspierających do osoby w kryzysie psychicznym pamiętając, że cenniejsze jest słowo wsparcia niż wesoły wierszyk miłosny. 

Do 13 lutego dostarczcie swoje prace do jednego z poniższych punktów: 

  • Klub 123, ul. Warszawska 42, 81-309 Gdynia
  • Klub Chrzan House, ul. Chrzanowskiego 14/2, 81-338 Gdynia

Centrum Samopomocy w Gdyni dołączy różę i dostarczy do osób przebywających w szpitalach psychiatrycznych, oddziałach dziennych itp.Jeśli macie dobre oko albo zacięcie reporterskie, możecie uwiecznić chwilę tworzenia kartki w kadrze albo nakręcić krótki filmik.

Szczegóły na stronie Centrum Samopomocy w Gdyni.

Akcję „Róża od Świętego Walentego” zainicjowało Stowarzyszenie Świętego Walentego, a obecnym kontynuatorem są osoby skupione wokół Pomorskiej Koalicji na Rzecz Zdrowia Psychicznego, w tym Centrum Samopomocy w Gdyni wraz z partnerami.

Światła, kamera, miłość!

W wieczór walentynkowy w Gdyńskim Centrum Filmowym (pl. Grunwaldzki 2) czeka na Was specjalnie skomponowany repertuar. Repertuar oraz bilety dostępne na stronie internetowej Gdyńskiego Centrum Filmowego.

 

(hs za: UM Gdyni/foto PhotoMIX-Company/pixabay.com)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%