Teatr Gdynia Główna na początek marca przygotował pięć spektakli: „i… jakoś to będzie” wg „Pana Tadeusza” A. Mickiewicza w reż. Idy Bocian, „Dlaczego nie lecimy do gwiazd?” reż. Grzegorz Kujawiński, dwa spektakle oparte na prozie Stanisława Lema i w reżyserii Ewy Ignaczak jednego wieczoru, „Śpiąca Królewna” Teatru Stacja Szamocin w reż. Luby Zarembińskiej.
i… JAKOŚ TO BĘDZIE!
WG „PANA TADEUSZA” Adama Mickiewicza
SCENARIUSZ I REŻYSERIA: Ida Bocian
OBSADA: Marta Jaszewska, Jakub Kornacki
5 marca 2022 godz. 19:00
Telimena chce zdobyć męża, Tadeusz pragnie Zosi, ale nie potrafi odrzucić amorów doświadczonej kobiety, Gerwazy myśli tylko o zemście, a Księdza Robaka dręczy ciężar wielkiej tajemnicy.
W spektaklu „i… jakoś to będzie!” Idy Bocian, który jest interpretacją epopei narodowej Mickiewicza, każdy z bohaterów dostanie możliwość ukazania swoich pragnień i tęsknot i jednocześnie obnaży swoje grzechy, błędy i przywary. Czy znajdą szansę na rozgrzeszenie?
Esencjonalny i rozpisany na dwoje aktorów spektakl Teatru Gdynia Główna odważnie bawi się konwencjami i wypełnia scenę inteligentnym humorem oryginału, jednocześnie szanując piękny język epopei i szkicując najważniejsze elementy jej fabuły. W tej intrygującej mozaice można znaleźć i wyjątkowo dobrze rozszyfrowany kod polskości i niepokojąco celną diagnozę współczesności.
Informacje o twórcach:
Ida Bocian – aktorka, reżyserka, scenarzystka, animatorka kultury. Absolwentka warszawskiej Akademii Teatralnej. Aktorka Teatru Stacja Szamocin, Teatru Stajnia Pegaza, Teatru Off de BICZ oraz Teatru Gdynia Główna. Prezes Fundacji Klinika Kultury, dyrektor i współzałożycielka Teatru Gdynia Główna.
Marta Jaszewska - Absolwentka Policealnego Studium Aktorskiego im. A. Sewruka przy Teatrze im. S. Jaracza w Olsztynie oraz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, kierunek: Pedagogika, specjalność: Menadżer kultury. Uczestniczka wielu warsztatów m.in. Warsztaty Master Class z Mają Komorowską oraz Technika Alexandra z Magdaleną Kędzior, a także SoundDrama Studio z Vladimirem Pankovem. Aktualnie aktorka gościnna Teatru Gdynia Główna – można było ją zobaczyć w spektaklu „Od wesela do wesela” wg „Wesela” S. Wyspiańskiego i w rez. Ewy Ignaczak. Współpracuje z Gdańskim Towarzystwem Przyjaciół Sztuki. Współpracuje z Kujawsko-Pomorskim Impresaryjnym Teatrem Muzycznym w Toruniu oraz Teatrem Rozmaitości Adama Gromadzkiego.
Jakub Kornacki – absolwent PWST w Krakowie (1997), solista Teatru Muzycznego w Gdyni (do 2008), wykładowca SWA w Gdyni. Autor piosenek, tłumaczeń, książek dla dzieci i dla dorosłych, scenariuszy teatralnych i radiowych. Założyciel i lider zespołu Kanaan. Jego debiutancka powieść dla dzieci, „Ucho w opałach”, zapoczątkowała w 2018 r nowe pasmo w Radiu Gdańsk, „Poczytaj mi Radio”. Po 10- letniej przerwie powrócił na scenę dramatyczną spektaklem „Tchórz. Odważna tragikomedia” w reżyserii Jacka Bały w Teatrze Gdynia Główna. Zagrał również w „Próbach Józefa K.” wg „Procesu” F. Kafki w reż. Ewy Ignaczak.
i… JAKOŚ TO BĘDZIE!
WG „PANA TADEUSZA” Adama Mickiewicza
SCENARIUSZ I REŻYSERIA: Ida Bocian
OBSADA: Marta Jaszewska, Jakub Kornacki
ŚWIATŁO: Marzena Chojnowska
TEATR GDYNIA GŁÓWNA
5 marca 2022 godz. 19:00
Bilety: 35/40 zł
* * *
Teatr Gdynia Główna zaprasza na najnowszy spektakl w ramach cyklu STACJA BAJEK:
Dlaczego nie lecimy do gwiazd?
w reżyserii Grzegorza Kujawińskiego
obsada: Marta Jaszewska, Piotr Mahlik, Piotr Rogalski, Filip Wójcik
6 marca godz. 12:00
Dane pozyskane z rozbitych na Ziemi obcych pojazdów kosmicznych (także tego, który w 1959 roku rozbił się w basenie gdyńskiego portu) pozwalają na stworzenie szybkiego statku kosmicznego i wskazują drogę do planety zamieszkałej przez obcą rasę. Na pokład statku Bocian-1 wchodzą starannie wybrani astronauci – Rosjanin Misza Gagarin, Amerykanka Barbara Armstrong i nasz rodak, Romek Twardowski. Do załogi dołącza też STASIU, czyli Samowystarczalny Towarzysz Astronauty o Sztucznej Inteligencji i Uczuciach. Celem podróży jest dotarcie do obcej planety i nawiązanie kontaktu z jej mieszkańcami. Nie będzie to jednak łatwe, bo podróż w nieznane może być pełna nieprzewidzianych problemów, załoga nie potrafi ze sobą współpracować a bliskie spotkanie trzeciego stopnia wydaje się skomplikowane w stopniu iście kosmicznym.
Spektakl Grzegorza Kujawińskiego zaprosi widzów do interaktywnej i fascynującej podróży gwiezdnej i śledzenie losów charakternych astronautów. Opisana z humorem i pełna przygód oraz nawiązań do popularnych książek i filmów podróż udowodni też, że nawet w pustce międzygwiezdnej nie można zapomnieć o całkiem ludzkich przywarach.
Czy spotkanie z obcą rasą stanie się receptą na takie bolączki? No i jak bardzo obcy są nasi przyjaciele z głębokiego kosmosu?
Przedstawienie „Dlaczego nie lecimy do gwiazd?” Grzegorza Kujawińskiego mimo lokalizacji w głębokiej próżni błyskotliwie i przekonująco skupia się całkowicie ziemskich tematach, zaskakuje też głębokim przesłaniem ekologicznym i społecznym.
Spektakl zrealizowano w hołdzie dla twórczości Georgese’a Mélièsa.
Więcej o twórcach:
Marta Jaszewska – aktorka, pedagog, menadżer kultury. Absolwentka Policealnego Studium Aktorskiego im. A. Sewruka przy Teatrze im. S. Jaracza w Olsztynie oraz Pedagogiki ze specjalnością Menadżer Kultury, UWM Olsztyn. Współpracuje z Gdańskim Towarzystwem Przyjaciół Sztuki, Teatrem Gdynia Główna i Kujawsko-Pomorskim Impresaryjnym Teatrem Muzycznym w Toruniu. Laureatka Nagrody Prezydenta Miasta Gdyni za rolę w spektaklu "I jakoś to będzie..." (2021). Stypendystka Marszałka Województwa Pomorskiego (2020) oraz Miasta Gdańska (2021).
Piotr Mahlik - aktor, reżyser, scenarzysta, performer, absolwent Gdańskiej Szkoły Artystycznej. Gra w Teatrze Gdynia Główna. Współpracował m.in. z Teatrem Znak z Gdańska, Teatrem Parrabbola z Londynu oraz Konsulatem Kultury w Gdyni. Ostatnio rozpoczął proces twórczy w swojej działalności artystycznej Swobodno pod pseudonimem Pupa, który zapoczątkował najnowszy projekt performatywny Pupa na lokalnej scenie Trójmiasta. Aktualnie pracuje nad autorskim projektem teatralnym "Aokcha" Mariusza Łyszkowskiego z Verstalia Studio.
Piotr Rogalski - aktor, tekściarz, komik, muzyk, animator, absolwent Południowo Bałtyckiej Akademii Teatru Niezależnego. Obecnie związany z Teatrem Gdynia Główna i Bałtyckim Teatrem Różnorodności. Trójmiejskiej widowni znany m.in. ze spektakli: „Dzielny Kapitan Ahab”, „Pomoc Domowa”, „Pan Tadeusz” oraz występów stand-upowych. Na trójmiejskich scenach aktywny od 2014 roku, współpracował z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim, Teatrem Korkoro i Teatrem Czarny Kwadrat.
Filip Wójcik — aktor, tancerz. Absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku, absolwent PWST w Krakowie, na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu. Stworzył role aktorskie i taneczne m.in. dla: Krakowskiego Teatru Tańca (Poliamoria, Estra i Andro), Teatru Rozrywki w Chorzowie (Osobowość Zaburzona, Młody Frankenstein), Narodowego Centrum Kultury (Święty), Fabryki Kultury (Pan Tadeusz Muzycznie, Wszystko o Disco), Konsulatu Kultury w Gdyni (Mayday), Teatru Rozbark w Bytomiu (Kanarki), Teatru Małego w Tychach (Woyzeck), Sopockiego Teatru Tańca (Tab. Nowy Początek). Obecnie współpracuje z Teatrem Gdynia Główna.
Grzegorz Kujawiński - absolwent wydziału Organizacji Sztuki Filmowej w Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, Filmowej i Telewizyjnej w Łodzi. Przez lata związany z Teatrem Nowym w Łodzi oraz Sopocką Sceną Off de BICZ. Od 2013 roku współpracuje z Teatrem Gdynia Główna. Na co dzień zajmuje się promocją i działaniami PR. Reżyser spektakli: „Dzielny kapitan Ahab” insp. „Moby Dickiem” Hermana Melville’a, „Zuchwała historia z zakurzonej półki” wg własnego tekstu, „TEOHIPHIP” wg „Podróży 20” z „Dzienników Gwiazdowych” Stanisława Lema oraz „Dlaczego nie lecimy do gwiazd?” na podstawie własnego pomysłu.
Dlaczego nie lecimy do gwiazd?
Scenariusz i reżyseria: Grzegorz Kujawiński
Obsada: Marta Jaszewska, Piotr Mahlik, Piotr Rogalski, Filip Wójcik
Gościnnie: Adrianna Kucner, Małgorzata Polakowska, Veronika Kolomoitseva (głos),
Piotr Grzelewski (głos), Piotr Serafin, Dorian Zypper, Oliwer Zypper,
Scenografia: Misha Lesner (GRAFIKA), Bartosz Dobrowolski i Grzegorz Kujawiński
Muzyka, video i dźwięk: Maciej Buszman
Światło i kostiumy: Marzena Chojnowska
6 marca godz. 12:00
Kolejny spektakl:
24 kwietnia godz. 12:00
Bilety: 35 zł
* * *
Teatr Gdynia Główna zaprasza na prezentacje dwóch spektakli teatralnych opartych na prozie Stanisława Lema.
„MASKA”
oraz
„CZY PAN ISTNIEJE, PANIE JOHNS?”
12 marca o godz. 19:00
Zapraszamy na pokaz dwóch spektakli opartych na prozie Stanisława Lema: „Maska” oraz „Czy Pan istnieje, Panie Johns?” w reżyserii Ewy Ignaczak. Spektakle grane jeden po drugim
(z przerwą). Jeden bilet upoważnia do wstępu na oba spektakle.
Więcej o spektaklach:
„Maska” Stanisława Lemaadaptacja i reżyseria: Ewa Ignaczakobsada: Małgorzata Polakowska, Jacek Panekświatło i opracowanie muzyczne: Marzena Chojnowska
muzyka: Maciej Szkudlarek
To fascynujące odkrycie zgromadzi niemal wszystkich naukowców i dziennikarzy z każdego cywilizowanego zakątka kosmosu!Atrakcją Kongresu Futurologicznego będzie prezentacja zrekonstruowanego androida, u którego pierwszy raz w historii mogła pojawić się sztuczna inteligencja.
Spotkanie z maszyną przywoła jej pierwsze próby odkrywania własnej świadomości, nagłe pojawienie się ludzkich uczuć i walkę z programem, który zamienia ją w mordercze narzędzie zemsty.Co wpłynie na jej dalsze losy? Program, czy też świeżo nabyte emocje?
Spektakl "Maska" Ewy Ignaczak wprowadzi widzów w świat najbardziej mrocznego opowiadania Stanisława Lema. Tutaj to android będzie ostrzegał przed autorytarnością władzy i spróbuje odkryć prawdziwą istotę człowieczeństwa. Jaką wystawi ocenę swoim konstruktorom?
„Czy Pan istnieje, Panie Johns?” Stanisława Lema
Scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak
Obsada: Ida Bocian, Filip Wójcik
Artefakty: Czesław Podleśny
Światło i opracowanie muzyczne: Marzena Chojnowska
Gdzie kończy się żywy człowiek, a zaczyna bezduszna maszyna? Co jest ważniejsze – prawo czy etyka?Na te pytania spróbuje odpowiedzieć rozprawa sądowa przeciwko kierowcy rajdowemu Mr. Johnsowi, którego wszystkie fragmenty ciała wymieniono po wypadkach na nowoczesne protezy. Ich producent przekonuje, że Johns jest tak naprawdę zbiorem protez i domaga się ich zwrotu. Adwokat pozwanego będzie natomiast bronił człowieczeństwa kierowcy.Czy w trakcie burzliwego procesu sądowego, nagłych zwrotów akcji i wymiany argumentów pojawi się recepta na ustalenie zawartości człowieka w człowieku?
Przedstawienie zaprosi widzów do samodzielnych prób rozstrzygnięcia fascynujących dylematów cyborgizacji. Udowodni także aktualność wizji polskiego pisarza, bo utwór o Johnsie powstał w 1955 roku!
Spektakle powstały w ramach projektu „2021: Odyseja Lemowska”.
Projekt jest finansowany ze środków Miasta Gdyni.
Więcej o projekcie:
Podróże w czasie i między jawą oraz snem, rozmowy z intrygującym androidem i szansa na potwierdzenie (lub zaprzeczenie) człowieczeństwa mężczyzny, którego ciało składa się wyłącznie z protez. Teatr Gdynia Główna zaprosi widzów do aktywnego udziału w wizjonerskich światach Stanisława Lema. W ramach projektu "2021: Odyseja Lemowska" na gdyńskich scenach plenerowych pojawią się cztery teatralne adaptacje prozy tego słynnego polskiego pisarza. Projekt stanie się częścią narodowej akcji #ROKLema i zaskoczy publiczność wyjątkowo błyskotliwymi i aktualnymi wątkami prozy Lema. Spektakle udowodnią również, że w rzeczywistości pandemicznej próby przewidzenia przyszłości stają się szczególnie cenne.
Projekt jest finansowany ze środków Miasta Gdyni.
„MASKA”
oraz
„CZY PAN ISTNIEJE, PANIE JOHNS?”
12 marca o godz. 19:00
Bilety: 45/50 zł
* * *
Śpiąca Królewna
na podstawie baśni braci Grimm
adaptacja i reżyseria: Luba Zarembińska
obsada: Anna Berek, Piotr Srebrowski
13 marca godz. 12:00
Teatr Stacja Szamocin ponownie na deskach Teatru Gdynia Główna. W nowej odsłonie powraca spektakl „Śpiąca Królewna” w reżyserii Luby Zarembińskiej. To przedstawienie dla widzów od lat 3 zachwyci nawet najbardziej wybrednego smakosza małych form teatralnych.
Wzgardzona Wróżka może być niezwykle niebezpieczna! Przekonuje się o tym Para Królewska, która z dość błahego powodu zrezygnuje z zaproszenia na uroczystość jednej z nich – trzynastej wróżki w całej krainie. Odrzucona kobieta, której nie zaproszono na urodziny królewny Różyczki, właśnie na niej skupia swój gniew. Rzuca klątwę, w wyniku której piętnaście lat później dziewczyna ma ukłuć się wrzecionem i umrzeć. Na szczęście inna Wróżka używa swoich mocy, aby załagodzić czar i zastąpić nieodwracalną śmierć, długim, bo stuletnim snem. Roztropny Król nakazuje usunięcie wszystkich wrzecion z królestwa.Mija piętnaście lat. Rodzice Różyczki wyjeżdżają z kraju, a zaciekawiona dziewczynka zwiedza zamek. Trafia na strych, gdzie napotyka starszą kobietę, która za pomocą wrzeciona przędzie len…Spektakl lalkowo-aktorski "Śpiąca królewna" w reżyserii Luby Zarembińskiej stanowi wierną adaptację klasycznej opowieści braci Grimm. Historię Śpiącej Królewny z wyjątkową czułością i drobiazgowością przedstawia dwoje aktorów przy wykorzystaniu misternie wykonanych lalek.
Sen bohaterów opowieści jednak nie stanie się zaraźliwy. Wręcz przeciwnie! Dynamiczny spektakl przykuwa uwagę widzów brawurowymi rozwiązaniami scenicznymi, barwnymi postaciami pobocznym i inteligentnym humorem.
"Śpiąca Królewna" zachwyca bogatą zawartością. W tej baśniowej opowieści o miłości i przeznaczeniu można znaleźć celne nawiązania do rzeczywistości i jej krytykę.
Śpiąca Królewna
na podstawie baśni braci Grimm
adaptacja i reżyseria: Luba Zarembińska
obsada: Anna Berek, Piotr Srebrowski
projekt i wykonanie lalek: Grażyna Rigall
Teatr Stacja Szamocin
Czas trwania: 45 min; spektakl dla widzów od lat 3
13 marca godz. 12:00
Bilety: 35 zł
Rezerwacja:
tel. 58 351 15 12
kom. 600 306 634; 600 306 632
sprzedaż online: http://teatrgdyniaglowna.interticket.pl/
Teatr Gdynia Główna
Plac Konstytucji 1, 81-354 Gdynia,
Dworzec PKP Gdynia Główna (peron -1)
www.teatrgdyniaglowna.pl
www.facebook.com/TeatrGdyniaGlowna
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz