Zamknij

Spedycja morska krok po kroku

22:50, 28.02.2021 Aktualizacja: 13:01, 01.03.2021
Skomentuj

Spedycja to jeden z trzech sektorów branży TSL ( Transport – Spedycja – Logistyka).

Działalność polega na organizacji transportu towarów z polecenia klienta, z konkretnego miejsca do wyznaczonego celu. Oprócz tego w ramach spedycji podejmowane są wszelkie niezbędne czynności, które mają na celu bezpieczne i terminowe dostarczenie ładunku do odbiorcy.

Polska od lat uważana jest za jednego z ważniejszych graczy w branży TSL. Najważniejszym punktem jest natomiast Trójmiasto - ze względu na dostęp do morza, spedycja rozwija się w Gdyni i Gdańsku.

Ze względu na rodzaj transportu wyróżniamy 4 główne rodzaje spedycji:

- Spedycję drogową – transport towaru m.in. samochodami ciężarowymi, eksport i import w systemie door-door w oparciu o określonych podwykonawców, obsługa przesyłek od drobnicowych do ładunków całopojazdowych, transport ładunków standardowych z wykorzystaniem różnego rodzaju naczep, transport ładunków ADR,

- Spedycję kolejową – obsługa ładunków pełnokontenerowych oraz drobnicowych przy pomocy przeznaczonych do tego pociągów towarowych. Świadczone usługi to m.in.: eksport i import w systemie terminal kolejowy-terminal kolejowy w oparciu o operatorów kolejowych, eksport i import w systemie door-door w oparciu o sieć partnerów i agentów kolejowych,

- Spedycje lotniczą – świadczone usługi to import i eksport przy użyciu samolotów w systemie door-door w oparciu o konkretne linie lotnicze, transport lotniczy w serwisie ekonomicznym, priorytetowym i ekspresowym,

- Spedycję morską – obsługa ładunków pełnokontenerowych, drobnicowych w transporcie morskim. Klienci mogą korzystać m.in. z importu i eksportu w systemie port-port w oparciu o konkretnych armatorów, obsługę różnych rodzajów ładunków.

Ze względu na popularność morskiej spedycji w Gdańsku i Gdyni, przedstawiamy jak wygląda cały proces krok po kroku.

Pierwszy etap to zlecenie usługi spedycyjnej określonej firmie. Wtedy klient może skorzystać z fachowej porady, sporządza się wstępne dokumenty wskazujące strony umowy. Powstaje także opis jakościowy i ilościowy towarów, ustalane są terminy załadowania i formuła transportowa określająca dokładne warunki dostawy zgodnie z międzynarodowymi wytycznymi. Niezbędne jest ustalenie terminu realizacji oraz czasu i formy płatności.

Drugi punkt to rezerwacja miejsca dla ładunku na statku. W tym celu spedytor kontaktuje się z armatorem i rezerwuje odpowiednią ilość miejsca na statku. Jest to tzw. bukowanie ładunku. Jako potwierdzenie otrzymuje się notę bookingową albo umowę czarterową. W tym miejscu należy odpowiednio dobrać kontener morski, uwzględniając właściwości ładunku oraz jego parametry, porę roku i nośność środka transportu.

Następnie organizuje się transport dowozowy. Transport morski nie daje możliwości dostarczenia ładunku w systemie door to door. Z tego powodu trzeba zorganizować tzw. transport kombinowany. Przykładowo, firma spedycyjna z Gdańska musi skontaktować się z przewoźnikiem kolejowym bądź drogowym, który dostarczy towar po wyładowaniu ze statku.

Kolejne zadanie to sporządzenie dokumentacji transportowej i celnej. Potrzebne są m.in. dokumenty handlowe, instrukcje dla towarów niebezpiecznych, licencje, dokumenty celne. Kiedy wszystkie informacje zostaną zgromadzone, spedytor przygotowuje instrukcję konosamentową, czyli wszystkie potrzebne dla armatora informacje na temat ładunku.

Po sporządzeniu dokumentów, można przystąpić do załadunku towaru na statek. Umieszczany jest on w odpowiednim kontenerze oraz należycie zabezpieczany. Towar ładuje się przy pomocy dźwigów. Musi być on właściwie oznaczony.

Załadowany towar musi zostać następnie przyjęty na statek. Potwierdzają to odpowiednie dokumenty. Konosament potwierdza przejęcie ładunku, jest dowodem na zawarcie umowy o przewóz i uprawnia do dysponowania ładunkiem. Przewozowy List Morski potwierdza natomiast wysyłkę towaru – jest to dokument imienny i niezbywalny.

Ostatni krok w procesie spedycji morskiej to rozładunek towaru w porcie docelowym. Po dotarciu do portu wystawiane jest awizo. Jest to informacja dla zleceniodawcy potwierdzająca realizację usługi. Następnie ma miejsce rozliczenie ze zleceniodawcą oraz wystawienie potrzebnych dokumentów.

Aby każdy etap przebiegał bezproblemowo, warto skorzystać z usług doświadczonych przedsiębiorstw.

Firmy spedycyjne z Gdańska i Gdyni gwarantują sprawne przeprowadzenie przez cały proces i pomoc we wszystkich działaniach – od formalności przez załadunek i dostarczenie towaru w wybrane miejsce.

(MS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%