Zamknij

Ośrodek dla uchodźców w gminie Żukowo?

20:54, 19.05.2025 Aktualizacja: 20:58, 19.05.2025
Skomentuj

W ostatnich dniach na lokalnych forach pojawiały się pytania dotyczące rzekomego planu utworzenia ośrodka dla uchodźców na terenie Gminy Żukowo.

W związku z prośbą radnych oraz Sołtysa Banina o przedstawienie oficjalnego stanowiska, Urząd Gminy Żukowo informuje:

"Ani Gmina Żukowo, ani Starostwo Powiatowe w Kartuzach nie wyraziły zgody, ani nie planują budowy ośrodka dla uchodźców na terenie naszej gminy."

Starosta Kartuski Bogdan Łapa przekazał również, że nie posiada żadnej wiedzy na temat planów utworzenia takiego ośrodka.

- Dziękuję za czujność i zaangażowanie mieszkańców. W przypadku pojawienia się niepokojących informacji – zachęcam do bezpośredniego kontaktu z Urzędem Gminy w Żukowie - mówi Mariola Zmudzińska - Burmistrz Gminy Żukowo.

* * *

Gdańsk i Słupsk

21 i 29 października 2024, odbyły się pierwsze spotkania informacyjne dot. Centrów Integracji Cudzoziemców, które powstaną w województwie pomorskim w 2025 roku.

Czym zajmować się będzie Centrum Integracji Cudzoziemców (CIC)?

CIC będzie miejscem, w którym cudzoziemiec otrzyma kompleksową formę pomocy, wspierającą proces integracji w środowisku lokalnym. Jego funkcjonowanie oparte będzie na koncepcji tzw. „jednego okienka”(ang. One-stop-shop), która polega na skoncentrowaniu w jednym miejscu różnorodnych usług adresowanych do cudzoziemców.

Finansowanie: Fundusz Azylu, Migracji i Integracji 2021-2027Instytucja Zarządzająca: Departament Funduszy Europejskich MSWiA

Budżet: Województwo Pomorskie – 30 027 000 PLN (cała Polska 432 520 000 PLN)

W województwie pomorskim w ramach projektu powstaną dwa Centra: CIC Gdańsk i CIC Słupsk, obydwa będą funkcjonować pod szyldem Pomorskie WELCOME Center!

Projekt realizowany będzie we współpracy Województwa Pomorskiego (Samorządu Województwa Pomorskiego) + Wojewody Pomorskiego + konsorcjum społecznego, w którego skład wchodzi Centrum Integracji Imigrantów i Imigrantów, Stowarzyszenie OVUM oraz Stowarzyszenie PORT.PRZESTRZEŃ OTWARTA.

W przestrzeni CIC realizowane będą działania mające na celu wsparcie procesu integracji migrantów:

Prowadzone będą punkty informacyjno-doradcze w Gdańsku i Słupsku w siedzibie Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego–Oddział ds. legalizacji pobytu, oferujące pomoc w procedurach legalizacji pobytu, a także szeroko rozumiane wsparcie integracyjne.

Prowadzone będą działania na rzecz wzmocnienia współpracy i wymiany informacji między organami administracji publicznej w celu poprawy koordynacji działań na rzecz migrantów.

Organizowane będą szkolenia dla pracowników oświaty, administracji publicznej oraz kadry projektu ukierunkowane na rozwój kompetencji międzykulturowych i poprawę standardów obsługi cudzoziemców.

Organizowane będą warsztaty, szkolenia i debaty dla społeczeństwa przyjmującego, mające na celu podniesienie świadomości na temat różnorodności kulturowej i przeciwdziałania uprzedzeniom.

Prowadzone będą działania komunikacyjne skierowane do migrantów oraz społeczeństwa przyjmującego, poprzez kampanie społeczne i informacyjne, spotkania ze społecznością lokalną, promujące m.in integrację i zrozumienie międzykulturowe.

Organizowane będą spotkania informacyjnych online i stacjonarnych o różnej tematyce dot. życia w Polsce i funkcjonowania w społeczności lokalnej.

Organizowane będą kursy języka polskiego jako obcego na różnych poziomach (A1/A2 oraz B1/B2), aby ułatwić cudzoziemcom komunikację i funkcjonowanie w społeczeństwie.

Prowadzone będą działania mające na celu zapobieganie przemocy domowej i handlowi ludźmi wśród społeczności migracyjnej.

Zapewniona zostanie opieka psychologiczna dla dzieci i dorosłych migrantów, aby wspierać ich adaptację w nowym środowisku.

Zorganizowane zostaną kursy adaptacyjno-orientacyjne dla migrantów, aby ułatwić im zrozumienie lokalnych norm i zasad funkcjonowania w społeczeństwie przyjmującym.

Zapewnione zostanie wsparcie prawne dla migrantów w zakresie legalizacji pobytu, pracy i ochrony prawnej.

Zakładane efekty długofalowe

Dzięki działaniom projektowym, cudzoziemcy uzyskają niezbędne wsparcie w adaptacji i integracji, co przełoży się na ich lepsze funkcjonowanie w społeczeństwie polskim.

Mieszkańcy województwa z kolei zyskają większą świadomość i zrozumienie dla różnorodności kulturowej, co jest kluczowe dla budowy otwartych i zintegrowanych społeczności.

Długofalowe efekty projektu będą widoczne zarówno w wymiarze społecznym, jak i gospodarczym, przyczyniając się do tworzenia harmonijnego, bezpiecznego i sprawiedliwego społeczeństwa.

 

(Mariusz Sieraczkiewicz za: zukowo.pl/pomorskie.eu)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

hmmhmm

0 0

To jeszcze podajcie ile państwo polskie będzie wypłacać co miesiąc takiemu uchodźcy kasy

18:20, 22.05.2025
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Zjawa Zjawa

0 0

8tys. Na łeb..co miesiąc plus mieszkanie 50 m2 na pierwszą osobę na każdą następna 10m2 ,czyli pięć osób 90m2
Musimy się liczyć, że za kilka lat zciagna swoje rodziny i ich ilość wielokrotnie wzrośnie..
Temu kto odpowiada za taki stan należy się Trybunał Stanu

13:01, 23.05.2025

ZabojadZabojad

1 0

Bzdura ,bzdura wszystkie szkolenia psu na budę .TyTotracenie naszego czasu i społecznych pieniędzy. Tych ludzi nie da się asymilować, to towarzystwo zza wody i pustyni nastawione jest na pasożytnictwo bo uważają że im się wszystko należy . Polska nie miała koloni ,nie czerpała nigdy zysków z niewolnikow . Niech ich utrzymują ci co miesiąc kolonie i zapraszali ich.
Teraz widać jak tusk kłamie ze nie będzie wpuszczał imigrantów...to podiabla tworzy te centra . Niech go szlag traf

12:52, 23.05.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%