Zamknij

Duda: MSWiA informuje, że będzie więcej samochodów pożarniczych dla OSP

14:24, 02.05.2025 Aktualizacja: 14:44, 02.05.2025
Skomentuj PAP PAP

Będzie więcej samochodów pożarniczych używanych i sprawnych technicznie, możliwych do pozyskania zasobów Państwowej Straży Pożarnej na podstawie artykułu 31 ustawy o ochronie przeciwpożarowej – powiedział zastępca dyrektora Departamentu Ochrony Ludności i Zarządzenia Kryzysowego w MSWiA Rober Klonowski. Ochotnicze Straże Pożarne będą mogły też liczyć na dodatkowy sprzęt z Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej na lata 2025-2026.

- Wyposażenie Ochotniczych Straży Pożarnych w wozy ratowniczo-gaśnicze to bardzo ważny element funkcjonowania OSP. przede wszystkich chodzi o to, że w ostatnich latach mocno zwiększyła się ilość interwencji. Do wyjazdów związanych z gaszeniem pożarów i interwencjami drogowymi jako poważna cześć działalności doszła służba podczas ratowania dobytku mieszkańców w czasie nawałnic, ulew i huraganów. Na Pomorzu od lat mamy z tym ogromny problem. Również na terenie powiatu bytowskiego. Dlatego należy zrobić wszystko, by również działające w naszym powiecie Ochotnicze Straże Pożarne mogły pozyskiwać sprawne wozy strażackie do tej pory używane przez struktury Państwowej Straży Pożarnej - podkreśla Wojciech Duda, radny powiatu bytowskiego.

W Sejmie o OSP

Podczas posiedzenia sejmowej Podkomisji do spraw rozwoju i promocji Ochotniczych Straży Pożarnych MSWiA przedstawiło możliwości finansowania i doposażenia w sprzęt jednostek OSP w związku z rozszerzeniem ich działalności o zadania wynikające z nowych przepisów o ochronie ludności i obronie cywilnej.

„Przewiduje się, że w najbliższych latach będzie więcej samochodów pożarniczych używanych i sprawnych technicznie, możliwych do pozyskania zasobów Państwowej Straży Pożarnej na podstawie artykułu 31 ustawy o ochronie przeciwpożarowej” – powiedział zastępca dyrektora z MSWiA Rober Klonowski.

Wyjaśnił, że już w tym roku jednostki OSP, które nie otrzymają dofinansowania na zakup nowych pojazdów będą mogły złożyć formalny wniosek do właściwego komendanta wojewódzkiego PSP o przekazanie sprzętu, który zgodnie z obowiązującą procedurą zostanie uznany za zbędny dla potrzeb PSP.

„W każdym przypadku wnioskowanie o sprzęt lub środki finansowe sugeruje się w pierwszej kolejności nawiązanie kontaktu i współpracy z właściwą miejscową, ze względu na teren działania jednostki OSP, Komendą Powiatową i Miejską PSP” – wskazał Klonowski.

Wicedyrektor Klonowski poinformował też, że w opracowywanym Programie Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej na lata 2025-2026 również przewidziano środki dla jednostek OSP.

„Wprowadziliśmy do programu zapis obligatoryjny, że na każdym poziomie rozdziału środków 10 proc. będzie musiało być przeznaczonych dla organizacji pozarządowych, w tym dla Ochotniczych Straży Pożarnych” – wyjaśnił.

Zaznaczył, że w programie ochrony ludności przewidziano sześć kluczowych obszarów tematycznych działań i większość z nich dotyczy również jednostek OSP. 

„Szczególnie zwracam tutaj uwagę na obszar numer trzy - utrzymanie i rozwój podmiotów ochrony ludności i organizacji pozarządowych, w tym Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. W tym działaniu będzie można zrealizować następujące projekty przedsięwzięcia: wyposażenie ratowników podmiotów ochrony ludności, zakup sprzętu do działań ratowniczych, zakup sprzętu do ewakuacji, zakup sprzętu logistycznego oraz CBRN, wykorzystanie, utrzymanie wyposażenia, realizacja zadań z zakresu ratownictwa medycznego oraz pomoc humanitarna” – wskazał.

Kolonowski zaznaczył, że planowany jest zakup wyposażenia oraz uzupełnienie umundurowania specjalnego i wyposażenia osobistego wszystkich strażaków PSP i OSP oraz jednostek wojskowej ochrony przeciwpożarowej przewidzianych do prowadzenia działań ratowniczych. Program zakłada również  zakup i wymianę samochodów ratowniczo-gaśniczych z funkcją dostarczania wody do celów bytowych, zakup i wymianę samochodów specjalnych, zakup z pojazdów UTV z przyczepą i akcesoriami oraz innego sprzętu np. łodzi ratowniczych z silnikami zaburtowymi, ratowniczych zestawów hydraulicznych, ratowniczych zestawów elektrycznych, pomp wysokiej wydajności do wody czystej i zanieczyszczonej oraz mobilnych agregatów prądotwórczych. 

Wicedyrektor przypomniał, że tak jak do tej pory, jednostki OSP będą też finansowane z budżetu państwa w trybie przewidzianym w artykule 32 ustawy o ochotniczych strażach pożarnych. Natomiast zgodnie z ustawą o ochronie ludności i obronie cywilnej, koszty realizacji zadań określonych w ustawie będą pokrywane w ramach środków będących w dyspozycji właściwych dysponentów części budżetu państwa. Środki te będą przeznaczone na finansowanie lub dofinansowanie organów ochrony ludności i podmiotów ochrony ludności, w tym OSP, w zakresie realizacji zadań ochrony ludności i obrony cywilnej. 

mr/

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu dziendobrypomorze.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%