Zamknij

Gruchała: białe plamy w dostępie do internetu to nadal problem wielu pomorskich gmin. Jest najnowszy raport

16:54, 19.04.2025 Aktualizacja: 17:27, 19.04.2025
Skomentuj PAP PAP

Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało kolejną edycję raportu „Polska w zasięgu stacjonarnego dostępu do internetu”. Publikacja zawiera dane na koniec pierwszego kwartału 2025 r. Jak poinformował resort, w raporcie po raz pierwszy uwzględniono informacje o planowanych inwestycjach realizowanych przy wsparciu środków publicznych.

106 854 punktów bez zasięgu!

- Biorąc pod uwagę konieczność korzystania z internetu województwo pomorskie nadal nie jest liderem bycia w sieci. "W województwie jest 483 107 punktów adresowych. Na koniec marca 2025 roku w zasięgu stacjonarnego dostępu do usług szerokopasmowych były 376 253 punkty adresowe, a 106 854 pozostały bez zasięgu. Na wskazanym obszarze było 232 865 białych plam NGA. Od 1 stycznia 2023 do 31 marca 2025 roku obywatele zgłosili 17 242 zapotrzebowania na internet i 551weryfikacji danych w systemie internet.gov.pl." - czytamy w raporcie. Pokazuje to, że jest naprawdę bardzo dużo do zrobienia. W wielu przypadkach brak zainteresowania samorządów powoduje, że mieszkańcy gmin są wykluczeni z sieci i nie mogą zrealizować wielu działań, które są codziennością na przykład dla użytkowników w Trójmieście - podkreśla Michał Gruchała z Chojnickiego Dialogu, biegły sądowy do spraw informatyki.

Co w raporcie?

Dostęp do szybkiego internetu szerokopasmowego to w obecnych czasach sprawa nadzwyczaj istotna. Internet jest nie tylko źródłem rozrywki, ale coraz częściej miejscem pracy, nauki czy narzędziem pozwalającym na załatwianie spraw urzędowych. Dostęp do sieci o odpowiedniej jakości staje się równie istotny jak dostęp do prądu, wody czy kanalizacji.Wiedza o tym, czy w danym miejscu możliwe jest, lub będzie w perspektywie czasowej, korzystanie z internetu to ważna informacja dla osób planujących zakup mieszkania lub domu.

Raport "Polska w zasięgu" przedstawia kompleksową informację o możliwościach uzyskania usługi dostępu do stacjonarnego internetu szerokopasmowego w budynkach lub nieruchomościach o urzędowo ustalonych adresach na obszarze całego kraju. Jest to kolejna odsłona opracowania z podziałem na każdą jednostkę samorządu terytorialnego.

- Brak zasięgu to moim zdaniem bardzo poważny problem. W powiecie bytowskim jest aż 14 921 białych plam NGA, w powiecie chojnickim 6 932 białych plam NGA, w powiecie człuchowskim 5 005 białych plam, w powiecie kartuskim aż 37 463 białych plam, w kościerskim 17 480 białych plam, lęborskim 4 759 białych plam, puckim 10 668 białych plam, słupskim 10 164 białych plam, wejherowskim 28 899 białych plam. Jest więc nad czym pracować. Bardzo alarmowo wygląda powiat kartuski, który jest najbardziej wykluczony internetowo. To wyzwanie i dla władz wojewódzkich, i lokalnych samorządów - gmin i powiatów. To od zaangażowania służb gminnych i rozumienia istoty dostępu do sieci z odpowiednim przesyłem danych przez radnych i włodarze, zależy kiedy ich samorządy dojdą do XXI wieku. Póki co są na etapie wczesnosieciowym, a korzystanie z internetu to bardziej kara niż komfortowe działanie - dodaje Michał Gruchała.

* * *

Opublikowany przez ministerstwo raport stanowi źródło informacji na temat dostępu do stacjonarnych usług szerokopasmowych na terenie całej Polski – z podziałem na gminy, powiaty i województwa. 

Osoby zainteresowane dokumentem mogą dowiedzieć się, jacy operatorzy działają w ich gminach, ile nieruchomości ma dostęp do stacjonarnego internetu szerokopasmowego oraz jakie są możliwości pozyskania tej usługi w konkretnych budynkach i nieruchomościach o urzędowo ustalonych adresach.

Nowością w najnowszym raporcie jest prezentacja planów inwestycyjnych zgłoszonych przez beneficjentów środków publicznych.

„Dzięki temu dokument nie tylko odzwierciedla bieżący stan możliwości korzystania z usług przedsiębiorców telekomunikacyjnych, ale również pokazuje, gdzie są i kiedy będą realizowane nowe inwestycje dotyczące szybkiego internetu szerokopasmowego” – poinformował resort.

Ministerstwo Cyfryzacji zaznaczyło, że jest otwarte na sugestie dotyczące zmian w przyszłych edycjach raportu. Osoby, które chcą zgłosić uwagi, mogą to zrobić pisząc maila na adres sekretariatu resortu.

* * *

Raport z podziałem na województwa dostępny jest pod LINKIEM.

 

mc/
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%