Zamknij

Osowicka: jest wyjaśnienie kto musi przygotować raport o stanie dostępności

18:36, 19.02.2025 Aktualizacja: 19:00, 19.02.2025
Skomentuj foto vandesart/pixabay.com foto vandesart/pixabay.com

„Raport muszą przygotować wszystkie podmioty publiczne w Polsce, które spełniają definicję z art. 3 ustawy z 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Dotyczy to zarówno urzędów gmin, miast i powiatów, jak i ich jednostek podległych” – wskazało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w odpowiedzi na pytania Serwisu Samorządowego PAP.

- Nowy obowiązek samorządów, w tym instytucji samorządowych, jak szkoły, domy kultury czy ośrodki pomocy społecznej to kolejna istotna zmiana integracyjna, dająca w konsekwencji osobom niepełnosprawnym możliwości uczestnictwa w życiu publicznym. Wierzę, że nasze miasto stanie na wysokości zadania i sprawnie nie tylko przeprowadzi diagnozę i przygotuje raport o dostępności, ale również, a może przede wszystkim, wdroży wszystkie konieczne zmiany, by niepełnosprawni mogli bez przeszkód funkcjonować w Chojnicach - podkreśla Marzenna Osowicka, radna miasta Chojnice.

Termin coraz bliżej...

Zbliża się termin przygotowania raportu o stanie zapewniania dostępności. Podmioty publiczne najpóźniej do 31 marca muszą złożyć raport dotyczący m.in. spełniania minimalnych wymagań w zakresie dostępności architektonicznej, cyfrowej oraz informacyjno-komunikacyjnej.

„Raport muszą przygotować wszystkie podmioty publiczne w Polsce, które spełniają definicję z art. 3 ustawy z 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Dotyczy to zarówno urzędów gmin, miast i powiatów, jak i ich jednostek podległych, takich jak ośrodki pomocy społecznej czy domy kultury” – wskazało MFiPR w odpowiedzi na pytania serwisu Samorządowego PAP. „Każda jednostka, która ma numer REGON, przygotowuje raport samodzielnie. Jeśli jednostka nie ma REGON-u, raport sporządza za nią jednostka nadrzędna” – dodano. 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, raport musi być opublikowany na stronie internetowej danej instytucji, aby każdy mógł się z nim zapoznać. Dodatkowo osoby ze szczególnymi potrzebami mogą także składać wnioski o zapewnienie dostępności, a jeśli to nie przyniesie efektu, mogą złożyć skargę na brak dostępności.

„Minister właściwy ds. rozwoju regionalnego (zgodnie z art. 12) może zażądać od podmiotów publicznych sprawozdań dotyczących dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami. Sprawozdania te dotyczą działań danej instytucji w tym zakresie” – wskazało MFiPR.

Zgodnie z wytycznymi resortu, raport o stanie zapewniania dostępności podmiotu publicznego należy złożyć według stanu na dzień 1 stycznia 2025 r. W raporcie należy zamieścić informacje o spełnianiu lub bądź niespełnianiu przez dany podmiot minimalnych wymagań w zakresie dostępności architektonicznej, cyfrowej oraz informacyjno-komunikacyjnej. Niezbędne będzie tez poinformowanie o zapewnianiu dostępu alternatywnego wraz z uzasadnieniem konieczności jego zastosowania oraz o otrzymanych wnioskach zapewnienia dostępności i postępowaniu skargowym w tym zakresie. 

Złożenie raportu następuje poprzez wypełnienie formularza dostępnego na dedykowanej podstronie Portalu Sprawozdawczego GUS (PS GUS), który znajduje się TUTAJ.

Każdy podmiot publiczny, niezależnie czy posiada REGON czy nie, jest zobowiązany do publikacji raportu o swojej dostępności do 31 marca 2025 r. na swojej stronie podmiotowej BIP lub jeśli takiej nie posiada na swojej stronie internetowej.

 

mr/

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%