Zamknij

Pogorzelski: 75 proc. badanych sprzeciwia się temu, by Polska przyjmowała migrantów

07:33, 21.02.2025 Aktualizacja: 07:33, 21.02.2025
Skomentuj PAP PAP

Uczestnikom badania zadano pytanie, które brzmiało: Polska, podobnie jak inne kraje członkowskie Unii Europejskiej, jest zobowiązana do przyjmowania migrantów, co wynika z mechanizmu solidarności unijnego paktu migracyjnego. Czy Pan/i osobiście jest za, czy przeciw temu, aby Polska przyjmowała migrantów?

75 procent nie chce migrantów!

"Efekty przyjmowania do swojego kraju odmiennych kulturowo ludzi en masse są wyraźnie widoczne w Europie Zachodniej. Media raz po raz pokazują przestępczość, zamieszki na tle rasowym i religijnym albo dzielnice, do których policja nie ma wstępu.

Dzięki internetowi i kilku jeszcze niezależnym platformom Polacy mają możliwość dowiedzieć się z pierwszej ręki, do czego doprowadził błąd przyjmowania migrantów w Europie Zachodniej. Nie chcemy tego u siebie.

Niektórzy odczuwają to na poziomie podświadomym, a inni na bazie racjonalnej oceny faktów. Każdy z odrobiną rozumu wie, że dla Polaków nic dobrego z tego nie wyniknie. Jednym z głównych powodów, dla których odmienna kulturowo migracja nie działa, jest to, że ci ludzie nie mają najmniejszej chęci integrować się ze społeczeństwem kraju gospodarza. Oni chcą żyć w swojej kulturze i na swoich warunkach, nie ponosząc kosztów dostosowania, ale korzystając z zasobów i pracy obywateli kraju, do którego wyemigrowali.

W Polsce nie możemy pozwolić na kolejny eksperyment ani na wmawianie nam przez europejskich moralizatorów, że bycie w UE wymaga od nas dzielenia się tym brzemieniem. Oni sprowadzili na siebie ten problem – niech teraz wezmą odpowiedzialność za swoje decyzje. Masowa migracja to zagrożenie egzystencjalne dla naszej państwowości i kultury.

Bardzo dobrze, że zdecydowana większość Polaków to rozumie. Tylko presja opinii publicznej może w praktyce przyblokować nasze elity polityczne, które celowo ciągną nas w tę przepaść, ku katastrofie. Zjednoczeni jesteśmy w stanie oprzeć się każdej szkodliwej, wrogiej Polsce inicjatywie." - podkreśla Grzegorz Pogorzelski z gdyńskiej Nowej Nadziei.

75 proc. badanych sprzeciwia się temu, by Polska przyjmowała migrantów. Najmocniejsze postawy antymigranckie (93 proc. odpowiedzi negatywnych w przypadku obu partii) wykazują wyborcy Prawa i Sprawiedliwości oraz Konfederacji - wynika z sondażu Opinia24 dla RMF FM.

Zdecydowanie za przyjmowaniem migrantów opowiedziało się 5 proc. badanych. 15 proc. respondentów było "raczej za".

Trzy czwarte badanych wybrało odpowiedzi negatywne. 51 proc. jest zdecydowanie przeciw przyjmowaniu migrantów, a 24 proc. postawiło na opcję "raczej przeciw".

5 proc. respondentów nie było w stanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi na powyższe pytanie i wybrało odpowiedź "nie wiem/nie mam zdania".

Przeciwko przyjmowaniu przybyszy z innych krajów jest 78 proc. mężczyzn i 73 proc. kobiet.

Największe poparcie dla przyjmowania migrantów odnotowano w najstarszej grupie wiekowej (60+) - 22 proc. odpowiedzi pozytywnych (5 proc. "zdecydowanie za" i 17 proc. "raczej za").

Wyniki w pozostałych grupach wiekowych są bardzo podobne - 21 proc. wskazań pozytywnych u najmłodszych (18-29 lat) oraz 20 proc. u osób, które mają 30-39 lat. "Konkluzja jest jednoznaczna - wśród przedstawicieli wszystkich pokoleń przeważają odpowiedzi negatywne" - podsumowano.

Z badania wynika, że w przypadku zwolenników Partii Razem jest niemal równowaga poglądów - 44 proc. odpowiedzi pozytywnych i 43 proc. wskazań negatywnych. Podobnie jest w grupie wyborców Koalicji Obywatelskiej (48 proc. odpowiedzi pozytywnych i 46 proc. negatywnych).

Elektoraty Prawa i Sprawiedliwości oraz Konfederacji deklarują sprzeciw wobec przyjmowania migrantów na poziomie przekraczającym 90 proc. (93 proc. odpowiedzi negatywnych w przypadku obu partii).

Przyjmowanie migrantów popiera 42 proc. wyborców Nowej Lewicy i 32 proc. sympatyków Trzeciej Drogi. W obu tych grupach zauważalnie więcej jest głosów przeciwnych (Nowa Lewica - 53 proc. wskazań negatywnych, Trzecia Droga - 62 proc. wskazań negatywnych).

Badanie Opinia24 dla RMF FM było przeprowadzone w dniach 10-13 lutego na reprezentatywnej próbie 1002 mieszkańców Polski w wieku od 18 lat. Wykonano je techniką wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo. (PAP)

ksi/ mow/

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%