„W dniu dzisiejszym o godz. 11:00, na sesji Rady Miasta Gdyni, jako klub radnych PIS wniesiemy do porządku obrad rezolucję w sprawie sprzeciwu wobec likwidacji strategicznego zakładu PKP Cargotabor w Gdyni.”
- informuje radny Marek Dudziński.
Radny kilka dni temu wraz z Marcin Horała - Poseł na Sejm RP, Józefem Labudą - przewodniczącym związku zawodowego i grupą pracowników protestowali przeciwko się planom likwidacji sekcji gdyńskiej Zakładu Północnego Cargotabor.
- To duży cios dla Gdyni. Dlatego jako klub radnych Prawa i Sprawiedliwości złożymy projekt rezolucji na sesji Rady Miasta. Liczę, że Klub Radnych Koalicji Obywatelskiej, Ruchów Miejskich i Lewicy, Gdyński Dialog i Samorządność poprą niniejszą treść. I że dopuszczą do debaty! - dodaje Dudziński.
Sprawa likwidacji firmy kolejowej i masowych zwolnień pracowników od kilku tygodni jest powodem protestu pracowników i związków zawodowych.
Spółka PKP Cargotabor powstała przed 10 laty. Specjalizuje się w naprawie, utrzymaniu i modernizacji taboru kolejowego. W jej skład obok centrali w Warszawie wchodzi 16 sekcji napraw taboru w Czerwieńsku, Dąbrowie Górniczej, Gdyni, Gorzowie Wielkopolskim, Jaworzynie Śląskiej, Karsznicach, Kluczborku, Krakowie, Łodzi, Olsztynie, Ostrowie Wielkopolskim, Szczecinie, Tarnowskich Górach, Toruniu, Tczewie i w Zabrzegu Czarnolesiu.
* * *
Poniżej treść projektu rezolucji:
REZOLUCJA RADY MIASTA GDYNI
Z dnia 25 września 2024 r.
w sprawie sprzeciwu wobec likwidacji gdyńskiej sekcji Północnego Zakładu Napraw Taboru spółki PKP Cargotabor
Na postawie § 17 ust. 3 Statutu Miasta Gdyni - uchwała Rady Miasta Gdyni z dn. 22 września 2004r. Nr XXIII/489/04 w sprawie przyjęcia Statutu Miasta Gdyni (t.j. Dziennik Urzędowy Woj. Pomorskiego z 2019r. poz. 38041) Rada Miasta uchwala co następuje:
Rada Miasta Gdyni wyraża stanowczy sprzeciw wobec decyzji o likwidacji gdyńskiej sekcji Północnego Zakładu Napraw Taboru spółki PKP Cargotabor, będącej częścią Grupy PKP Cargo. Decyzja ta ma negatywne konsekwencje dla pracowników zakładu, mieszkańców Gdyni oraz finansów Miasta.
Rada Miasta Gdyni apeluje do władz spółki PKP Cargo o ponowne przeanalizowanie decyzji o likwidacji gdyńskiej sekcji Północnego Zakładu Napraw Taboru i o uwzględnienie negatywnych skutków, jakie ta decyzja przyniesie dla społeczności lokalnej oraz gospodarki Miasta.
Ponadto, Rada Miasta Gdyni deklaruje pełną gotowość do dialogu i współpracy z władzami PKP Cargo w celu znalezienia rozwiązań, które umożliwią utrzymanie działalności zakładu na terenie Gdyni.
UZASADNIENIE
Likwidacja zakładu oznacza bezpośrednie zagrożenie utratą pracy przez wielu wysoko wykwalifikowanych pracowników, co stanowi dramat nie tylko dla nich i ich rodzin, ale również dla lokalnej społeczności. Tego typu działania mają dalekosiężne skutki społeczne i ekonomiczne.
W wyniku likwidacji zakładu Miasto Gdynia będzie narażone na:
Skutki utraty miejsc pracy – wielu pracowników zakładu znajdzie się w trudnej sytuacji życiowej i zawodowej, co dodatkowo może zwiększy
obciążenie dla lokalnych struktur pomocy społecznej.
Spadek dochodów budżetu miasta – ograniczenie liczby miejsc pracy przełoży się na zmniejszenie wpływów z podatków dochodowych, co negatywnie wpłynie na budżet Miasta Gdyni.
Utrata lokalnego potencjału przemysłowego – likwidacja zakładu oznacza także zmniejszenie potencjału przemysłowego regionu, co może osłabić konkurencyjność Gdyni na tle innych miast.
Niniejsza rezolucja zostaje przekazana:
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz