Zamknij

G. Czaplewska: prowadzono, przystąpiono, rozpoczęto, realizowano, zawarto, rozszerzono, zakupiono, przyznano, opracowano...

12:33, 02.07.2024 Mariusz Sieraczkiewicz za: Bryza/FB Aktualizacja: 12:36, 02.07.2024
Skomentuj
reo

"Wielokrotnie pisaliśmy o tym, że Raport o stanie gminy w wydaniu gdyńskim to gniot. Wyjaśnialiśmy dlaczego. Raport za rok 2023 jest niestety takim samym gniotem.

Miejmy nadzieję, że to już ostatni taki." - podkreśla Sławomir Januszewski zapowiadając felieton Gabrieli Czaplewskiej.

Felieton Czaplewskiej

Dziś na sesji rady miasta debata nad raportem o stanie naszego miasta. Nie mogę wziąć w niej udziału, ale stan Gdyni wielokrotnie oceniałam - krytycznie - w moich postach.

Podobnie oceniam raport o stanie miasta za 2023 rok. Nie wiem kto go sporządził (powinien być przedstawiony radzie miasta przez prezydenta do 31 maja), ale pod obrady rady trafił 2 tygodnie przed sesją, a więc już po uplywie ustawowego terminu.

Możliwe, że tak jak w 2023 roku, przygotowanie raportu zlecono osobie fizycznej (umowa o dzieło 5745 zł), i marzy mi się, żeby kolejne raporty przygotowali urzędnicy wraz z mieszkańcami i radnymi, bowiem zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, rada miasta może określić w drodze uchwały szczegółowe wymogi dotyczące raportu. W Gdyni niestety nie było takiego zwyczaju.

Ta sama ustawa określa, że raport obejmuje podsumowanie działalności prezydenta w roku poprzednim, "w szczególności" realizację polityk, programów i strategii, uchwał rady gminy i budżetu obywatelskiego.

"W szczególności" - zgodnie z rozporządzeniem dotyczącym zasad techniki prawodawczej - oznacza wyliczenie zakresu treści dokumentu, wyraźnie wskazując przykładowy charakter wyliczenia.

Twórca raportu najwyraźniej uznał, że podsumowanie działalności prezydenta oznacza wyliczenie polityk, programów, strategii, uchwał rady miasta i budżetu obywatelskiego. Tak też wygląda ten raport - jest to wyliczenie około 30 polityk, strategii i programów, oraz 334 uchwał i okolo 100 projektów budżetu obywatelskiego.

Właściwie sprowadza się on do sformułowań "prowadzono, przystąpiono, rozpoczęto, realizowano, zawarto, rozszerzono, zakupiono, przyznano, opracowano, uruchomiono, dostosowano, przebudowano, zakończono, organizowano, uczestniczono, oferowano."

Nie dowiadujemy się jaki był stan wyjściowy, ile osób objął program/polityka/strategia/uchwała, jakie koszty ponieśliśmy, czy efekty warte są nakładów, a adresaci działań zadowoleni.

A czasami niczego sie nie dowiemy, na przykład na stronie 9 czytamy:

"Kontynuowano program dotacji dla mieszkańców zakładających odnawialne źródła energii - z udziałem dotacji Miasta Gdyni zainstalowano 132 instalacje OZE."

oraz:

"Kontynuowano program dotacji dla mieszkańców zakładających instalacje OZE. Z udziałem dotacji Miasta Gdyni zainstalowano 210 takich instalacji."

a na stronie 17 zaś:

"Przyznano dotacje ekologiczne dla mieszkańców na modernizację oraz montaż odnawialnych źródeł energii. Zawarto łącznie 179 umów."

Obawiam się, że tego raportu nie przeczytał nawet autor.

Nie dowiemy się z raportu wielu ważnych rzeczy, np. że dług publiczny na koniec 2023 wynosił 1 miliard 44 miliony zł, ani też jakie zobowiązania posiadała zlikwidowana w 2023 roku spółka komunalna Port Lotniczy Gdynia Kosakowo.

Dowiemy się za to, że przeprowadzono kompleksową modernizację energetyczną LIKWIDOWANEJ WŁAŚNIE Szkoły Sportowej w ramach projektu „Kompleksowa modernizacja energetyczna 17 budynków użyteczności publicznej w Gdyni”, dofinansowanego ze środków z Unii Europejskiej, oraz że zakończono III etap budowy Parku Centralnego wraz ze zwykle PUSTYM parkingiem podziemnym na 270 samochodów.

A miarą sukcesu może być Plan zrównoważonej mobilności miejskiej dla Gdyni 2016-2025, w ramach którego wyremontowano/wykonano chodniki z uwzględnieniem potrzeb osób o ograniczonej mobilności o powierzchni około 4 tys m2.

Tak żeby sobie wyobrazić ten sukces - te 4 tysiące m2 to powierzchnia mniej wiecej 64 m x 64 m.

Lub „Program Gdynia bez barier”, którego celem jest włączenie osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności w życie miasta poprzez niwelowanie barier oraz wcielanie idei projektowania uniwersalnego.

Autor raportu zapomniał tylko napisać, że w chwili obecnej wejście do budynku GCUO NIE JEST PRZYSTOSOWANE dla osób z niepełnosprawnością ruchową oraz na wózkach inwalidzkich.

Mam nadzieję, że ostatni raz mamy do czynienia z takim bublem.

Gabriela Czaplewska

Bryza

#raportostaniegminy

#bryza

(Mariusz Sieraczkiewicz za: Bryza/FB)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%