Jak wygląda w liczbach ubiegły rok w Gdyni? Ilu przybyło mieszkańców, a ile osób wstąpiło w związek małżeński? Jakie udogodnienia przygotowano dla seniorów i dzieci? Jak wyglądała sytuacja z pracą i edukacją? Między innymi tego dowiemy się z „Raportu o stanie miasta Gdyni za rok 2023”. Podczas kolejnej sesji Rady Miasta Gdyni (26 czerwca) w debacie na temat przedstawionego dokumentu wezmą udział również mieszkańcy.
„Raportu o stanie miasta Gdyni za rok 2023” zawiera informacje dotyczące działań, które zostały zrealizowane w mieście w ubiegłym roku. W szczególności obowiązujących w Gdyni programów, polityk miejskich i strategii rozwoju. W dokumencie znajdziemy także informacje o przebiegu i efektach Budżetu Obywatelskiego oraz zestawienie uchwał Rady Miasta Gdyni wraz z opisem ich realizacji.
Przygotowywany co roku – zgodnie z ustawą samorządową – raport pokazuje w liczbach, co udało się w mieście zdziałać. Ale jednocześnie uświadomi nam, jak zmieniają się tendencje w poszczególnych sferach życia.
Miasto to ludzie. Okazuje się, że w zeszłym roku w Gdyni urodziło się 1 281 maluszków, zawarto 741 małżeństw, a w mieście zameldowało się 3 652 nowych osób.
W sumie założono 74 856 Kart Mieszkańca, a w Budżecie Obywatelskim zgłoszono 286 projektów.
Z Centrum Aktywności Seniora skorzystało 6 320 seniorów. Z usług opiekuńczych w domu – 1 378 osób, a z opieki wytchnieniowej – 182.
Stopa bezrobocia w Gdyni w 2023 roku wynosiła 2,2%. Jednocześnie działalność prowadziło 47 392 podmiotów gospodarczych i 815 z kapitałem zagranicznym.
W naszym mieście PIT rozliczyło 166 815 osób, a w popularnej loterii „Rozlicz PIT w Gdyni” udział wzięło 11 125 podatników.
Działania gdyńskiego samorządu w obszarze edukacji oparte są na systemowym wspieraniu całego środowiska (uczniów, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi) w podnoszeniu jakości usług świadczonych na rzecz mieszkańców, rozwoju infrastruktury i wyposażenia placówek oświatowych w nowoczesne pomoce dydaktyczne, rozbudowę przyszkolnych obiektów sportowych, placów zabaw, a także szerokiej i rzetelnej informacji o podejmowanych aktywnościach.
Jeśli chodzi o edukację najmłodszych gdynian, w ubiegłym roku w mieście funkcjonowały 33 żłobki i kluby dziecięce, a uczęszczało do nich 1 245 dzieci.
Przedszkoli i punktów przedszkolnych było 130. W placówkach tych przebywało 8 477 dzieci.
W 45 szkołach podstawowych uczyło się 18 054 dzieci. Z kolei w szkołach średnich (licea i technika) uczniów było 12 028. Mowa o 27 placówkach. Zdawalność matury w Gdyni to aż 86%.
Gdyński Wydział Kultury sprawuje nadzór nad: Teatrem Miejskim im. Witolda Gombrowicza, Gdyńskim Centrum Kultury, Miejską Biblioteką Publiczną, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Emigracji oraz współprowadzonym z Samorządem Województwa Pomorskiego – Teatrem Muzycznym im. Danuty Baduszkowej.
Jak wyglądają statystyki dotyczące poszczególnych gdyńskich instytucji, jeśli chodzi o 2023 roku?
Na przykład Centrum Nauki Experyment odwiedziło 243 911 osób, a Gdyńskie Centrum Filmowe 130 459 widzów. Do Muzeum Emigracji zawitało 114 568 chętnych, a do Muzeum Miasta Gdyni – 27 481.
W Gdyńskim Centrum Kultury odbyło się 1 451 wydarzeń. Teatr Miejski odwiedziło 31 534 widzów, a Teatr Muzyczny – 185 827. Z kolei Biblioteka Gdynia odnotowała 497 697 osób.
A co z turystyką? Od maja do września 2023 roku Gdynię odwiedziło 1 295 mln turystów. Do Miejskiej Informacji Turystycznej trafiło 39 633 zainteresowanych osób.
Jak wygląda w liczbach gdyński transport? Wykonano 15 148 mln wozokm transportem miejskim. Przewieziono ponad 70 mln pasażerów, wykorzystując 15,3 km buspasów. Udział pojazdów zeroemisyjnych w taborze miejskim to 35,7%.
Gdyński Wydział Środowiska określa warunki korzystania z zasobów środowiska z uwzględnieniem zasady zrównoważonego rozwoju, realizuje zadania z zakresu informacji i edukacji ekologicznej mieszkańców oraz udostępniania informacji o środowisku i jego ochronie.
W zeszłym roku 179 gdynian otrzymało dotację na modernizację ogrzewania. W Budżecie Obywatelskim pojawiło się 8 projektów związanych ze środowiskiem. Natomiast zwolennicy rowerów mogli ubiegać się o dofinansowanie na zakup roweru elektrycznego. I z tej opcji skorzystało 4 700 osób.
Prezentacja raportu odbywa się w trakcie sesji absolutoryjnej i poddawana jest debacie publicznej. Jak informuje przewodniczący Rady Miasta Gdyni Tadeusz Szemiot, mieszkańcy, którzy chcą zabrać głos w debacie nad „Raportem o stanie miasta Gdyni za rok 2023”, muszą zgłosić swój udział w formie pisemnej. Zgłoszenie musi być poparte podpisami co najmniej 50 osób. Podczas wystąpienia mieszkańcy powinni ściśle odnosić się do raportu i zawartych w nim informacji.
Termin rozpoczęcia przyjmowania pisemnych zgłoszeń określa Statut Miasta Gdyni. Zgodnie z nim:
Mieszkaniec, który chce zabrać głos w debacie, składa do przewodniczącego rady zgłoszenie najwcześniej następnego dnia po udostępnieniu w Biuletynie Informacji Publicznej informacji o porządku obrad IV sesji RMG.
Zgłoszenie musi być złożone najpóźniej do 25 czerwca.
Obowiązuje wyłącznie forma pisemna zgłoszenia, co oznacza, że np. forma elektroniczna nie będzie brana pod uwagę.
Zgłoszenia należy składać w Kancelarii Ogólnej Urzędu Miasta Gdyni przy al. Marsz. Piłsudskiego 52/54 (parter) od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00.
W zgłoszeniu podajemy chęć wzięcia udziału w debacie oraz dane:
Zgłoszenie musi zostać poparte podpisami co najmniej 50 osób. Do listy poparcia należy dołączyć oświadczenie o następującej treści:
„Popieram zgłoszenie pani/pana … (imię i nazwisko mieszkańca) do udziału w debacie nad raportem o stanie miasta w roku 2023. Wyrażam jednocześnie zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do rozpatrzenia zgłoszenia”.
Osoba wyrażająca poparcie podaje: imię i nazwisko, adres, nr PESEL i składa własnoręczny podpis.
Debata odbędzie się w środę, 26 czerwca o godz. 10.00 podczas IV sesji Rady Miasta Gdyni. Gdzie? W sali numer 105 (na pierwszym piętrze) w urzędzie przy al. Marszałka Piłsudskiego 52/54.Mieszkańcy będą dopuszczani do głosu w kolejności wynikającej z terminu i godziny złożenia pisemnego zgłoszenia. W debacie może zabrać głos maksymalnie 15 osób.
Pełen „Raport o stanie miasta Gdyni za rok 2023” oraz porządek IV sesji RMG wraz z formularzem zgłoszenia udziału w debacie znajdziemy w Biuletynie Informacji Publicznej
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz