Zamknij

W. Tomczak: co zrobi minister sprawiedliwości w sprawie poradnictwa obywatelskiego?

21:04, 17.01.2024 Aktualizacja: 21:18, 17.01.2024
Skomentuj

Gdyńska posłanka Wioleta Tomczak razem z grupą posłów skierowała do ministra sprawiedliwości w sprawie działania punktów nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.

Sprawa dotyczy praktyki stosowanej przez ministerstwo sprawiedliwości kierowane przez Zbigniewa Ziobro, która nie dopuszczała organizacji pozarządowych do prowadzenia doradztwa obywatelskiego.

Tylko wybrani...

Wielokrotnie padały zarzuty, że "tylko wybrani" mogą prowadzić taką działalność. Mówiono również i upartyjnieniu systemu i kierowaniu się niezrozumiałymi zasadami podczas przyznawania zgody.

Dlatego posłanka Tomczak pisze do nowego ministra:

"Zgodnie z ustawą z dnia 5 sierpnia 2015 roku o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej organizacje pozarządowe mogą prowadzić nieodpłatne poradnictwo obywatelskie. Ustawodawca wprowadził nowy zawód "doradca obywatelski" niezbędny do prowadzenia takich punktów nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.

Aby nim zostać, trzeba ukończyć odpowiedni kurs, który może przeprowadzić certyfikowany przez ministra sprawiedliwości związek organizacji poradniczych. Zgodnie z art. 11b ust. 2 ustawy za podmiot uprawniony do prowadzenia szkolenia oraz kursu doszkalającego, o którym mowa w art. 11a ust. 2, może zostać uznany związek, o którym mowa w art. 22 ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 2019 r. poz. 713 oraz z 2020 r. poz. 695 i 1086), który zrzesza co najmniej siedem organizacji pozarządowych świadczących poradnictwo obywatelskie nieprzerwanie w okresie co najmniej siedmiu lat bezpośrednio poprzedzających złożenie wniosku o uznanie za podmiot uprawniony do prowadzenia szkolenia oraz kursu doszkalającego. Jednocześnie związek organizacji poradniczych to nic innego niż minimum 7 NGO, które same startują w konkursach i wykazały odpowiednie doświadczenie przed wprowadzeniem systemu.

W skali całej Polski od 5 lat istnieje tylko jeden taki związek – Związek Biur Poradnictwa Obywatelskiego (dalej ZBPO), który zrzesza kilkanaście organizacji poradniczych. Próby pozostałych organizacji pozarządowych co do certyfikowania innych związków nie zostały uznane, ponieważ Ministerstwo Sprawiedliwości wskazuje, że nie mają odpowiedniego doświadczenia.

Jeśli NGO chce prowadzić punkt poradnictwa obywatelskiego, musi wykazać, że współpracuje z osobami posiadającymi status doradcy obywatelskiego. Zatem w praktyce musi zgłosić się do związku, który jest de facto konkurentem (poprzez poszczególne uczestniczące w nim organizacje) w momencie składania wniosków konkursowych, zapłacić bardzo wysoką kwotę (aktualnie 3999 zł), a osoby wskazane przez podmiot muszą zdać egzamin.

Związek corocznie pobiera także od każdego z doradców od 500 do 1000 zł za tzw. obowiązkowy kurs doszkalający:

https://zbpo.org.pl/szkolenia/cennik/

W związku z powyższym uprzejmie proszę o udzielenie odpowiedzi:

Czy minister sprawiedliwości przewiduje podjęcie działań zmierzających do zapewnienia konkurencyjnych warunków uzyskania dostępu do zawodu doradcy obywatelskiego? Jeśli tak, to jakie działania minister planuje?"

* * *

W czasie rządów PiSu NGOsy wielokrotnie podnosiły problem swoistej segregacji, w której do grantów państwowych dopuszczane były jedynie wybrane organizacje. Dlatego minister Adam Bodnar 27 grudnia 2023 roku wstrzymał wypłaty z Funduszu Sprawiedliwości. Od tego dnia każda płatność przed zrealizowaniem podlega analizie merytorycznej i nie zostanie wykonana bez indywidualnej zgody.

Resort prowadzi szczegółowy audyt Funduszu. Powodem prowadzonego audytu jest ustalenie czy przyznanie konkretnych dotacji jest zgodne z zadaniami Funduszu oraz zasadami wynikającymi z ustawy o finansach publicznych takimi jak jawność, oszczędność, czy celowość. Fundusz Sprawiedliwości jest funduszem celowym i powinien finansować wyłącznie precyzyjnie wskazane zadania państwowe.

W pierwszym etapie kontroli weryfikowane są wypłaty, które były zaplanowane na styczeń 2024 r. Ministerstwo dołoży wszelkich starań, by wypłaty, co do których nie ma wątpliwości, były zrealizowane jak najszybciej. Ponadto w resorcie trwają także prace nad powołaniem specjalnego zespołu ekspertów ds. Funduszu Sprawiedliwości, który ustali przyszłe zasady jego funkcjonowania.

Kontrola płatności dotyczy umów w zakresie pomocy pokrzywdzonym, postpenitencjarnej oraz przeciwdziałania przyczynom przestępczości (przyznawanych zarówno w trybie konkursowym, jak i pozakonkursowym). Łącznie dotyczy 112 podmiotów, które tylko w styczniu mają otrzymać wypłaty na łączną sumę 79 770 098,59 złotych. Poza dotacjami wstrzymane zostały także wypłaty kwot z tytułu działań promocyjnych.

Wstrzymanie wypłat nie oznacza wypowiedzenia umów. Umowy będą jednak wnikliwie analizowane.

Wśród podmiotów, którym wstrzymano wypłaty, są m. in:

  • Fundacja Lux Veritatis ma w tym roku otrzymać 2 308 800 złotych. Łącznie do końca 2026  roku Fundacji ma zostać wypłacone 7 178 028 złotych.
  • Stowarzyszenie Fidei Defensor ma w tym roku otrzymać 1 477 333 złote. Łącznie do końca 2025 r. Stowarzyszeniu ma zostać wypłaconych 2 954 666 złotych.
  • Fundacja Instytut Suwerenności i Dziedzictwa w Europie w tym roku ma otrzymać 544 200 złotych. Łącznie do 2025 roku Fundacji ma zostać wypłaconych 1 088 400 złotych.
  • Fundacja Profeto.pl Sercański Sekretariat na rzecz Nowej Ewangelizacji - ma w tym roku otrzymać 29 777 090 złotych. Łącznie do końca 2026 roku Fundacji ma zostać wypłaconych 37 306 091 złotych.
  • Fundacja św. Benedykta ma w tym roku otrzymać 1 261 334 złote. Łącznie do końca 2026 roku Fundacji mają zostać wypłacone 3 757 334 złote

 

(Mariusz Sieraczkiewicz za: gov.pl/foto rawpixel.com/freepik)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%