„Witajcie.
Muszę Was z przykrością poinformować, że po ponad 30 latach działalności musimy z przyczyn niezależnych od nas zamknąć lokal. Pragnę Was serdecznie zaprosić na ostatnie dwie imprezy: piątkowa oraz sobotnią. Start jak zawszę o 21.00.
Od poniedziałku musimy się zacząć niestety rozbierać.
Z tego miejsca pragnę Wam podziękować za wspólnie spędzone lata. Miejmy nadzieję, że zostawimy po sobie tylko te miłe wspomnienia.”
- zawiadamiał właściciel.
Znika kilkadziesiąt lat historii. Mieszkańcy Gdyni uwielbiali to miejsce – najpierw spacer potem wizyta w lokalu.
W sieci, na portalach społecznościowych rozbiórka jest żywo komentowana. Nic jednak nie da się zrobić. Lokale te stoją na gruntach, które przeznaczono na nową zabudowę.
Ma tam powstać kompleks hotelowo-usługowy, również z gastronomią. Jeszcze w czasie pandemii informowaliśmy o tym, że los restauracji jest przesądzony. Na blisko hektarowej działce właściciel zaplanował budowę kolejnego gdyńskiego hotelu.
Doskonała lokalizacja – centrum miasta, plaża, Skwer Kościuszki – to atuty, z których każdy chciałby skorzystać. Tym bardziej, że jest to zgodne z planem zagospodarowania przestrzennego. I tak w pobliżu mariny niebawem wyrośnie nowoczesny kompleks wypoczynkowy, na dodatek z basenem.
Na początku tego roku Allenortt Capital, firma inwestująca – ogłosiła konkurs na koncepcją zabudowy i zagospodarowania terenu.
Konkurs odbywał się z udziałem przedstawicieli władz Gdyni i konserwatora zabytków. Tak nakazywały zapisy planu miejscowego.
I w tym przypadku sprawa nabiera tempa. Należy liczyć się z jak najszybszym rozpoczęciem inwestycji.
– To wyjątkowa przestrzeń Gdyni. Dlatego istotne jest, żeby powstała tam architektura o wysokiej jakości, kreująca nowe przestrzenie publiczne, przyciągająca mieszkańców i turystów. Jestem przekonana, że wyłoniona w konkursie praca wpisze się harmonijnie w śródmiejską tkankę naszego miasta – mówiła Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.
- To wyjątkowa przestrzeń Gdyni. Dlatego istotne jest, żeby powstała tam architektura o wysokiej jakości, kreująca nowe przestrzenie publiczne, przyciągająca mieszkańców i turystów. Jestem przekonana, że wyłoniona w konkursie praca wpisze się harmonijnie w śródmiejską tkankę naszego miasta - mówiła w kwietniu 2022 roku Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.Inwestor zorganizował dwuetapowy konkurs zamknięty. Do udziału w nim zaprosił 10 pracowni z kraju i zagranicy.
7 i 8 marca odbyły się obrady sądu konkursowego, podczas których wybrano trzy najciekawsze prace (z ośmiu biorących udział w konkursie). Tym samym zakwalifikowano je do udziału w kolejnym etapie. Sąd konkursowy wyłonił zwycięską pracę podczas obrad, które zorganizowano 7 i 8 kwietnia.
Pracownia zostanie zaproszona do podjęcia rozmów z organizatorem na zlecenie wykonania dokumentacji projektowej planowanej inwestycji.
Z wyników konkursu zadowolony jest inwestor, reprezentowany przez Grzegorza Goryszewskiego – prezesa zarządu Allenort Capital:
– Jestem bardzo zadowolony z przyjętej przez nas koncepcji konkursu dwuetapowego. Procedura autokorekty biur architektonicznych, w drugim etapie konkursu, w znacznie większym stopniu dała możliwość autorom zaprezentować swoje prace z korzyścią dla ich jakości. Miejsce tak eksponowane zasługuje na szczególną uwagę i szansę na jak najlepszą ofertę projektową. Przeprowadzony konkurs traktujemy jako rodzaj dyskusji społecznej nad przyszłością tej okolicy, dyskusji która pozwoliła nam zrozumieć lokalne oczekiwania. Konkurs wyłonił pracę najlepiej na nie odpowiadającą. Mamy nadzieję, iż realizacja zwycięskiego projektu, będzie wychodziła naprzeciw potrzebom mieszkańców i przyczyni się do poprawy wizerunku Gdyni.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz