Zamknij

Owsiak: ponad 175 mln zł w 32. finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

06:49, 29.01.2024 PAP Aktualizacja: 06:49, 29.01.2024
Skomentuj PAP PAP

Około 23.30 w niedzielę zakończył się 32. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

175 mln 426 tys. 813 zł - taką kwotą kończy się 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - poinformował w niedzielę wieczorem szef WOŚP Jerzy Owsiak.

"Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy - 175 mln 426 tys. 813 zł - to są dopiero pieniądze, które będą liczone. Graliśmy na całym świecie, graliśmy w całej Polsce, graliśmy na całej przestrzeni, gdzie jest miłość, przyjaźń i muzyka" - mówił ze sceny WOŚP na stołecznych błoniach Stadionu Narodowego Jerzy Owsiak.

Szef WOŚP podziękował wszystkim, którzy tworzyli tegoroczny finał. "To był naprawdę niesamowity dzień. To był naprawdę niezwykły pobyt razem z Wami podczas 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy" - powiedział.

Po północy konto fundacji, na oficjalnej stronie WOŚP, pokazywało 175 426 813 zł.

32. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dedykowany jest zakupowi sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych, a tegoroczne hasło brzmi: "Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!".

O godz. 20 w niedzielę w całym kraju rozbłysły "Światełka do nieba" - kulminacyjny moment 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W Warszawie scena, miasteczko i główne studio WOŚP powstały na błoniach PGE Narodowego i to tam o godz. 20 można było zobaczyć zwieńczające finał widowisko świetlno-muzyczne, ale wydarzenia towarzyszące finałowi WOŚP odbywały się w niedzielę w wielu miastach i miejscowościach w Polsce.

Szczecińskie "światełko do nieba" rozbłysło w postaci pokazu świetlnego z Morskiego Centrum Nauki na miejskiej wyspie Łasztownia. Na jednej ze scen tegorocznego finału WOŚP, w centrum kultury Nowa Dekadencja zagrał m.in. zespół Vinders, w którym perkusistą jest minister nauki Dariusz Wieczorek. "Robimy to co roku, to wspaniała impreza, wspaniała idea. Przez ostatnie osiem lat też graliśmy razem z orkiestrą" - powiedział PAP. Wyjaśnił, że zespół składa się z kolegów z liceum, którzy reaktywowali grupę po 18 latach.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy grała w niedzielę również za granicą, m.in. w Belgii, Wielkiej Brytanii, w Niemczech, Czechach, Francji, Hiszpanii, Japonii, Kanadzie oraz na krańcach świata - w pobliżu biegunów południowego i północnego.

W 32. Finał WOŚP włączyła się także Polska Agencja Prasowa, która ofiarowała na licytacje trzy fotografie.

W ciągu 31 Finałów WOŚP zebrała blisko 2 miliardy złotych i kupiła 71,5 tys. urządzeń. Ostatnią zbiórkę - w styczniu 2023 roku - dedykowano walce z sepsą. Dzięki zaangażowaniu sztabów i sympatyków w 2023 r. udało się zebrać 243 259 387,25 zł.

Fundację WOŚP Jurek Owsiak założył ponad 30 lat temu. Od tej pory regularnie raz w roku — w styczniu - organizuje zbiórkę pieniędzy. Fundacja prowadzi działalność na rzecz ratowania życia chorych osób, w szczególności dzieci, poprawy stanu ich zdrowia, a także promocji zdrowia i profilaktyki. W tym roku zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na zakup sprzętu medycznego dla 15 oddziałów pulmonologicznych dla dzieci i 49 oddziałów pulmonologicznych dla dorosłych. (PAP)

aop/ emb/wr/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

tak pytamtak pytam

0 0

A ile Owsiak ma w sumie majątku? 19:31, 31.01.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

datki...datki...

0 0

...i podatki... 10:36, 05.02.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%