Zamknij

Piotr Müller nowym szefem PiSu na Pomorzu! I pozamiatane...

21:21, 27.11.2023 Mariusz Sieraczkiewicz/PAP/foto PAP Aktualizacja: 21:26, 27.11.2023
Skomentuj

Decyzje zapadły – Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości powołał nowych pełnomocników wojewódzkich partii. Tym samym zrezygnowano z dotychczasowych 94 struktur, które okazały się złym rozwiązaniem.

- Komitet Polityczny PiS zatwierdził pełnomocników wojewódzkich, w tym pełnomocnika dla miasta stołecznego Warszawy. Przed nami ważny czas i niezwykle istotne wybory samorządowe oraz europejskie, do których chcemy się jak najlepiej przygotować. Nie bez znaczenia jest struktura partii, stąd takie decyzje - powiedział PAP rzecznik partii Rafał Bochenek.

Piotr Müller naprawi pomorski PiS?

Ta nominacja na pewno nie spodobała się wielu działaczom partii Jarosława Kaczyńskiego na Pomorzu.

Po latach nieograniczonego wpływu na to co dzieje się w PiSie w powiatach: chojnickim, człuchowskim, bytowskim, a wcześniej również słupskim i lęborskim władzę całkowicie stracił były już szef okręgu poseł Aleksander Mrówczyński, który jako metodę rozwiązywania problemów wybrał zawieszanie lub usuwanie z partii co bardziej odważnych członków, wyrażających swoje zdanie głośno. Często ich spostrzeżenia były bardzo istotne i mogące mieć wpływ na wyniki wyborów.

Dziś można już śmiało powiedzieć, że zacementowane układy Mrówczyńskiego i Mariusza Łuczyka (jeszcze wicewojewody), który praktycznie przez lata był osobą numer 2 w strukturach, doprowadziły do klęski wyborczej w okręgu nr 26 (Gdynia – Słupsk).

Pod wielkim znakiem zapytania jest dalsza przeszłość w PiS jako liderów kilku innych pełnomocników powiatowych i miejskich. O ich losie decydował będzie właśnie Piotr Müller.

Przed nim bardzo dużo pracy...

Samo powiat wejherowski to przysłowiowa stajnia Augiasza, gdzie struktury są w totalnym rozkładzie. Podobnie jest w powiecie kartuskim czy puckim (tu za nowe otwarcie odpowiadał Andrzej Jaworski, który również zniknął ze wierzchołków władzy PiS).

Wiele do zrobienia jest w powiecie człuchowskim, gdzie dotychczasowy pełnomocnik najbardziej zasłynął ze wspólnego zdjęcia z wicewojewodą Łuczykiem... Innych znamiennych „sukcesów” brak. Do tego jeszcze jego żona prezes, która odmawiała odpowiedzi mediom.

W powiecie człuchowskim były już pełnomocnik okręgowy Mrówczyński jest skłócony praktycznie z większością członków.

Zapewne teraz wiele się zmieni. Piotr Müller ma ugruntowaną pozycję w partii, silne poparcie (jeszcze istniejących) struktur na Pomorzu i sprawną ekipę, którą mocno było widać w czasie minionej kampanii wyborczej. To daje mu na starcie dużą wartość dodaną, dzięki której będzie mógł wprowadzać zmiany, by myśleć o walce pomorskiego PiSu w wyborach samorządowych.

Tak naprawdę musi oprzeć się o część młodych kadr, które nie mają aferalnych „garbów” i już wielokrotnie pokazały, że są gotowe stoczyć nie jeden bój.

* * *

W województwie zachodniopomorskim szefem okręgu został nowy szef MSWiA Paweł Szefernaker, w woj. pomorskim rzecznik rządu Piotr Müller, w woj. świętokrzyskim b. wiceminister sportu Anna Krupka. Do tego grona można też zaliczyć b. ministra w KPRM Łukasza Schreibera, który pokieruje pracami partii w woj. kujawsko-pomorskim, wojewodę śląskiego Jarosława Wieczorka (zajmie się strukturami na Śląsku) oraz wojewodę warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego (będzie odpowiadał za warmińsko-mazurskie).

Szefami okręgów zostali też politycy "starej gwardii". Strukturami na Dolnym Śląsku pokieruje b. marszałek Sejmu Elżbieta Witek, Lubelszczyźnie - b. szef MEiN Przemysław Czarnek, w Lubuskiem - Marek Ast, Łódzkim - Robert Telus, Małopolsce - Andrzej Adamczyk, Mazowszu - Marek Suski, Wielkopolsce - Zbigniew Hoffmann, Podlasiu - Jacek Sasin.

Strukturami podkarpackimi będzie rządzić poseł Ewa Leniart, zaś warszawskimi b. wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska. Partia nie zdecydowała na razie, kto pokieruje strukturami opolskimi. (PAP)

 

kgr/

 

(Mariusz Sieraczkiewicz/PAP/foto PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%