Zamknij

Marek Dudziński: w nowym roku wprowadzamy testy różnicujące grypę, RSV i COVID-19

17:50, 31.12.2022 PAP Aktualizacja: 17:51, 31.12.2022
Skomentuj

Szef resortu zdrowia przekazał w czwartek w mediach społecznościowych najważniejsze decyzje sztabu w sprawie sytuacji epidemicznej.

W nowym roku wprowadzamy testy różnicujące grypę, RSV i COVID-19 - przekazał w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.

"Przygotowujemy bufor łóżek pediatrycznych oraz zwiększoną aprowizację leków - przede wszystkim antywirusowych, ale też antybiotyków" - wskazał Niedzielski.

Dodał, że w nowym roku wprowadzone zostaną testy różnicujące grypę, RSV i COVID-19.

Poziom zachorowań, jaki odnotowaliśmy przed świętami jest wyższy niż przed pandemią Covid-19 w analogicznym okresie. Np. w 2019 roku. Przed świętami notowaliśmy takie wielkości zachorowań, jakie w innych latach były apogeami zachorowań na grypę. Widać wyraźnie, że zainteresowanie epidemiczne przesunęło się w kierunku grypy, RSV i innych infekcji górnych dróg oddechowych. Pan Minister Niedzielski podjął szereg działań, aby przetrwać apogeum zachorowań na grypę.

Mowa tu o przygotowaniu buforu łóżek pediatrycznych, zwiększonej aprowizacji leków antywirusowych i antybiotyków. Ponadto, w 2023 roku zostaną wprowadzone testy różnicujące grypę, RSV i Covid. Przedstawiciele Ministerstwa prowadzą intensywne rozmowy z producentami leków przeciwwirusowych. Zostaliśmy zapewnieni o zwiększeniu dostaw w najbliższych tygodniach.

Powtarzam za Panem Ministrem Niedzielskim: Polsce nie grozi brak leków w sezonie grypowym. Ci którzy straszą brakiem leków nie mają racji, a chodzi im wyłącznie o atencję i clickbity. Nie ma powodów do obaw."

- podkreśla Marek Dudziński, Szef Gabinetu Politycznego Ministra Zdrowia.

W środę minister Niedzielski informował, że tygodniowo mamy blisko 270 tys. zachorowań na grypę, połowa z nich przypada na dzieci. Zajętych jest 10 tys. miejsc pediatrycznych. Dodatkowo szef resortu zdrowia zlecił Narodowemu Funduszowi Zdrowia prowadzenie stałego monitoringu obłożenia pediatrii.

Jak w połowie grudnia informowała PAP, w wielu miastach oddziały pediatryczne są obłożone, co jest powodem kulminacji zachorowań na COVID-19, grypę i RSV.

Sezon epidemiczny grypy trwa w Polsce od października do maja. Szczepienia przeciw tej chorobie są zalecane i wykonywane przez cały sezon jesienno-zimowy. Optymalny okres szczepienia to czas przed rozpoczęciem okresu zwiększonej zachorowalności. W Polsce występuje on od stycznia do marca.

Bezpłatną szczepionkę przeciw grypie otrzymują osoby powyżej 75 lat i kobiety w ciąży. Refundacja w wysokości 50 proc. należy się m.in. osobom z obniżoną odpornością i pacjentom powyżej 60 lat. Reszta pacjentów zapłaci 100 proc. Zależnie od typu szczepionki ich cena wynosi od ok. 50 zł do ok. 100 zł.(PAP)

Autorka: Aleksandra Kiełczykowska

ak/ joz/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%