Zamknij

5 pytań, które warto zadać na koniec każdej rozmowy o pracę

10:11, 28.02.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 10:11, 28.02.2024

Rozmowa kwalifikacyjna kojarzy się głównie z listą pytań zadawanych przez rekruterów. Wbrew pozorom powinien z nich korzystać również sam kandydat. Jest to nie tylko okazja do tego, aby rozwiać wszelkie wątpliwości, ale również do zaprezentowania się od jak najlepszej strony. Sprawdzamy, jakie pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej i co można na tym zyskać.

Pytania do rekrutera - po co je zadawać?

Osoby poszukujące pracy, szczególnie na Pomorzu, nie mogą narzekać na brak ofert. Wystarczy spojrzeć na coraz większą liczbę ogłoszeń ze Słupska: https://www.gowork.pl/praca/slupsk;l

Aplikowanie na poszczególne oferty wiąże się z prawdopodobieństwem zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną, która jest ważnym etapem każdej rekrutacji. Kandydaci starają się przygotować do takiego spotkania, jednak zwykle skupiają się na opisie swojego doświadczenia i umiejętności.

Wielu z nich nie zdaje sobie sprawy jednak z wartości, jaką niosą odpowiednie pytania na rozmowie o pracę zadawane rekruterowi. Dzięki nim kandydat może dowiedzieć się informacji o zatrudnieniu, które wcześniej były pominięte, a mają wpływ na sens podejmowania dalszej rekrutacji. Może chodzić o formę wsparcia dla pracowników, czy przewidziany rozwój danego stanowiska.Bywa i tak, że oczekiwania kandydata nie są zgodne z planami firmy, dlatego dodatkowe pytania do pracodawcy pozwolą uniknąć podjęcia pracy, która wcale się jest taka atrakcyjna, jak się wydawała na początku.

Jakie są inne korzyści wynikające z pytań na rozmowie rekrutacyjnej? Zadając je, kandydat może zaprezentować się jako osoba zaangażowana, profesjonalna i kreatywna. To już pewna wskazówka dla pracodawcy, że ma on cechy pożądane na danym stanowisku. Pytania do rekrutera pokazują też, że kandydat poważnie podchodzi do sprawy, wyrażając jego profesjonalizm.

O co pytać na rozmowie o pracę?

Oczywiście biorąc pod uwagę korzyści wynikające z zadawania pytań na rozmowie rekrutacyjnej, dobrze jest nie tylko nawiązywać do podstawowych kwestii typu zakres obowiązków, ale również do tych mniej banalnych tematów. Zastanawiając się więc, jakie pytania zadać rekruterowi, dobrze jest dokładnie poznać profil danej firmy i przeczytać o niej opinię. Być może kandydat znajdzie pewne kwestie, które nie są do końca jasne np. awansu, a powinien je poznać, zanim zgodzi się podpisać umowę.

5 pytań do rekrutera, które warto zadać

O co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej? Przedstawiamy 5 propozycji, które dostarczają kandydatowi cennych informacji nie tylko o samym stanowisku, ale również o całej firmie. Decyzja podjęta na ich podstawie będzie bardziej przemyślana i korzystniejsza dla kariery zawodowej.

1. Co się stało z osobą, która pracowała na stanowisku?

Istnieją różne scenariusze sytuacji, w której zwolniło się miejsce na danym stanowisku. Warto wiedzieć, czy pracownik odszedł sam, co może wskazywać na słabe perspektywy finansowe lub rozwojowe. Z drugiej strony, jeśli został on zwolniony, firma przykłada dużą wagę do weryfikacji postępów i swoich oczekiwań względem zatrudnionych.

2. Jak wygląda typowy dzień na stanowisku?

Kandydat może dowiedzieć się, czy praca na danym stanowisku odbiega od stylu, do jakiego jest przyzwyczajony. Może się okazać, że nadmiar obowiązków stanie się odstraszający, albo wręcz przeciwnie - przyciągnie osoby zainteresowane ciągłym rozwojem i codziennymi wyzwaniami. Jeśli ktoś był przyzwyczajony do pracy biurowej, w zadaniach wymagających wyjazdu w teren może się nie sprawdzić.

3. Jak wygląda droga awansu w firmie?

Dla wielu pracowników perspektywy awansu i rozwoju kariery to jedna z kluczowych cech idealnego pracodawcy. Warto o te kwestie zapytać już na samym początku, aby nie być rozczarowanym. Nie tak rzadko po przyjęciu do pracy kandydaci dowiadują się, że struktura firmy jest zbyt płaska, aby awansować na wyższe stanowiska. To może zniechęcać osoby ambitne, które liczą na zdobycie lepszej posady wraz z większym stażem pracy. Z drugiej strony słabe perspektywy awansu będą dobrą wiadomością dla kandydatów, którzy szukają stabilizacji i nie odnajdują się w roli lidera.

4. Jak wygląda zespół lub dział związany ze stanowiskiem?

Informacja o liczbie osób, czy specjalistów z różnych dziedzin dużo mówi o strukturze firmy. Jeśli zespół lub dział jest mały, możliwość nauczenia się praktycznych rzeczy od doświadczonych kolegów lub koleżanek będzie mocno ograniczona. W przypadku firm, które zrzeszają licznych specjalistów, kandydat będzie miał spore pole do popisu. Zwykle wsparcie udzielane przez innych pracowników jest wtedy bardzo merytoryczne i wartościowe dla nowo przyjętego pracownika. To również znak, że firma oferuje dobre warunki rozwoju.

5. Jak wyglądają dalsze etapy rekrutacji?

Rozmowa kwalifikacyjna może kończyć się wiadomością typu: “skontaktujemy się po podjęciu decyzji”. Wtedy kandydat musi uzbroić się w cierpliwość, nie wiedząc nawet, co go czeka, gdy przejdzie do następnego etapu. Informacja o dalszym wyglądzie rekrutacji jest wbrew pozorom bardzo ważna. Gdy rekruter stwierdzi, że przed kandydatem jeszcze kilka etapów lub do zrealizowania wiele różnych zadań, może być to bardzo zniechęcające. Czasami stanowisko wraz z warunkami zatrudnienia nie jest warte poświęcenia sporej ilości czasu na specjalne przygotowania. Będąc specjalistą w danej dziedzinie, nie zawsze trzeba udowadniać swoją wiedzę i doświadczenie podczas niekończących się etapów rekrutacji.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%