Zamknij

Czy prompt engineer to zawód przyszłości?

art. sponsorowany + 09:18, 11.12.2023 Aktualizacja: 09:18, 11.12.2023

Rozwój sztucznej inteligencji (AI), szczególnie w dziedzinie narzędzi takich jak ChatGPT od firmy OpenAI, wzbudza w ludziach zdumienie i podbija świat biznesu. W miarę jak sztuczna inteligencja uczy się coraz szybciej, rezultaty jej działań stają się lepsze z tygodnia na tydzień. Chociaż modele takie jak DALL-E, ChatGPT, Midjourney czy Bing AI zostały stworzone przez różne firmy i korzystają z różnych algorytmów, łączy je wspólny mianownik — prompt engineering, czyli inżynieria podpowiedzi lub inżynieria zapytań. W tym artykule postaramy się wyjaśnić, czym jest prompt, jak zrozumieć pojęcie prompt engineering, kim jest i czym się zajmuje prompt engineer, jakie zastosowania ma prompt engineering, a także odpowiemy na pytanie, czy prompt engineer jest zawodem przyszłości.

Szukasz efektywnego narzędzia promocji online? Sprawdź na https://www.artefakt.pl/kampanie-adwords/branze, dlaczego reklama w płatnych wynikch w Artefakcie to klucz do osiągnięcia sukcesu.

 Prompt – czym jest?

Prompt, czyli podpowiedź lub zapytanie, to sugestywne i konkretne zdania lub komendy, które służą do wywołania określonej reakcji ze strony sztucznej inteligencji. Aby prompt był skuteczny, musi zawierać odpowiednie dane wejściowe oraz kontekst, co pozwoli na otrzymanie bardziej precyzyjnej odpowiedzi. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie wartościowych informacji oraz wykonanie pożądanej akcji.

Prompty są często wykorzystywane w aplikacjach, które wymagają interakcji z użytkownikiem, takich jak chatboty, asystenci głosowi lub inne aplikacje posługujące się interfejsem dialogowym. Ich zadaniem jest ułatwienie interakcji z systemem poprzez udzielenie precyzyjnych odpowiedzi na zadawane pytania. Właściwie skonstruowany prompt pozwala na intuicyjne i naturalne korzystanie z systemów AI, co z kolei zwiększa skuteczność interakcji oraz poziom zadowolenia użytkowników z usługi. Dlatego ważne jest, aby prompty były tworzone z myślą o użytkownikach i ich potrzebach, a także były łatwe do zrozumienia oraz przekazywały informacje w sposób jasny i klarowny.

Prompt engineering – jak to rozumieć?

Prompt engineering to wieloetapowy proces tworzenia precyzyjnych zdań oraz sekwencji wyrażeń, które umożliwiają interakcję z systemami opartymi na sztucznej inteligencji. Dzięki temu użytkownik lub specjalista na stanowisku prompt engineer może wydawać polecenia, zadawać pytania lub wprowadzać informacje w języku naturalnym, w sposób niezwykle intuicyjny za pomocą dedykowanych do tego narzędzi. Prompt engineering obejmuje m.in. projektowanie interfejsów użytkownika, tworzenie treści oraz dostosowywanie i optymalizowanie modeli językowych.

Oprócz projektowania interfejsów użytkownika i tworzenia treści prompt engineering obejmuje także proces tworzenia danych treningowych, które są niezbędne do szkolenia i uczenia modeli językowych. Dzięki wykorzystaniu odpowiednich metod i technik umożliwia uzyskanie bardziej precyzyjnych odpowiedzi z modeli językowych, nawet w przypadku pytań lub poleceń, które nie były zawarte w zbiorze danych treningowych, ale wynikają z kontekstu zapytania.

Celem prompt engineeringu jest umożliwienie użytkownikom łatwej i efektywnej interakcji z systemami sztucznej inteligencji takimi jak ChatGPT, Bing AI, Bard, Midjourney czy DALL-E, co prowadzi do uzyskania bardziej precyzyjnych i użytecznych wyników i odpowiedzi. Jednym z kluczowych elementów prompt engineeringu jest zapewnienie poprawnej kontekstualizacji pytań i poleceń, aby sztuczna inteligencja mogła udzielać jak najbardziej precyzyjnych odpowiedzi.

Prompt engineer – kim jest i czym się zajmuje?

Prompt engineer to osoba specjalizująca się w tworzeniu i projektowaniu podpowiedzi, zapytań – promptów – do systemów sztucznej inteligencji. Praca ta wymaga od niej identyfikacji błędów w AI oraz ciągłego trenowania modeli językowych i testowania logiki generowania odpowiedzi na konkretne polecenia. 

To stosunkowo nowy zawód. Pomimo inżynieryjnego charakteru stanowiska, osoba pracująca jako prompt engineer nie musi posiadać wyższego wykształcenia technicznego. Niemniej jednak, aby wykonywać swoją pracę z sukcesem, musi mieć zaawansowaną wiedzę techniczną, umiejętności w zakresie programowania oraz Data Science. Oprócz tego wymagane są kompetencje miękkie, które znacznie ułatwiają pracę nad sztuczną inteligencją i modelami językowymi, takie jak: 

  • komunikatywność i umiejętność sprawnej komunikacji pisemnej;
  • kreatywność i innowacyjność;
  • umiejętność analitycznego myślenia i analizy tekstów;
  • umiejętność rozwiązywania skomplikowanych problemów;
  • doskonała znajomość funkcji językowych; 
  • dbałość o najdrobniejsze szczegóły i dociekliwość;
  • gotowość do ciągłej nauki i kształcenia się;
  • posiadanie rozległej wiedzy powszechnej, domenowej i branżowej.

Prompt engineering – zastosowania

Prompt engineering odgrywa kluczową rolę w tworzeniu efektywnych oraz intuicyjnych aplikacji, a także różnych innowacyjnych rozwiązań. Projektowanie interakcji z systemami sztucznej inteligencji jest pewnym przełomem, a takie rozwiązania mają wiele zastosowań w różnych dziedzinach i sektorach gospodarki oraz biznesu. Przykładami, w których inżynieria podpowiedzi znalazła swoje zastosowania i usprawniła niektóre działania, są:

  • automatyzacja procesów biznesowych i obsługa klienta – dzięki prompt engineeringowi możliwe jest stworzenie chatbotów, które są w stanie odpowiadać na zapytania klientów, prowadzić transakcje, udzielać istotnych informacji o produktach czy też usługach, a także rozwiązywać problemy związane z usługami;
  • e-medycyna — sztuczna inteligencja wykorzystywana w medycynie może pomóc w rozpoznawaniu chorób i leczeniu pacjentów. Prompt engineering umożliwia stworzenia chatbotów i wirtualnych asystentów, którzy pomagają przy diagnozowaniu chorób, udzielaniu porad medycznych i planowaniu wizyt u lekarzy;
  • poradnictwo specjalistyczne – prompt engineering znajduje również zastosowanie w dziedzinach takich jak finanse, prawo, nieruchomości czy psychologia. Chatboty i asystenci mogą pomóc w rozwiązywaniu złożonych problemów klientów oraz udzielić im niezbędnych informacji i wskazówek;
  • edukacja, szkolenia i kursy – sztuczna inteligencja pozwala na tworzenie interaktywnych platform edukacyjno-szkoleniowych, których celem jest generowanie, a następnie udostępnianie uczniom i kursantom materiałów do nauki;
  • tworzenie treści – prompt engineering może być stosowany w tworzeniu wartościowych treści, takich jak artykuły, wpisy blogowe, recenzje, opisy produktów i kategorii. Sztuczna inteligencja pozwala na automatyzację procesów związanych z pisaniem, a także tworzeniem innego rodzaju contentu np. zaawansowanych plików graficznych czy skomplikowanych utworów muzycznych;
  • przetwarzanie języka naturalnego – sztuczna inteligencja może być również wykorzystywana do automatyzacji procesów związanych z analizą tekstu, rozpoznawaniem mowy czy też tłumaczeniem z języków obcych.

Prompt engineer – zawód przyszłości?

Wraz z pojawieniem się narzędzi sztucznej inteligencji, takich jak ChatGPT, wiele osób zaczęło zastanawiać się nad tym, czy prompt engineering to zawód przyszłości. W ostatnich miesiącach mogliśmy obserwować dynamiczny rozwój technologii AI, co spowodowało, że sztuczna inteligencja znalazła zastosowanie i stała się powszechniejsza w różnych dziedzinach biznesu, począwszy od przemysłu, a skończywszy na służbie zdrowia. Ten ekstremalny rozwój technologii opartej na neuronowych modelach językowych spowodował wzrost zapotrzebowania na rynku pracy na pracowników i specjalistów ds. obsługi sztucznej inteligencji. Jednym z takich zawodów jest właśnie prompt engineer (inżynier podpowiedzi/zapytań). Praca w tym zawodzie jest bardzo różnorodna i wymaga wiedzy z wielu dziedzin, często związanych z konkretnymi branżami (wiedza domenowa).

Obecnie na rynku istnieje wiele modeli sztucznej inteligencji, które na podstawie promptów generują wysokiej jakości grafiki, a w przyszłości będą posiadać funkcje generowania plików video. Najpopularniejszymi AI tego rodzaju są DALL-E i Midjourney. Istnieją także modele, które tworzą muzykę i inne pliki audio. To dlatego znajomość specyfiki konkretnego procesu i branży może okazać się bardzo przydatna dla przyszłych prompt engineerów, którzy obecnie nie mają związku z daną technologią.

Chcesz podnieść widoczność swojej strony w wynikach wyszukiwania? Agencja SEO/SEM Artefakt to partner, na którego możesz polegać. Sprawdź, jak możemy zwiększyć Twój ruch online!

Prompt engineering i prompt engineer – podsumowanie

Podsumowując, prompt engineering jest nieodłącznym i niezbędnym elementem w machinie tworzenia systemów sztucznej inteligencji i trenowania naturalnych modeli językowych. Jest to proces, który obejmuje tworzenie skonkretyzowanych, dokładnych komend, zdań i sekwencji wyrażeń, które pozwalają użytkownikom na bardziej intuicyjną i spersonalizowaną interakcję z AI. Korzyści z zastosowania promptów w systemach AI są ogromne i wydają się być nieograniczone. Dzięki profesjonalnie zaprojektowanym promptom użytkownicy mogą łatwiej porozumieć się ze sztuczną inteligencją i uzyskać dokładniejsze, bardziej spersonalizowane odpowiedzi. Dlatego zawód prompt engineera jest coraz bardziej pożądany i perspektywiczny. 

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%