Zamknij

Brama garażowa segmentowa z napędem – czy i kiedy warto ją wybrać?

00:00, 25.05.2023 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:03, 31.05.2023

Wykończenie wjazdu do garażu rzadko kiedy bywa traktowane przez inwestorów jako priorytet. Podczas budowy domu wydatków jest całe mnóstwo, więc w pierwszej kolejności uwaga decydentów skupia się na takich elementach jak dach, drzwi wejściowe czy okna. W tym tekście postaramy się was przekonać, że nie warto traktować tego tematu po macoszemu. Oto jakie korzyści może mieć dobrze dobrana brama garażowa segmentowa z napędem.

Inwestycja na lata

Każdy, kto choć raz budował dom lub przynajmniej robił gruntowny remont mieszkania z myślą o własnych potrzebach, wie doskonale, że jest to projekt na lata. I wcale nie mamy na myśli tego, że prace będą ciągnąć się latami, ale raczej to, że z efektów starań domownicy będą korzystać przez lata, a może nawet przez dekady. Wicie własnego gniazdka może być też bardzo kosztowne, co zachęca wielu inwestorów do rozważnego wydawania każdej złotówki. Zwykle najwięcej budżetu pochłaniają elementy zapewniające domownikom poczucie komfortu lub te, które będą miały przełożenie na koszty eksploatacji. Inne kwestie pokornie muszą ustąpić im miejsca, bo większość budżetów nie jest z gumy i ma swoje limity. Praktyka pokazuje, że brama garażowa często wpada do tej drugiej kategorii – a więc rozwiązań, na których można zaoszczędzić. Tymczasem wygodny wjazd do garażu będzie procentować komfortem domowników na wiele lat. Innymi słowy, dzisiejsze oszczędności mogą sprawić, że jutro będziesz pluć sobie w brodę. Zależność tę dobrze obrazuje przykład bohaterki tego artykułu.

Czym jest brama garażowa segmentowa z napędem?

Jest to bardzo wygodny sposób zamykania i otwierania garażu, niewymagający manualnego zaangażowania użytkownika. Bramą można sterować za pomocą smartfonu, pilota lub tabletu. Klik, i już brama wędruje w pożądanym przez ciebie kierunku. Brama segmentowa otwiera się pionowo, a podczas otwarcia panele przesuwają się po prowadnicach pod strop garażu. Ta technologia nie zabiera miejsca na podjeździe, pozwala też zaoszczędzić nieco przestrzeni (ok. 10-20 cm) na szerokości światła wjazdu. Reasumując, brama garażowa segmentowa z napędem zapewnia optymalizację przestrzeni, a jednocześnie prezentuje się bardzo okazale. Można ją instalować zarówno w garażach wbudowanych w bryłę budynku, jak i w niezależnych konstrukcjach.

Korzyści bramy garażowej z napędem

Zdalne sterowanie w garażu może w niektórych przypadkach uchodzić za zbędny wydatek. Zanim pokusisz się o taką opinię, zwróć uwagę na wszystkie atuty tego rozwiązania. Otwieranie bramy za pomocą pilota, bez konieczności wychodzenia z pojazdu, podnosi poziom bezpieczeństwa. Docenią to szczególnie osoby mieszkające na uboczu, z dala od innych zabudowań. Bardziej uniwersalną kwestią jest ograniczenie kontaktu z nieprzychylnymi warunkami pogodowymi. Nawet gdy na dworze zacina deszcz, twoja rodzinka dotrze do domu suchą stopą. Dzięki zdalnemu sterowaniu nie musisz przerywać rozmowy telefonicznej czy słuchania audycji w radio na czas wjeżdżania do garażu. Wygoda jest wybrukowana małymi przyjemnościami.

Na co zwrócić uwagę przy kupowaniu bramy?

Zacznijmy od tego, że najlepiej będzie zaplanować wybór konkretnego modelu bramy już na etapie projektowania domu. Jest to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie, dające najszersze pole manewru, włącznie z możliwością sprzężenia jej z bramą wjazdową na posesję. Jeśli masz już bramę otwieraną manualnie, to w niektórych przypadkach możesz przeprowadzić jej automatyzację.

Oprócz opisanych powyżej aspektów użytkowych brama garażowa powinna sprawdzać się też w innych wymiarach:

  • Energooszczędność i odporność na czynniki pogodowe: panele powinny być wykończone powłoką zabezpieczającą przed korozją. Ich konstrukcja musi uwzględniać materiał dobrze izolujący (np. piankę) i warstwę stali ocynkowanej zapobiegającą uszkodzeniom mechanicznym. Aby zagwarantować wodoszczelność i zniwelować straty ciepła, przydadzą się też uszczelki międzypanelowe i doszczelnienie na obwodzie ramy. Każdy z tych elementów w makroskali będzie się przekładał na niższe rachunki za ogrzewanie.
  • Estetyka: wygląd ma znaczenie. Bramy garażowe są dostępne w różnych barwach i strukturach (mikrokształtne, gładkie, z pojedynczym przetłoczeniem).
  • Gwarancja: najlepsi na rynku oferują do 5 lat gwarancji na automatyczne bramy garażowe.
  • Trwałość: ważnym aspektem funkcjonowania bramy jest jej żywotność. Niektórzy producenci dbają o ten parametr, stosując precyzyjnie docięte, śrutowane sprężyny i łożyskowane, teflonowe rolki z osłonami, co pozwala im zagwarantować aż 20 tys. cykli otwierania bramy. Za trwałość odpowiadają przede wszystkim okucia. Mają one też wpływ na niski poziom hałasu podczas przesuwania bramy.
  • Rozwiązania typu smart: zasilanie własnym akumulatorem w razie przerw w dostawie prądu z sieci oraz detektor przeciążenia, zatrzymujący cykl, gdy pod panelami znajdzie się jakiś obiekt.
(Artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%