Zamknij

Czy można prać buty w pralce?

art. sponsorowany + 13:21, 07.03.2023 Aktualizacja: 13:21, 07.03.2023

Kiedyś mawiało się, że czyste buty są najlepszą wizytówką mężczyzny i kobiety. To jeden z elementów garderoby, na który zwraca się dużą uwagę. Buty możemy wyczyścić na wiele sposobów - bardziej i mniej czasochłonnych, niektórych skutecznych, innych nieco mniej. Z tego względu wiele osób zastanawia się czy można prać buty w pralce. Okazuje się, że tak, ale trzeba robić to umiejętnie, pamiętając jednocześnie, że nie wszystkie rodzaje obuwia nadają się do prania mechanicznego. Poniżej znajdziecie wskazówki, jak prać buty, aby ich nie zniszczyć oraz nie zaszkodzić swojej pralce.

Jakie buty można prać w pralce?

Do prania mechanicznego w pralce nadaje się niestety niezbyt wiele rodzajów butów. Będą to przede wszystkim buty sportowe uszyte z materiału czy siatki, jak adidasy, tenisówki czy trampki oraz inne buty na płaskiej podeszwie wykonane z tekstyliów naturalnych bądź syntetycznych. I to szczególnie w przypadku białych, a także jasnych butów, pranie w pralce będzie niejednokrotnie skuteczniejsze, niż czyszczenie ręczne.

Chociaż tak popularne w ostatnim czasie espadryle wykonane są z materiału, ich klejona, sznurkowa podeszwa jest podatna na uszkodzenia i nie może być praną mechanicznie. Nie należy także wkładać do bębna butów na obcasie, butów skórzanych, zamszowych czy posiadających specjalne membrany oraz systemy, jak w przypadku butów trekkingowych. Pranie mechaniczne zniszczyłoby je, a dodatkowo mogłoby uszkodzić urządzenie.

Dodatkowo do pralki lepiej nie wkładać butów z wszelkimi rodzajami odstających zdobień, jak cekiny, koraliki, nity czy łańcuchy. Je powinieneś wyczyścić ręcznie.

Jak prać buty w pralce - najważniejsze zasady

W pierwszej kolejności, zanim włożysz buty do bębna pralki, powinieneś oczyścić je z błota, piasku czy innych większych zabrudzeń. Szczególnie dokładnie doczyść podeszwę, aby piasek i inne zanieczyszczenia nie zalegały później wewnątrz urządzenia, wpływając na jakość jego pracy.

Następnie wyjmij z butów sznurowadła i wkładki, oczywiście jeśli jest to możliwe. Najlepiej wyprać je ręcznie, uprzednio mocząc w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła lub proszku do prania.

Jeżeli nie wiesz, czy pranie butów szkodzi pralce, odpowiadamy, że nie, jeśli dobrze przeprowadzisz cały proces prania butów. Należy włożyć buty do worków na pranie. Tak zabezpieczone ochronią również pralkę przed ewentualnymi uszkodzeniami. Kiedy nie posiadasz takiego worka, możesz posłużyć się poszewkami na poduszki. Umieść w pralce także ręczniki, ścierki albo koce, których zadaniem będzie jeszcze dodatkowo zminimalizowanie obijania się butów w bębnie i zabezpieczenie pralki.

Czy można prać buty z ubraniami? Raczej nie - buty powinny być prane osobno. Nie wkładaj do bębna z obuwiem także koszulek, swetrów czy bielizny. Lepiej nadają się do tego poszwy, koce lub ścierki oraz te rzeczy, co do których nie obawiamy się ewentualnego zafarbowania i zniszczenia.

Ile par butów można prać w pralce? Jednorazowo od jednej do kilku par butów. Nie przeładowuj jednak zbytnio pralki, najlepiej wypełnić ją maksymalnie do 3/4 pojemności. Pamiętaj tylko, podobnie jak ma to miejsce w przypadku zwykłago prania, żeby nie wkładać razem do pralki obuwia w kolorach z obuwiem jasnym. Kolorowe i ciemne buty mogą mogą bowiem farbować.

Na koniec wybierz odpowiedni program prania, delikatny środek piorący i pamiętaj, aby nie dodawać żadnych środków zmiękczających, które mogą wpłynąć niekorzystnie na strukturę materiału.

Jak prać buty sportowe?

Buty sportowe, jak adidasy czy trampki należy oczyścić najpierw z dużych zabrudzeń, po czym wyjąć sznurowadła i wkładki, które należy wyprać osobno, najlepiej w misce z dodatkiem delikatnego detergentu. Same buty najlepiej włożyć do worka na pranie i uprać w delikatnym programie. Ważne, aby każdorazowo sprawdzać, co zaleca producent na metce butów i jeżeli dana para nie może być prana mechanicznie, nie należy tego robić.

W czym prać buty?

Do prania obuwia najlepiej używać delikatnych środków. Mogą to być płyny lub proszki, ważne jednak, aby nie zawierały żadnych środków zmiękczających ani wybielaczy. Na rynku dostępne są specjalne detergenty do prania butów, ich użycie jednak nie jest zazwyczaj konieczne. Zwykłe środki do prania również dobrze radzą sobie z większością zabrudzeń. Trzeba pamiętać tylko, żeby nie dodawać ich za dużo, aby po skończonym cyklu prania mogły zostać szybko i sprawnie wypłukane. Spośród płynów i proszków, to płyny do prania lepiej poradzą sobie z wypraniem butów, gdyż szybciej łączą się z wodą i tym samym już przy krótkich cyklach prania w niewielkich temperaturach, będą skuteczniej dopierały zabrudzenia i wypłukiwały się po skończonym praniu.

Pranie butów w pralce - jaki program będzie do tego najlepszy?

Do prania butów najlepiej nadają się krótkie programy do tkanin delikatnych, koniecznie bez wirowania, gdyż duże obroty bębna mogą zniekształcić Twoje obuwie.

Jeśli nie wiesz, w jakiej temperaturze prać buty, zdecydowanie wybierz te niższe przedziały, czyli 30° lub maksymalnie 40° Celsjusza. Wyższe temperatury mogą zniszczyć obuwie, zaszkodzić klejeniom czy wpłynąć na powstanie nieestetycznych zacieków na cholewce.

Jak suszyć buty po praniu?

Po wypraniu w pralce bez wirowania buty mogą ociekać wodą. Można więc na jakiś czas postawić je pionowo, aby większość wody wypłynęła, po czym włożyć do ich wnętrza zwinięte w kulki gazety lub ręczniki papierowe, których zadaniem będzie wchłonięcie nadmiaru wilgoci. Pomoże to także zachować pierwotny kształt butów.

Obuwie powinno być suszone w przewiewnym miejscu, bez bezpośredniego narażenia na promienie słoneczne lub wysoką temperaturę. Nie należy kłaść go na kaloryferze, albo suszyć suszarką z użyciem gorącego powietrza. W przypadku trampek czy tenisówek można rozwiesić je do wyschnięcia, przypinając spinaczami do bielizny. Pamiętaj tylko, aby nie wieszać ich w słonecznym miejscu.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%