Zamknij

Wszystko, co należy wiedzieć przed założeniem akwarium

artykuł sponsorowany + 09:06, 29.03.2022 Aktualizacja: 09:07, 29.03.2022

Podwodny świat ryb zachwyca nas od zawsze. Wiele osób decyduje się na stworzenie go w mini wersji w swoim domu. Założenie akwarium to odważny krok, który niesie za sobą dużo obowiązków. Przed zakupami w sklepie akwarystycznym warto zapoznać się z informacjami, które pomogą stworzyć ten świat w sposób łatwy i co najważniejsze, bezpieczny dla jego mieszkańców.

Wybór odpowiedniego miejsca na akwarium

Przed zakupem akwarium musimy wyznaczyć miejsce dla akwarium. Nie może być to miejsce, gdzie rodzina przechodzi bardzo często w ciągu dnia, wąskim korytarzu, obok drzwi lub na stole w centrum salonu. To bardzo delikatny i kruchy przedmiot, który można w łatwy i niekontrolowany sposób strącić. Musi się znajdować poza zasięgiem dzieci i zwierząt. Przestrzeń w której stoi akwarium nie może być bezpośrednio narażona na działanie promieni słonecznych, nawet jeśli pada słońce przez kilka minut na dobę i przez kilka miesięcy w roku. Jeśli akwarium będzie oświetlone światłem słonecznym, będą się rozwijać intensywnie glony co popsuje estetyczny wygląd zbiornika i dołoży nam obowiązków. Miejsce pod akwarium powinno mieć solidną podstawę, trzeba pamiętać, że zbiornik z wodą jest bardzo ciężki. Niektóre zestawy akwariowe mają na wyposażeniu specjalnie wykonane szafki, ale jeśli ich nie ma, można wykonać dodatkowe wsporniki albo blat.

Sprzęt akwariowy

Sam zbiornik z wodą nie wystarczy, aby rybki przeżyły. Decydując się na założenie hodowli, uwzględnić musimy również wiele innych sprzętów, takich jak filtr do akwarium, oświetlenie, grzałka, termometr, podłoże, roślinność, ozdoby czy też tło. Elementy te wpływają na twardość, temperaturę oraz pH wody, tworząc optymalne warunki do rozwoju rybek. Bez nich założenie akwarium nie byłoby możliwe. Warto zatem przeanalizować dostępne na rynku możliwości, zanim kupimy akwarium. Tylko wówczas poznamy całkowity koszt założenia hodowli. Kupując rybki, trzeba też zwrócić uwagę na ich wymagania, ponieważ jedne potrzebują więcej światła, inne mniej. Najlepiej, jeśli światło włączane jest o stałych porach, niektóre zestawy akwariowe mają automatyczne wyłączniki, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Bardzo ważną kwestią jest odpowiednia filtracja, zazwyczaj filtr kubełkowy najlepiej wykonuje swoją pracę, do wyboru są jeszcze filtry wewnętrzne i zewnętrzne.

Odpowiedzialność za żywe stworzenia

Od samego początku nowej przygody trzeba być świadomym, że posiadanie akwarium to nie tylko przyjemności i względy estetyczne. To przede wszystkim dużo pracy, opieki i odpowiedzialności za zbiornik. Codziennie należy poświecić przynajmniej pół godziny na doglądanie rybek, oczyszczenie szyby, pamiętać o regularnym karmieniu 2-3 razy dziennie. Woda powinna być wymieniana co 7 dni. Należy pamiętać, żeby obumarłe rośliny wyciągać ze zbiornika, ponieważ przy ich rozkładzie mogą powstawać związki niebezpieczne dla ryb. Początkujący akwaryści muszą zdawać sobie sprawę, że w pierwsze tygodnie mogą być frustrujące, jak ryby mogą umrzeć nagle, woda może stać się mętna lub zielona, rośliny mogą umrzeć lub mogą zostać pokryte brzydkimi glonami. Należy się uzbroić w cierpliwość i starać zrozumieć przyczyny problemu.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%