Kominek domowy potrafi stworzyć niezwykłą atmosferę w pomieszczeniu. Właśnie dlatego wiele osób decyduje się na jego instalację. Wybierać możemy spośród kilku rodzajów kominków domowych. Tutaj jednak skupimy się na najbardziej tradycyjnej wersji, czyli kominku otwartym. Wygląda on naprawdę magicznie i do tego stanowi świetną ozdobę wnętrza salonu. Poniżej dowiesz się więcej na temat tego kominka.
Najważniejszym jego elementem jest komora, gdzie spalany jest opał. Jej wielkość jest bardzo ważna, ponieważ to właśnie od niej zależy ilość ciepła, jakie oddaje na zewnątrz kominek otwarty. Najczęściej komora jest płytka, a jej maksymalna wysokość wynosi około 50 centymetrów. Zauważyć możemy także pochyloną górną część tylnej ścianki, dzięki której ciepło jest odbijane na zewnątrz pomieszczenia.
Kominek ten składa się również z gardziela. Jest to otwór dymowy, który znajduje się w sklepieniu paleniska. Tam umieszczany jest szyber, który reguluje intensywność ciągu kominowego. Natomiast na tylnej ściance powinny znajdować się drzwiczki dające możliwość usunięcia nadmiaru nagromadzonej sadzy w komorze. Oprócz tego kominek otwarty posiada ruszt oraz obudowę wykonaną z najczęściej cegły klinkierowej.
W salonach świetnie prezentują się kominki rustykalne zbudowane z cegły. Podczas budowy takiego kominka należy pamiętać o jeszcze jednej, bardzo ważnej kwestii. Dno komory paleniskowej wysunięte jest niedużo poza obudowę. Powinno się więc zabezpieczyć podłogę wokół. W ten sposób unikniemy pożaru spowodowanego strzelającymi iskrami z paleniska.
Niestety pomimo uroku takich kominków, posiadają one wiele wad. Uwagę należy zwrócić na pobieranie dużej ilości powietrza z wnętrza pomieszczenia. Kominki nowoczesne otwarte (Opole, województwo Opolskie) zazwyczaj oferują nam jedynie 20% ciepła, przez co rozwiązanie to nie jest dobre, jeżeli zależy nam na ogrzaniu całego domu. Kolejną wadą kominków otwartych jest znacznie większe zużycie drewna, przez co zwiększają się same koszty za opał. Ten rodzaj kominka jest więc nieekonomiczny i kłopotliwy.
Trzeba pamiętać także o niebezpieczeństwie spowodowanym strzelającymi iskrami z paleniska. Dlatego konieczne jest zabezpieczenie się materiałami ognioodpornymi. Zazwyczaj wykorzystuje się do tego podkładki z mosiądzu, ognioodporne drzwiczki lub parawany. Nie można zostawiać niedogasłego kominka na noc lub wtedy, gdy opuszczamy dom.
Największą zaletą tego kominka jest niesamowita funkcja dekoracyjna. Odsłonięte palenisko i żywy ogień idealnie wpisuje się w styl każdego wnętrza. Taki widok z pewnością będzie podziwiany przez każdego gościa. Jest to świetne rozwiązanie, jeśli zależy nam na wieczornym relaksie przy kominku. Niestety jest to tak naprawdę jedyna zaleta kominka otwartego. Rozwiązanie to jednak nadal ma wielu zwolenników ze względu na swój niezwykły urok. Jeżeli chcesz więc zdecydować się na ten rodzaj kominka, pamiętaj o wybraniu odpowiedniego projektu oraz zabezpieczeniu się materiałami ognioodpornymi.