Zamknij

Uczcili pamięć pomordowanych żołnierzy. Brygada Inki zaprosiła pod pomnik obozu Stalag II B Hammerstein [ZDJĘCIA/FILM]

22:28, 28.02.2023 Aktualizacja: 07:47, 01.03.2023
Skomentuj

26 lutego 1945 uznaje się za datę zakończenia działalności obozu jenieckiego  Stalag II B Hammerstein. Z tej okazji kolejny już raz Stowarzyszenie "Brygada Inki" oraz Dowódca Garnizonu Czarne zorganizowali uroczystości upamiętniające pomordowanych tam żołnierzy wielu narodowości.

W tym roku przypada 78. rocznica zakończenia zbrodniczej działalności niemieckiego obozu jenieckiego Stalag II B Hammerstein w Czarnem.

- Dziękuję mieszkańcom Czarnego i okolic, wszystkim delegacjom, pocztom sztandarowym oraz służbom mundurowym za przybycie na uroczystości i modlitwę za umęczonych, zagłodzonych i zamordowanych jeńców wojennych. W sposób szczególny organizatorzy dziękują ks. majorowi Michałowi Zielińskiemu za skierowane Słowo Boże do wiernych podczas mszy świętej oraz za modlitwę przy pomniku upamiętniającym 65 tys. żołnierzy z kilkunastu krajów świata - podkreśla Mariusz Birosz, prezes Stowarzyszenie "Brygada Inki".

Stalag II B Hammerstein – niemiecki nazistowski obóz jeniecki, który zlokalizowany był wśród lasów, na zachód od miasta Czarne na Pomorzu.

Obóz dla jeńców rosyjskich znajdował się w tym miejscu już podczas I wojny światowej. Po dojściu do władzy Adolfa Hitlera zorganizowano w tym miejscu kolejny obóz, tym razem dla wrogów nazizmu, z czasem przekształcony w obóz koncentracyjny. Po rozpoczęciu II wojny światowej nastąpiło kolejne przekształcenie jednostki, tym razem w stalag dla jeńców wojennych. Początkowo byli to jeńcy polscy, których przymuszano do zrzeczenia się statusu jeńca i zatrudniano do pracy niewolniczej. Z czasem w obozie przetrzymywano również jeńców francuskich, belgijskich, holenderskich, amerykańskich, włoskich, radzieckich i innych. Więźniowie dwóch ostatnich narodowości przetrzymywani byli w obozie Ost (na południe od linii kolejowej nr 210), w bardzo ciężkich warunkach. Pozostałych więziono w obozie głównym Nord (na północ od linii kolejowej, bliżej miasta).

Więźniowie mogli wypisywać dwa listy i jedną kartkę pocztową miesięcznie. W obozie działała orkiestra i wydawano więźniarską gazetkę (nie dotyczyło to obozu Ost).

Sala pisania listów w obozie jenieckim Hammerstein (Stalag II B). Widoczni polscy jeńcy.

Tekst przemówienia Mariusza Birosza prezesa Stowarzyszenia "Brygada Inki".

78. lat temu zakończyła się działalność niemieckiego obozu Stalag II B Hammerstein. Dla jeńców wojennych był to pierwszy dzień wolności po latach męczarni i udręki. Jak możemy przeczytać na umieszczonej na pomniku tablicy, 65 tysięcy żołnierzy z kilkunastu krajów świata, nie doczekało dnia wolności, gdyż zostali zamęczeni, zagłodzeni lub zamordowani przez niemieckich zbrodniarzy. Najbliżsi, którzy z utęsknieniem oczekiwali każdego dnia swoich bliskich, już nigdy nie spotkali się ze swoimi synami, wnukami, mężami czy ojcami.

Czarneńska ziemia przytuliła jeńców wojennych do siebie, a ich prochy pozostaną w okolicznych lasach na zawsze. One tu są i przestrzegają nas przed zbrodniczymi totalitaryzmami, które często doprowadzają do wojen między narodami.

My mieszkańcy Czarnego i okolic wiemy jakie są skutki chorych pomysłów dyktatorów, ile niosą za sobą zniszczeń i ludzkich tragedii.

Dlatego dzisiaj w obliczu wojny na Ukrainie, która trwa nieprzerwanie od roku nie tylko mamy prawo ale i obowiązek stać na straży pokoju. Stojąc przy pomniku upamiętniającym ofiary niemieckiego prześladowania wołamy głośno:

Chcemy Pokoju, a nie Wojny!

W obliczu okrutnych i bestialskich zdarzeń z jakimi mamy do czynienia na ziemi ukraińskiej chcę powiedzieć, że nawet najstraszniejsza wojna odkrywa ludzi niezwykłych, którzy nie przechodzą obojętnie obok nieszczęścia osób trzecich. Dlatego z tego miejsca warto podziękować wszystkim bez wyjątku, którzy podzielili się swoim groszem i wsparli materialnie walczących Ukraińców, organizowali wszelkiego rodzaju zbiórki oraz szczególnie tym, którzy przyjęli pod swój dach uchodźców zza wschodniej granicy. Jako społeczeństwo zdaliśmy egzamin bo „zachowaliśmy się jak trzeba”.

Na zakończenie,

dziękuję panu pułkownikowi Aleksandrowi Suchanowskiemu za pomoc w organizacji dzisiejszego wydarzenia. Podziękowania należą się również żołnierzom 52 batalionu remontowego Ziemi Człuchowskiej za wystawienie Warty Honorowej. Panu pułkownikowi Zbigniewowi Suchanowskiemu i Strażakom z Wojskowej Straży Pożarnej z 6 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Ustce – Grupa Zabezpieczenia Czarne za wystawienie wozów bojowych i oświetlenie terenu.

Dziękuję również żołnierzom z jednostek wojskowych oraz młodzieży z Człuchowskiego Ośrodka Szkolenia i Wychowania za przygotowanie i wysprzątanie placu na dzisiejsze uroczystości.

Dziękuję wszystkim pocztom sztandarowym, wszystkim delegacjom oraz mieszkańcom gminy Czarne za udział w uroczystościach w których upamiętniliśmy jeńców wojennych ze Stalagu II B Hammerstein.

Jeden z Ojców Niepodległości marszałek Józef Piłsudski powiedział:

„Naród, który nie szanuje swej przeszłości,

nie zasługuje na szacunek teraźniejszości,

i nie ma prawa do przyszłości.”

My dzisiaj ten obowiązek pamięci o poległych spełniamy,

i za to wszystkim jeszcze raz dziękuję.

* * *

GALERIA poniżej>>>

(Mariusz Sieraczkiewicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

AnonimAnonim

1 0

Dowódca garnizonu występuje na takich uroczystościach w mundurze polowym? Sam sobie powinien wszcząć postępowanie dyscyplinarne i się ukarać, tak jak to robi ze swoimi podwładnymi….

11:18, 05.03.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu dziendobrypomorze.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%