Zamknij

W Gdyni wciąż filmowo. O prawach człowieka na festiwalu „Watch Docs”

17:41, 05.11.2024 hs za: UM Gdynia Aktualizacja: 18:10, 05.11.2024
Skomentuj

To jedno z dwóch największych na świecie wydarzeń filmowych poświęconych prawom człowieka. 22. Objazdowy Festiwal Filmowy „Watch Docs. Prawa człowieka w filmie” ponownie zagości w Muzeum Emigracji. Nagradzane na świecie i skupione wokół aktualnych społecznych tematów dokumenty obejrzymy w Gdyni od 8 do 10 listopada.

Organizatorem festiwalu jest Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

„Watch Docs” to jedno z dwóch największych na świecie wydarzeń filmowych poświęconych prawom człowieka. Od 2001 roku jego organizatorem jest Helsińska Fundacja Praw Człowieka. W Muzeum Emigracji festiwal zagości już po raz drugi. Od 8 do 10 listopada zaprezentowane będą wybrane filmy dokumentalne poruszające tematy bliskie współczesnemu człowiekowi, oscylujące wokół poszukiwania własnej tożsamości, migracji, ekologii i szeroko rozumianej walki o wolność.

Tegoroczna edycja „Watch Docs” w Muzeum Emigracji ma wyjątkową formułę. Tym razem do współtworzenia programu zaproszono członków lokalnej społeczności – wolontariuszy, nauczycieli, młodzież oraz osoby z doświadczeniem migracji. Przez kilka tygodni poprzedzających festiwal uczestniczyli oni w specjalnych warsztatach i wspólnie z Pauliną Pohl-Plutą z gdyńskiego Domu Filmowego wybierali filmy, które ich zdaniem w szczególny sposób poruszają problemy otaczającej nas rzeczywistości. Co wyniknie z połączenia różnych perspektyw i odważnych, twórczych dyskusji? Przekonamy się o tym podczas „Watch Docs”.

Tym razem, tak jak i w poprzedniej edycji, będzie można zobaczyć filmy, które komentują najważniejsze problemy współczesności i otaczającej nas rzeczywistości. Będziemy mieli okazję obejrzeć filmy nagradzane, ale również te mniej znane, poruszające problemy m.in. ekologii, szeroko rozumianej walki o wolność i własną tożsamość, problemy związane z wojną w Ukrainie oraz tym, co dzieje się na granicy polsko-białoruskiej. Oprócz filmów, które będzie można oglądać u nas od 8 do 10 listopada, zapraszamy państwa na spotkania z ekspertami i ekspertkami współczesnej problematyki cywilizacyjnej, które będą dodatkową wartością tegorocznej edycji – informuje Justyna Sienkiewicz-Baraniak z Muzeum Emigracji.

Program pokazów filmowych i wydarzeń towarzyszących

Piątek, 8 listopada:

  • godz. 10:00-15:00 – pokazy specjalne dla uczniów szkół średnich
  • godz. 17:00 – Festiwal otworzy Paulina Pohl-Pluta – kulturoznawczyni, społeczniczka, współtwórczyni gdyńskiego Domu Filmowego
  • godz. 17:30 – „Nasz cały świat” / „This Is Our Everything” / reż. Frederik Subei, Niemcy 2023, 81’

Rdzenni mieszkańcy Amazonii bronią swojego terytorium przed nielegalną wycinką, jednocześnie chroniąc przed cywilizacją ludność Awa, nieskażoną kontaktem z białym człowiekiem.

  • godz. 19:30 – „20 dni w Mariupolu” / „20 Days in Mariupol” / reż. Mstyslav Chernov, Ukraina 2023, 94'

Wstrząsający filmowy akt oskarżenia Rosji: zapis zagłady Mariupola z narażeniem życia zrealizowany przez jedynego korespondenta, który do końca pozostał w oblężonym mieście. Film zdobył Nagrodę Pulitzera.

Sobota, 9 listopada:

  • godz. 15:00 – „Szwedy. Innego losu nie mamy” / „The Swedes. The Only Fate We Have” / reż. Robert Kowalski, Polska 2023, 50’

Tytułowe Szwedy to walczący w Donbasie pluton 130. Kijowskiego Batalionu Obrony Terytorialnej. Ruszają tuż przed wschodem słońca. Grupkę prowadzi Biały, zastępca dowódcy plutonu, instruktor spadochroniarstwa klasy mistrzowskiej. Do linii frontu jest mniej niż kilometr.

  • godz: 16:00 – „Prawdziwsze od prawdy” / „Inventing Truth - The Relotius Affair” / reż. Daniel Andreas Sager, Niemcy 2023, 93’

Przedziwna historia wzlotu i upadku największej gwiazdy niemieckiego dziennikarstwa ostatnich lat, pokazująca, jak cienka stała się w dzisiejszych czasach granica między prawdą a zmyśleniem.

  • godz. 17:40 – Po filmie „Prawdziwsze od prawdy” zapraszamy na spotkanie z Natalią Sawką – dziennikarką OKO.press specjalizującą się w tematyce z zakresu dezinformacji (około 60 min.). Rozmowę poprowadzi Justyna Sienkiewicz-Baraniak.
  • godz: 19:00 – „Pegasus. Szpieg w moim telefonie” / „The Spy in Your Mobile” / reż. Anne Poiret, Arthur Bouvart, Francja/Wielka Brytania 2023, 52’

Czym tak naprawdę jest Pegasus, kto z niego korzysta i dlaczego? Czy rzeczywiście nikt dziś nie może czuć się bezpieczny korzystając ze smartfona?

  • godz: 20:00 – „Łączymy się w bólu” / „Mourning in Lod” / reż. Hilla Medalia, Izrael 2023, 93’

Konflikt izraelsko-palestyński w pigułce. Ból po śmierci przypadkowych ofiar niespodziewanego wybuchu przemocy w zaskakujący sposób zbliża do siebie rodziny z przeciwnych stron barykady.

Niedziela, 10 listopada:

  • godz 12:45 – „Granica” / „The Border” / reż. Joshua Neubert, Niemcy 2023, 20’

Oparta na prawdziwych wydarzeniach, poruszająca historia spotkania w przygranicznym lesie. Czy warto poświęcić życiową stabilizację dla zachowania człowieczeństwa? Gdzie przebiega granica zaangażowania?

  • godz. 13:05 – „Dobra wiadomość” /  „Good News” / reż. Zuzanna Solakiewicz, Zvika Gregory Portnoy, Polska 2023, 11’

Białowieża, zima 2021. Aktywiści wyruszają z pomocą dla migrantów i migrantek zagubionych w przygranicznym lesie. Kubek gorącej herbaty, ciepły śpiwór i powerbank – niewiele trzeba, by uratować komuś życie. Czasem nadzieję na przetrwanie może dać dobra wiadomość. Ale czy w sytuacji granicznej, gdy trwa walka z czasem, jest w ogóle miejsce na dobre wiadomości?

  • godz. 13:20 – Po filmach „Granica” i „Dobra wiadomość” zapraszamy na spotkanie z przedstawicielką Grupy Granica Marysią Złonkiewicz (około 70 min.). Rozmowę poprowadzi Joanna Wiśniowska.
  • godz. 15:00 – „Mur” / „Walls” / reż. Kasia Smutniak, Włochy 2023, 107’

Mieszkająca we Włoszech polska aktorka Kasia Smutniak podejmuje ryzykowną wyprawę do jądra ciemności, towarzysząc aktywistom ratującym migrantów w zamkniętej strefie na polsko-białoruskiej granicy.

  • godz.17:00 – „Nie uwierzysz póki nie zobaczysz” / „You Have to Be Here to Believe” / reż. Polina Georgescu, Węgry/Niemcy 2022, 50’

Uliczna kampania węgierskich aktywistów próbujących dokonać niemożliwego – przekonać zmanipulowane przez rządową propagandę społeczeństwo do unieważnienia homofobicznego referendum.

  • godz. 18:00 – „7-My sierpnia” / „7th of August” / reż. Michał Bolland, Polska 2020, 28’

Protest społeczności LGBT w Warszawie i pokazowe zatrzymania. Czy 7 sierpnia 2020 roku obudził się w Polsce queer rage?

Kiedy?

8-10 listopada

Gdzie?

Muzeum Emigracji, ul. Polska 1 (sala kinowa na drugim piętrze)

Wstęp jest bezpłatny, ale liczba miejsc ograniczona. Więcej informacji znajdziemy na stronie Muzeum Emigracji.

Festiwal jest organizowany przez Helsińską Fundację Praw Człowieka we współpracy z Muzeum Emigracji w Gdyni.

 

(hs za: UM Gdynia)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

ile można?ile można?

1 0

Czy miasto przestanie wreszcie się dokładać do tej lewackiej propagandy? Halo Dawid Biernacik?! 12:05, 07.11.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%