To jedno z dwóch największych na świecie wydarzeń filmowych poświęconych prawom człowieka. 22. Objazdowy Festiwal Filmowy „Watch Docs. Prawa człowieka w filmie” ponownie zagości w Muzeum Emigracji. Nagradzane na świecie i skupione wokół aktualnych społecznych tematów dokumenty obejrzymy w Gdyni od 8 do 10 listopada.
Organizatorem festiwalu jest Helsińska Fundacja Praw Człowieka.
„Watch Docs” to jedno z dwóch największych na świecie wydarzeń filmowych poświęconych prawom człowieka. Od 2001 roku jego organizatorem jest Helsińska Fundacja Praw Człowieka. W Muzeum Emigracji festiwal zagości już po raz drugi. Od 8 do 10 listopada zaprezentowane będą wybrane filmy dokumentalne poruszające tematy bliskie współczesnemu człowiekowi, oscylujące wokół poszukiwania własnej tożsamości, migracji, ekologii i szeroko rozumianej walki o wolność.
Tegoroczna edycja „Watch Docs” w Muzeum Emigracji ma wyjątkową formułę. Tym razem do współtworzenia programu zaproszono członków lokalnej społeczności – wolontariuszy, nauczycieli, młodzież oraz osoby z doświadczeniem migracji. Przez kilka tygodni poprzedzających festiwal uczestniczyli oni w specjalnych warsztatach i wspólnie z Pauliną Pohl-Plutą z gdyńskiego Domu Filmowego wybierali filmy, które ich zdaniem w szczególny sposób poruszają problemy otaczającej nas rzeczywistości. Co wyniknie z połączenia różnych perspektyw i odważnych, twórczych dyskusji? Przekonamy się o tym podczas „Watch Docs”.
Tym razem, tak jak i w poprzedniej edycji, będzie można zobaczyć filmy, które komentują najważniejsze problemy współczesności i otaczającej nas rzeczywistości. Będziemy mieli okazję obejrzeć filmy nagradzane, ale również te mniej znane, poruszające problemy m.in. ekologii, szeroko rozumianej walki o wolność i własną tożsamość, problemy związane z wojną w Ukrainie oraz tym, co dzieje się na granicy polsko-białoruskiej. Oprócz filmów, które będzie można oglądać u nas od 8 do 10 listopada, zapraszamy państwa na spotkania z ekspertami i ekspertkami współczesnej problematyki cywilizacyjnej, które będą dodatkową wartością tegorocznej edycji – informuje Justyna Sienkiewicz-Baraniak z Muzeum Emigracji.
Piątek, 8 listopada:
Rdzenni mieszkańcy Amazonii bronią swojego terytorium przed nielegalną wycinką, jednocześnie chroniąc przed cywilizacją ludność Awa, nieskażoną kontaktem z białym człowiekiem.
Wstrząsający filmowy akt oskarżenia Rosji: zapis zagłady Mariupola z narażeniem życia zrealizowany przez jedynego korespondenta, który do końca pozostał w oblężonym mieście. Film zdobył Nagrodę Pulitzera.
Sobota, 9 listopada:
Tytułowe Szwedy to walczący w Donbasie pluton 130. Kijowskiego Batalionu Obrony Terytorialnej. Ruszają tuż przed wschodem słońca. Grupkę prowadzi Biały, zastępca dowódcy plutonu, instruktor spadochroniarstwa klasy mistrzowskiej. Do linii frontu jest mniej niż kilometr.
Przedziwna historia wzlotu i upadku największej gwiazdy niemieckiego dziennikarstwa ostatnich lat, pokazująca, jak cienka stała się w dzisiejszych czasach granica między prawdą a zmyśleniem.
Czym tak naprawdę jest Pegasus, kto z niego korzysta i dlaczego? Czy rzeczywiście nikt dziś nie może czuć się bezpieczny korzystając ze smartfona?
Konflikt izraelsko-palestyński w pigułce. Ból po śmierci przypadkowych ofiar niespodziewanego wybuchu przemocy w zaskakujący sposób zbliża do siebie rodziny z przeciwnych stron barykady.
Niedziela, 10 listopada:
Oparta na prawdziwych wydarzeniach, poruszająca historia spotkania w przygranicznym lesie. Czy warto poświęcić życiową stabilizację dla zachowania człowieczeństwa? Gdzie przebiega granica zaangażowania?
Białowieża, zima 2021. Aktywiści wyruszają z pomocą dla migrantów i migrantek zagubionych w przygranicznym lesie. Kubek gorącej herbaty, ciepły śpiwór i powerbank – niewiele trzeba, by uratować komuś życie. Czasem nadzieję na przetrwanie może dać dobra wiadomość. Ale czy w sytuacji granicznej, gdy trwa walka z czasem, jest w ogóle miejsce na dobre wiadomości?
Mieszkająca we Włoszech polska aktorka Kasia Smutniak podejmuje ryzykowną wyprawę do jądra ciemności, towarzysząc aktywistom ratującym migrantów w zamkniętej strefie na polsko-białoruskiej granicy.
Uliczna kampania węgierskich aktywistów próbujących dokonać niemożliwego – przekonać zmanipulowane przez rządową propagandę społeczeństwo do unieważnienia homofobicznego referendum.
Protest społeczności LGBT w Warszawie i pokazowe zatrzymania. Czy 7 sierpnia 2020 roku obudził się w Polsce queer rage?
Kiedy?
8-10 listopada
Gdzie?
Muzeum Emigracji, ul. Polska 1 (sala kinowa na drugim piętrze)
Wstęp jest bezpłatny, ale liczba miejsc ograniczona. Więcej informacji znajdziemy na stronie Muzeum Emigracji.
Festiwal jest organizowany przez Helsińską Fundację Praw Człowieka we współpracy z Muzeum Emigracji w Gdyni.
ile można?12:05, 07.11.2024
1 0
Czy miasto przestanie wreszcie się dokładać do tej lewackiej propagandy? Halo Dawid Biernacik?! 12:05, 07.11.2024