Zamknij

Kozicki: pomorskie projekty w programie dotacyjnym „Niepodległa” – edycja 2024

19:52, 11.02.2024 PAP Aktualizacja: 19:52, 11.02.2024
Skomentuj PAP PAP

65 samorządowych instytucji kultury z 423, które złożyły wnioski dostanie dofinansowanie z programu dotacyjnego „Niepodległa” – edycja 2024. Publikujemy listę z wynikami.

- Cieszy fakt, że w gronie instytucji i organizacji, które w tegorocznym naborze otrzymały dotacje z programu "Niepodległa" jest wiele podmiotów z Pomorza. Patriotyczne projekty będą mogły być zrealizowane dzięki grantom. Wszystkie zadania są ważne historycznie i na pewno przyczynią się do pielęgnowania tradycji. Mnie osobiści cieszy to, że takie wydarzenia budują naszą narodową tożsamość i nie pozwalają zapomnieć. Choćby projekt z Krokowej, w który wpisana jest Konstytucja 3 Maja, czy "Dał nam przykład Bonaparte …” autorstwa Lokalnej Organizacji Turystycznej KOCIEWIE z Tczewa. Bardzo ważne jest to, że dotacja trafiła również do "Rodziny Piaśnickiej", co pozwoli należycie zorganizować tegoroczne obchody rocznicowe zbrodni niemieckiej w lesie piaśnickim, w której zamordowano kilkanaście tysięcy osób, w tym kwiat kaszubskiej i pomorskiej inteligencji, która budowała polskość na odzyskanej części Pomorza oraz przyczyniła się do rozwoju Gdyni i polskim portem na Bałtyku - podkreśla dr Aleksander Kozicki, radny województwa pomorskiego, historyk.

* * *

Z dotacjami:

Centrum Edukacji i Kultury w Damnicy - Jesień z Niepodległą - obchody odzyskania przez Polskę niepodległości w gminie Damnica

Krokowskie Centrum Kultury w Krokowej - Dzień Flagi i Święto Konstytucji 3 maja

Fundacja Pomorska Inicjatywa Historyczna - Obchody rocznicy strajków sierpniowych 1980 roku

Centrum Kultury Gminy Ustka - Obchody rocznicy Bitwy Warszawskiej w Gminie Ustka

Gminne Centrum Kulturalno Biblioteczne w Mikołajkach Pomorskich - Międzypokoleniowe wydarzenia Niepodległościowe

Stowarzyszenie "Rodzina Piaśnicka" - Organizacja Obchodów Piaśnickich

Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Słupsk - Mirosław Hermaszewski - Polak w kosmosie

Centrum Kultury Powiatu Słupskiego - Powiatowe Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Hymnu Narodowego - Będziem Polakami...

Lokalna Organizacja Turystyczna KOCIEWIE - "Dał nam przykład Bonaparte …” – od Legionów Dąbrowskiego do Niepodległości

"Do programu złożone zostało łącznie 951 wniosków, w tym samorządowe instytucje kultury złożyły 423 wnioski, a organizacje pozarządowe 528 wniosków. Dofinansowanie otrzymało 125 wnioskodawców – 65 samorządowych instytucji kultury i 60 organizacji pozarządowych" - poinformowało w czwartek Biuro "Niepodległa".

Łączna kwota zarezerwowana na realizację projektów wyniosła 6 milionów złotych. Poszczególne projekty mogły starać się o dotację w wysokości od 10 do 100 tysięcy złotych.

Dofinansowanie otrzymały wnioski, które otrzymały ocenę końcową na poziomie 75 pkt. i więcej.

Projekty mogą być realizowane od 8 lutego 2024 r. do 20 listopada 2024 r.

* * *

Niepodległa

Program Dotacyjny „Niepodległa” przewiduje dofinansowanie projektów pielęgnujących pamięć o ważnych wydarzeniach w historii Polski, począwszy od Konfederacji Barskiej aż do Obrad Okrągłego Stołu oraz pierwszych częściowo wolnych wyborów.

Wydarzenia z lat 1768-1989 to fundament łączącej nas tożsamości narodowej. Poprzez wspólny wysiłek militarny, polityczny, kulturalny, gospodarczy i społeczny Polek i Polaków żyjemy dziś w wolnej i niepodległej Polsce.

Skierowany do szerokiego grona odbiorców Program Dotacyjny „Niepodległa” wspiera działania o charakterze kulturowym, artystycznym i edukacyjnym, upamiętniające wydarzenia i ludzi ze szczególnym uwzględnieniem pamięci i tradycji regionalnych i rodzinnych, których zbiór tworzy historię narodową.

O dofinansowanie mogły się starać również projekty związane z Dniem Flagi RP, odnoszące się do historii, znaczenia oraz zasad posługiwania się symbolami Rzeczypospolitej Polskiej.

Więcej: niepodlegla.gov.pl

* * *

Lista z wynikami dostępna jest w załączniku pod artykułem i na stronie www.niepodlegla.gov.pl.

aba/

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%