Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego przyjął apel w sprawie budowy stopnia wodnego Siarzewo. Nowa zapora na Wiśle może mieć istotny wpływ na stan czystości Zatoki Gdańskiej.
Od kilkunastu lat tama we Włocławku spuszcza większe ilości wody, co znacząco naruszyło strukturę dna Zalewu Włocławskiego, a co za tym idzie uruchomiło pokłady mułu, w którym od dziesiątek lat zalega swoista „tablica Mendelejewa”. Od momentu powstania włocławskiej tamy zatrzymywała ona ogromne ilości „ciężkich” ścieków.
Dlatego nowy stopień wodny na odcinku między Gdańskiem a Włocławkiem jest bardzo potrzebny. Tym bardziej teraz, kiedy kontrola NIK wykazała, że za chwilę może dojść do katastrofy ekologicznej w Zatoce Gdańskiej ze względu na zalegające w niej wraki i beczki z gazami bojowymi. Dołożenie do tego różnej maści metali ciężkich i innych związków chemicznych, które mogą spłynąć z Zalewu Włocławskiego, może tylko zwielokrotnić wielkość zagrożenia ekologicznego.
Sprawę cały czas monitoruje Anna Gembicka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, poseł z Włocławka.
Stopień ma powstać między 706 a 707 kilometrem Wisły w Siarzewie w okolicy Nieszawy. Inwestycja obejmuje budowę elektrowni, jazy o 15 przęsłach, śluzę żeglowną z miejscami do postoju jednostek pływających oraz lodołamaczy, koryto obejścia stopnia, 2 przepławki dla ryb, urządzenia do spływu ryb w dół Wisły.
- Byłem autorem poprawki przyjętej przez radnych, iż Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego wyraża zadowolenie z działań rządu dotyczących budowy stopnia wodnego Siarzewo oraz kontynuacji realizacji Kaskady Dolnej Wisły. Sejmik podzielił też pogląd, że konieczność odbudowy gospodarki po pandemii COVID-19 wymaga dużych inwestycji publicznych. Realizacja stopnia w Siarzewie oraz kolejnych w sposób wzorcowy wpisują się w tę ideę – mówi Wojciech Jaranowski, radny województwa kujawsko-pomorskiego.
Podczas sesji 22 czerwca, XXIII sesji sejmik przyjął stanowisko w sprawie budowy stopnia wodnego na Wiśle w Siarzewie (poniżej Włocławka), w którym apeluje o jak najszybsze przeprowadzenie inwestycji, a także o budowę kolejnych stopni w ramach kaskady dolnej Wisły, wyrażając jednocześnie zadowolenie z działań rządu w tym zakresie. Posiedzenie odbywało się w trybie zdalnym.
- Podkreślić należy ogromne korzyści w sferze ekologicznej – produkcja czystej energii oraz stworzenie warunków dla transportu niskoemisyjnego. Są to działania realizujące bezpośrednio najnowsze wyzwania rozwojowe stojące przed Polską w kontekście zobowiązań wobec Unii Europejskiej w zakresie Zielonego Ładu, transformacji energetycznej oraz wdrażania rozwiązań na rzecz zeroemisyjności. Istotną wartością dodaną będzie możliwość rozwoju połączeń drogowych – czytamy w przyjętym stanowisku. W dokumencie, adresowanym m.in. do premiera Mateusza Morawieckiego, podkreślono znaczenie budowy w Siarzewie oraz kaskadyzacji Wisły w jej dolnym odcinku dla bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w tym rejonie i kujawsko-pomorskiego rolnictwa oraz generalnie dla polskiej gospodarki, która musi się podnieść po epidemii Covid-19.
Treść stanowiska.
APELSEJMIKU WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO z dnia 22 czerwca 2020 r. w sprawie budowy stopnia wodnego Siarzewo oraz kontynuacji realizacji Kaskady Dolnej Wisły
Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego wyraża zadowolenie zdziałań rządu dotyczących budowy stopnia wodnego Siarzewo oraz kontynuacji realizacji Kaskady Dolnej Wisły.
Budowa stopnia wodnego Siarzewo oraz kolejnych stopni Kaskady Dolnej Wisły jest niezbędna dla poprawy bezpieczeństwa oraz zapewnienia możliwości rozwojowych nie tylko województwa kujawsko-pomorskiego, ale w szerszym ujęciu – całego kraju.
Kujawsko-pomorskie jest jednym z głównych producentów żywności w Polsce i susza rolnicza już obecnie powoduje bardzo duże straty w produkcji rolniczej, okresowo prowadząc do stanów klęski żywiołowej. W przyszłości wraz z ocieplaniem klimatu – te zjawiska będą się pogłębiać. Kaskadyzacja Wisły zapewni rezerwuar wody dla nawodnień rolniczych –a więc zapewni bezpieczeństwo żywnościowe w skali kraju i poprawi efektywność gospodarki rolnej zarówno w województwie kujawsko-pomorskim, jak i północnej części województwa wielkopolskiego.
Realizacja stopnia w Siarzewie i kolejnych zapewni także bezpieczeństwo powodziowe dla miast poniżej Włocławka (Ciechocinek, Toruń), wyeliminuje zagrożenia ekologiczne dla Morza Bałtyckiego, zredukuje ryzyka powstawania zatorów lodowych, a także zapewni bezpieczeństwo stopnia we Włocławku zagrożonego katastrofą budowlaną w związku z zaprzestaniem realizacji pierwotnej koncepcji kaskady, w której kolejne stopnie stabilizowały pozostałe.
Podkreślić wreszcie należy ogromne korzyści w sferze ekologicznej – produkcja czystej energii oraz stworzenie warunków dla transportu niskoemisyjnego. Są to działania realizujące bezpośrednio najnowsze wyzwania rozwojowe stojące przed Polską w kontekście zobowiązań wobec Unii Europejskiej – w zakresie Zielonego Ładu, transformacji energetycznej oraz wdrażania rozwiązań na rzecz zeroemisyjności.
Istotną wartością dodaną będzie możliwość rozwoju połączeń drogowych łączących obydwa brzegi Wisły oraz ciągi dróg krajowych tam biegnących (A-1, S-10, DK-91), poprzez wybudowanie przeprawy mostowej nowego połączenia drogowego w ramach drogi S10.
Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego podziela pogląd, że konieczność odbudowy gospodarki po pandemii COVID-19 wymaga dużych inwestycji publicznych, będących biegunami rozwoju –impulsami pobudzającymi wszechstronny rozwój. Realizacja stopnia w Siarzewie oraz kolejnych w sposób wzorcowy wpisują się w tę ideę - gdyż oprócz realizacji celów krótkookresowych (odbudowa gospodarki po pandemii) tworzą trwałą podbudowę pod konkurencyjność województwa, a przede wszystkim budują podstawy dla bezpieczeństwa mieszkańców i mienia. Dlatego też powyższe inwestycje powinny być ujęte w ramach Krajowego Planu Odbudowy.
W związku z tym, Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego apeluje o podjęcie decyzji o możliwie jak najszybszej realizacji powyższego przedsięwzięcia.
Otrzymują:
1)Prezes Rady Ministrów, Mateusz Morawiecki.
2)Minister Aktywów Państwowych, Jacek Sasin.
3)Minister Funduszy i Polityki Regionalnej, Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
4)Minister Gospodarki Morskiej i ŻeglugiŚródlądowej, Marek Gróbarczyk.
5)Minister Infrastruktury, Andrzej Adamczyk.
6)Minister Klimatu, Michał Kurtyka.
7)Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jan Krzysztof Ardanowski.
8)Minister Rozwoju, Jadwiga Emilewicz.
9)Minister Środowiska, Michał Woś.
10)Prezes PolskiegoGospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Przemysław Daca.
0 0
Od "tablicy Mendelejewa" są oczyszczalnie, a nie tamy!!!
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu dziendobrypomorze.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz