Zamknij

Lublin: nowoczesny żłobek dla 210 dzieci wybudowany z udziałem funduszy UE

08:14, 02.08.2023 Aktualizacja: 14:34, 25.08.2023
PAP/Kadr z filmu PAP/Kadr z filmu

Żłobek przy ul. Zelwerowicza w Lublinie z miejscem dla 210 dzieci jest częścią programu wsparcia powrotu matek na rynek pracy, w ramach którego w regionie powstało 3000 miejsc opieki dla dzieci w wieku do lat 3. Nowoczesna placówka powstała za 16,5 mln zł, z czego milion zł pochodził z RPO województwa lubelskiego. 

Budowa żłobka ułatwia opiekunom dzieci do lat 3 - w szczególności matkom - powracanie lub wchodzenie na rynek pracy, ma się przyczyniać do poprawy sytuacji społeczno-ekonomicznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz do wzmocnienia i ustabilizowania rozwoju kapitału społecznego Lublina. 

„Dla każdej nowoczesnej gospodarki godzenie życia zawodowego z opieką nad maluszkami jest jedną z najważniejszych rzeczy, bo tylko poprzez specjalistyczną opiekę w żłobkach, przedszkolach możemy aktywnie promować kobiety, które są potrzebne w życiu społeczno-gospodarczym” - powiedział w rozmowie z Serwisem Samorządowym PAP Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego. 

Marszałek zaznaczył, że kończąca się perspektywa środków unijnych zakładała stworzenie w województwie 3 tys. miejsc w istniejących żłobkach oraz budowę trzech nowych placówek - w tym żłobka przy ul. Zelwerowicza w Lublinie. 

„Łączne działania z pieniędzy unijnych, które pozwoliły na radykalne zwiększenie ilości miejsc to ponad 136 mln zł - tyle było pomocy unijnej przekazanej przez zarząd województwa, przez instytucję zarządzającą Regionalnego Programu Operacyjnego” - dodał Jarosław Stawiarski. 

Lubelski żłobek działa od września 2018 roku, kosztował 16,5 mln zł, z czego 11 mln zł pochodziło z budżetu Lublina, ponad 3 mln zł z rządowego programu „Maluch Plus”, a milion zł z funduszy UE. 

„Lublin realizuje strategię wsparcia rodzin i tu w tym zakresie konsekwentnie tworzymy tę infrastrukturę, zarówno tą żłobkową jak i przedszkolną. Od kilkunastu lat konsekwentnie rozbudowujemy infrastrukturę tak jak w przypadku żłobka przy ul. Zelwerowicza, który jest taką wizytówka tej polityki, bo jest świetnie położony, świetnie wyposażony i ma świetną kadrę” - powiedział Serwisowi Samorządowemu PAP prezydent Lublina Krzysztof Żuk. 

Prezydent dodał, że placówka przy ul. Zelwerowicza ma miejsca na ok. 210 dzieci, ale w razie potrzeby można go jeszcze rozbudowywać o miejsca dla kolejnych kilkudziesięciu dzieci. 

„Nie robimy tego dlatego, że przyjęliśmy równolegle pewną inna formułę - dotujemy prywatne żłobki, czyli mamy te 78 niepublicznych żłobków, gdzie rodzice oddając tam dziecko dostają od nas dofinansowanie - to spowodowało, że rozwiązał się problem z dostępnością do miejsc żłobkowych w Lublinie. Zachęcam wszystkich do takich rozwiązań, kiedy trochę dzielimy się tym wysiłkiem - jest 9 żłobków publicznych, te 78 niepublicznych - to wszystko powoduje, że Lublin jest w stanie zagwarantować każdemu dziecku miejsce w żłobku. Podobną politykę prowadzimy jeżeli chodzi o przedszkola” - dodał Krzysztof Żuk. 

Dzieci uczęszczające do żłobka są podzielone na sześć grup po 35 dzieci każda: po dwie grupy najmłodszych, średnich i najstarszych. 

„W żłobku jest przygotowanych 10 miejsc dla dzieci z niepełnosprawnościami - mamy dla tych dzieci sale terapeutyczne, sale wsparcia, sale sensoryczną, łąkę, ocean, leśna polanę, mamy salę plastyczną, muzyczną, biblioteczkę misia, gdzie prowadzimy terapię dla tych dzieci. Zatrudniony jest też psycholog, który nadzoruję całą pracę nad wszystkimi dziećmi, ale w szczególności z dziećmi, które mają grupę niepełnosprawności” - zaznaczyła Małgorzata Momont, dyrektor Miejskiego Zespołu Żłobków w Lublinie. 

Żłobek został zaprojektowany tak, żeby do jego pomieszczeń trafiało jak najwięcej naturalnego światła. Przy placówce jest dobrze wyposażony plac zabaw, a od strony wejścia głównego parking na około 60 miejsc. Na dachu żłobka zainstalowana jest bateria ogniw fotowoltaicznych (ponad 50 paneli) produkujących rocznie ok. 21 000 kW mocy oraz instalacja solarna do podgrzewania wody użytkowej, które pomagają obniżyć rachunki w placówce. 

Lublin jest kolejnym samorządem, który odwiedziliśmy w ramach projektu „Polityka spójności w regionach”. W ramach cyklu wideoreportaży o funduszach unijnych pokażemy dwadzieścia miejsc, które zmieniły się dzięki polityce spójności i dofinansowaniu z Unii Europejskiej. 

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP 

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%