Zamknij

Dziś święto 52 Batalionu Remontowego. Mariusz Birosz dziękuje żołnierzom

18:05, 24.08.2022 Aktualizacja: 18:52, 24.08.2022
Skomentuj

52 batalion remontowy „Ziemi Człuchowskiej” (52 brem) – jednostka wchodząca w skład 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej, dyslokowany w Czarnem. Batalion sformowano zgodnie z rozkazem Dowódcy POW nr Pf-139/Org. z 6 lipca 2001, na bazie rozformowanych 6. Rejonowych Warsztatów Technicznych (JW 4150) i podporządkowano go Dowódcy POW.

Z chwilą utworzenia 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej, batalion wszedł w jej skład.

Przypomnijmy, że w Czarnem działa również Stowarzyszenie "Brygada Inki", które od początku swojej działalności współpracuje z batalionem. Żołnierze angażują się w akcje organizowane przez "Brygadę Inki". Są to między innymi biegi dla uczniów szkół mundurowych dedykowane Żołnierzom Wyklętym czy od 2 lat Pomorskie Biegi "Walki o Pamięć" - w Czarnem poświęcone jeńcom wojennym osadzonym  w Stalagu II B Hammerstein - niemieckim nazistowskim obozie jenieckim, zlokalizowanym wśród lasów, na zachód od Czarnego.

W sali widowiskowej Klubu Garnizonowego organizowane są koncerty i uroczyste gale.

Na początku grudnia ubiegłego roku odbyła się I Czarneńska Gala Wolontariatu, w czasie której wyróżniono tych, którzy bezinteresownie niosą pomoc. Nie mogło wśród nagrodzonych zabraknąć dowódcy 52 Batalionu Remontowego. Pułkownik Aleksander Suchanowski od samego początku swojego dowodzenia aktywnie włącza się w działania nakierowane na pomoc potrzebującym.

Wojsko włącza się również w przekazywanie paczek świątecznym osobom samotnym i biednym (mieszkańcom gminy Czarne) rokrocznie przed Bożym Narodzeniem i Wielkanocą.

"52 batalion remontowy Ziemi Człuchowskiej 24 sierpnia obchodzi swoje doroczne święto. Z tej okazji życzę wszystkim żołnierzom oraz pracownikom cywilnym Resortu Obrony Narodowej wszelkiej pomyślności w pracy zawodowej oraz w życiu prywatnym. 

Niech służba dla Ojczyzny będzie dla Was największym wyróżnieniem, a rodzina, sąsiedzi i przyjaciele niech darzą szacunkiem i uznaniem za gotowość i ochronę granicy Rzeczypospolitej.

Korzystając z okazji z całego serca dziękuję wszystkim pracownikom 52 batalionu remontowego Ziemi Człuchowskiej na czele z Dowódcą Garnizonu Czarne ppłk. Aleksandrem Suchanowskim za dotychczasową współpracę ze Stowarzyszeniem "Brygada Inki" i pozostałymi organizacjami pozarządowymi. Dzięki wspólnym przedsięwzięciom kształtujemy patriotyczne postawy wśród młodego pokolenia oraz wspieramy najbardziej potrzebujących. Gratuluję zaangażowania."

- żołnierzom dziękuje Mariusz Birosz, prezes Stowarzyszenia "Brygada Inki".

* * *

W czasie pokoju batalion przeznaczony jest do przygotowania pododdziałów remontowych w składzie polskich kontyngentów wojskowych poza granicami kraju;

W czasie kryzysów przeznaczony jest do zabezpieczenia technicznego wojsk w jej rejonie odpowiedzialności.

Obecnym dowódcą jest ppłk Aleksander Suchanowski, który swoje stanowisko objął 26 lutego 2021 roku.

Decyzją Nr 352/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 3 sierpnia 2007 ustanowiono doroczne święto i nadano nazwę wyróżniającą jednostki.

W dniu 24 sierpnia 2007 w Człuchowie odbyła się uroczystość wręczenia sztandaru wojskowego.

Decyzją Nr 205/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 24 kwietnia 2008 wprowadzono odznakę pamiątkową i oznakę rozpoznawczą.

Pierwsze lata istnienia garnizonu były okresem bardzo trudnym, zarówno dla kadry, jak i żołnierzy poszczególnych jednostek. Mieszkali oni w poniemieckich koszarach i budynkach po byłym obozie jenieckim. W wyniku redukcji Sił Zbrojnych w 1957 r. w Czarnem pozostał jedynie 28 pułk czołgów, który w 1968 r.  otrzymał nazwę 28 Saski Pułk Czołgów Średnich oraz 24 Ruchomy Warsztat Naprawy Czołgów. W celu poprawy warunków bytowych kadry i żołnierzy służby zasadniczej w latach 60 - tych rozpoczęto budowę osiedla wojskowego oraz nowych budynków koszarowych.

W roku 1967 w ramach kolejnej restrukturyzacji wojska w Garnizonie Czarne sformowano 20 batalion zaopatrzenia oraz na bazie 24 Rejonowych warsztatów Naprawy Czołgów 20 batalion remontowy. Nowo sformowane jednostki wraz  z 28 pułkiem czołgów weszły w skład 20 Dywizji Pancernej z siedzibą dowództwa tejże dywizji w Szczecinku. W 1990 r. 28 pułk czołgów średnich został przeniesiony do Braniewa. W obiektach koszarowych po pułku powstało zgrupowanie wojsk  6 pułku zmechanizowanego z Wałcza. Po przemianowaniu  w 1990 r.  20 Dywizji Pancernej w 2 Pomorską Dywizję Zmechanizowaną im. Jana Henryka Dąbrowskiego,  zmieniono również nazwę 20 batalionu remontowego  i 20 batalionu zaopatrzenia  na 2 batalion remontowy i 2 batalion zaopatrzenia.

W 1995 r. Na bazie zgrupowania 6 pułku zmechanizowanego rozpoczęto formowanie 13 Brygady Zmechanizowanej im. gen. Józefa Hallera. W 1996 r. Przemianowano 2 batalion remontowy w 6 Rejonowe Warsztaty Techniczne. W 1998 r. w wyniku kolejnej restrukturyzacji wraz z rozformowaniem 2 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej rozformowano 13 Brygadę Zmechanizowaną i 2 batalion zaopatrzenia. Na bazie brygady sformowano z dniem 01.01.1999 r. Garnizonowy Ośrodek  Mobilizacyjny, który wraz z 6 Rejonowymi Warsztatami Technicznymi przekazano  w podporządkowanie 8 Dywizji Obrony Wybrzeża z Koszalina. Ponadto z brygady wyłączono szkolny batalion czołgów, który  z czasem przemianowano na Ośrodek Szkolenia Kierowców.

W 2001r. Przemianowano 6 Rejonowe  Warsztaty Techniczne w 52 batalion remontowy.

W 2003 r. 52 batalion remontowy przekazano w podporządkowanie 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej oraz sformowano 11 batalion ewakuacji sprzętu. W roku 2010 rozformowano Ośrodek Szkolenia Kierowców pozostawiając jedynie batalion czołgów podległy pod 2 Brygadę Zmechanizowaną ze Złocieńca. Do końca 2011 r. Rozformowano Garnizonowy Ośrodek Mobilizacyjny. W miejsce GOM Czarne utworzono Grupę Zabezpieczenia WOG Ustka oraz  Miejsce  Składowania Sprzętu 1 Rejonowej Bazy Logistycznej, które z czasem połączono jedną całość. Dowódcą Garnizonu Wojskowego Czarne został Dowódca 52 batalionu remontowego, a batalion przejął wszelkie funkcje i zadania jednostki garnizonowej, które sprawnie realizuje do dnia dzisiejszego.

Więcej: 52brem.wp.mil.pl

(hs za: Wojsko Polskie)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

najnaj

4 0

Mariusz jest wszędzie, goli, pie...li, krawaty wiąże, usuwa ciąże. I na pociągach się zna, wojsko to jego konik, i sędzią sprawiedliwym a srogim jest. Człowiek renesansu.
I Mariusz Terechów, Mariusz Górski, Mariusz Kotys, Mariusz Bojar Birosz, Mariusz Pietras, Mariusz Kowalski, etc: Mariusze są wszędzie, uważajcie na nich !

21:16, 24.08.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%