Zamknij

Czaplewska: rewitalizacja to nie jest takie sobie upiększanie okolicy

08:46, 10.07.2025 Aktualizacja: 08:51, 10.07.2025
Skomentuj foto Bryza/FB (srenn z mat. UM Gdyni) foto Bryza/FB (srenn z mat. UM Gdyni)

Felieton Czaplewskiej

Pani prezydent Kosiorek i radni radośnie zapowiadają jakie zmiany szykują dla mieszkańców Oksywia wskutek uchwalonej na ostatniej sesji zmiany programu rewitalizacji (program liczy 559 stron).

"Zmiany będą rozłożone w czasie" - informuje enigmatycznie prezydent Kosiorek. Sam program optymistycznie zakłada ich realizację na lata 2026 - 2029.

Akurat na koniec kadencji - jak się uda będzie sukces wyborczy.

W ogóle mam wrażenie, że uczestnikom tej konferencji prasowej umyka istota rzeczy.

Rewitalizacja to nie jest takie sobie upiększanie okolicy.

Jeśli gmina przeprowadza rewitalizację to znaczy, że ma zdegradowane obszary!

A z badań prowadzonych w związku z wyznaczeniem tych obszarów wiemy, że do ich degradacji przyczyniła się (i to ciekawe) wieloletnia koncentracja mieszkań socjalnych na rewitalizowanych częściach miasta.

Takie obszary istniały gdy w 2017 uchwalano program, i one istnieją nadal! Zdegradowane społecznie, przestrzennie, wizerunkowo i w jakości życia.

Skąd to wiem?

Bo w przeciwieństwie do radnych i pani Prezydent, przeczytałam co uchwalili.

* * *

"Wykresy prezentują to, jak mieszkanki i mieszkańcy ocenili na tamten moment cztery kluczowe aspekty, na które wpływ mogła mieć rewitalizacja:

- zmianę przestrzenną,

- zmianę społeczną,

- zmianę jakości życia,

- zmianę wizerunku

każdego z podobszarów.

Przewagę ocen pozytywnych w każdym z wymiarów zanotować można było jedynie:

- w odniesieniu do osiedla Zamenhofa-Opata Hackiego – miejsca, które na czas przeprowadzenia ankiety przeszło całościową transformację, a wszystkie zaplanowane na podobszarze działania zostały zrealizowane.

Wysoko oceniano też różne aspekty zmiany na osiedlu Meksyk.

Zdecydowanie negatywnie oceniono natomiast znikomy na moment dokonywania oceny, wpływ rewitalizacji na zmiany na Witominie i Wzgórzu Orlicz-Dreszera.

W ocenie GPR (gminny program rewitalizacji) przeprowadzono też analizę zmian wskaźników, aby zbadać, czy rewitalizacja doprowadziła do zmniejszenia lub niwelacji dystansu między charakterystykami poszczególnych podobszarów rewitalizacji a średnią wartością dla gminy.

Zauważono, że negatywne zjawiska, których natężenie przesądziło o objęciu danego obszaru rewitalizacją, mają obiektywny charakter, a ich fluktuacje nie są rezultatem tylko i wyłącznie interwencji rewitalizacyjnej, ani szerzej – działań samorządu terytorialnego.

Przemyślane przedsięwzięcia rewitalizacyjne mogą w pewnym stopniu łagodzić negatywne zjawiska i zmniejszać ich natężenie, natomiast mało prawdopodobne wydało się, aby sama rewitalizacja mogła całkowicie zniwelować różnice wskaźników notowanych na przedmiotowych podobszarach ze średnią wartością dla miasta.

Obszar rewitalizacji w przeważającej części badanych aspektów nadal wyróżniał się negatywnie na tle miasta, mimo że zanotowany został systematyczny spadek liczby osób korzystających z pomocy społecznej.

Zaobserwowano również, że na różnych podobszarach dominują inne sytuacje problemowe.

Głównym wnioskiem z przeprowadzonej oceny była konkluzja, że podobszary rewitalizacji nadal potrzebują wsparcia, a GPR wymaga aktualizacji."

* * *

Czy zaplanowane przedsięwzięcia rewitalizacyjne są przemyślane?

OKSY.1. Działania aktywizujące lokalną społeczność Oksywia

OKSY.3. Remonty części wspólnych oraz poprawa dostępności w komunalnych, wielorodzinnych budynkach mieszkalnych

OKSY.4. Dotacje na remonty części wspólnych wielorodzinnych budynków mieszkalnych i zagospodarowanie przestrzeni wokół wielorodzinnych budynków mieszkalnych

OKSY.6. Zagospodarowanie Parku Leśnego – etap II

OKSY.7. Kompleksowa przebudowa Placu Ks. Franciszka Blachnickiego wraz z zagospodarowaniem przyległego podwórza wiejskiego – centralnej części zabytkowego układu ruralistycznego

OKSY.8. Poprawa jakości środowiskowej i funkcjonalności przestrzeni publicznych Kępy Oksywskiej poprzez rozwój infrastruktury technicznej i zastosowanie rozwiązań błękitno - zielonej infrastruktury

OKSY.9. Poprawa jakości przestrzeni publicznych w celu podniesienia bezpieczeństwa pieszych w rejonie ul. Żeglarzy

OKSY.12. Stworzenie przestrzeni rekreacyjnej w oparciu o tożsamość miejsca na Osadzie Rybackiej

Czy tego właśnie potrzebują mieszkańcy?

Bo ja mam wrażenie, że tak samo oczekują poprawy komunikacji.

* * *

A jak zaplanowane działania zrealizowali bardziej doświadczeni poprzednicy prezydent Kosiorek?

Plan rewitalizacji uchwalono w marcu 2017 roku.

Pierwsza ocena działań była w 2020 roku, druga w 2023, i wówczas przystąpiono do jego zmiany, zwieńczonej podjętą właśnie uchwałą.

Żeby doszło do jej realizacji, trzeba teraz "tylko" pozyskać pieniądze, zaplanować co, kiedy, gdzie i jak wykonać, przeprowadzić postępowania przetargowe, wyłonić wykonawców, kupić projekty i zagwarantować środki w budżecie.

Nie wystarczy powiedzieć, że za 2 miliony wyburzymy blok komunalny przy ul. Żeglarzy.

Dla jego mieszkańców trzeba najpierw pozyskać mieszkania, a z tym ciężko w Gdyni.

Jak wiemy z raportu o stanie miasta za 2024 rok - jedyne co wybudowano przez ostatnie 5 lat to 30 mieszkań na Dickmana, i zakupiono 4, a zasób maleje nie wzrasta.

Kiepsko postępują też remonty 385 obecnie funkcjonujących pustostanów, których przybywa, a pozyskiwane na ich remont środki to średnio niecałe 900.000 zł rocznie.

Co ciekawe, prezydent nie informuje, a radni się tym nie chwalą, że także na ostatniej sesji pozytywnie zaopiniowano możliwość utworzenia na ulicy Hutniczej 16, (a więc całkiem niedaleko zdegradowanych, i poddawanych rewitalizacji obszarów) - 2 kasyn!

Może lepiej byłoby zaczekać i komunikować konkrety, efekty działań gdy będą, zamiast robić sobie autopromocję na rewitalizacji teraz?

Gabriela Czaplewska

Bryza

#aktywizmjestważny

#bryza

#rewitalizacja

#programrewitalizacji

#edukacjaobywatelska

#gabrielaczaplewska

#bryzaprawowracadogdyni

(Gabriela Czaplewska/Bryza)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%