W kwietniu br. Mirosława Dalecka, radna powiatu chojnickiego po spotkaniu z działkowcami, postanowiła podjąć sprawę i zainteresować nią posła Michał Kowalskiego.
Chodzi o projekt ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji strategicznych oraz kluczowych inwestycji w zakresie potrzeb obronności państwa, ustanawiania stref ochronnych dla terenów zamkniętych oraz o zmianie innych ustaw.
- Uważam, że w tej sprawie winna jest interwencja poselska. Dlatego zwróciłam się do posła Michała Kowalskiego, który skierował do szefa MON interpelację poselską, pod którą podpisała się również posłanka z Włocławka, Joanna Borowiak. Mam nadzieję, że wsparcie działkowców zatrzyma ten proces zmian w prawie, który jednoznacznie godzi w interesy polskich działkowców. Już poinformowałam osoby, które zgłosiły się do mnie z tym problemem i czekamy na odpowiedź ministra Kosiniaka-Kamysza. Z drugiej strony dziwię się, że obecny rząd chce tak mocno uderzyć w elektorat. Działkowcy to ogromna grupa wyborców. Gorąco zachęcam innych samorządowców do wstawienia się za działkowcami ze swoich powiatów – apeluje Mirosława Dalecka.
[ZT]72008[/ZT]
Dokument, oznaczony w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów numerem UD 136, przewiduje rozwiązania godzące w interesy działkowców i ograniczające prawa gwarantowane Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawą o rodzinnych ogrodach działkowych.
Jak alarmuje Krajowa Rada Polskiego Związku Działkowców projektowana ustawa przewiduje daleko idące wyłączenie stosowania przepisów ustawy o ROD w zakresie dotyczącym likwidacji ogrodów. Wprowadza ona odrębną procedurę, która nie zapewnia działkowcom i stowarzyszeniom ogrodowym równoważnych praw i gwarancji, jakimi dysponują na mocy dotychczasowych regulacji. Odbierając możliwość zapewnienia terenu zamiennego na odtworzenie ROD, projekt ustawy powoduje, że likwidowane ROD mogą bezpowrotnie zniknąć z krajobrazu miast. W praktyce odbiera zatem działkowcom prawo do działki zamiennej w nowym ogrodzie. Równocześnie stowarzyszeniu ogrodowemu wyłączono możliwość faktycznego odtworzenia ogrodu, nawet jeżeli pozyska nowy teren. Przewidziane w projekcie ograniczenie odszkodowań za infrastrukturę ogrodową, mają być ustalane według wartości pomniejszonej o stopień jej zużycia, a nie według kosztów odtworzenia, jak ma to miejsce na gruncie ustawy o ROD, wykluczą możliwość sfinansowania z tego źródła odbudowy ogrodów w nowej lokalizacji.
* * *
[ZT]72503[/ZT]
1. Dlaczego MON uznało tereny ogrodów działkowych za obszar strategiczny, który można przeznaczyć do funkcji związanych z obronnością kraju? Jaki przesłankami kierowali się autorzy proponowanych przepisów?
2. Czy potencjalne zajęte ogrody działkowe są w jakiś szczególny sposób przygotowane do pełnienia funkcji związanych z obronnością kraju?
3. Dlaczego wywłaszczeni działkowcy mieliby nie dostać stosownej rekompensaty finansowej za swój często dorobek życia?
4. Co miałoby zostać zlokalizowane na wywłaszczonych terenach po ogrodach działkowych? Do jakich funkcji wojskowych czy związanych z obronnością kraju MON chce przeznaczyć te tereny?
5. Czy jest sporządzona lista potencjalnych ogrodów działkowych proponowanych do wywłaszczenia? Jeśli tak, to w jakich miejscowościach na terenie całego kraju?
6. Na jaki okres te wywłaszczone ogrody działkowe byłyby przeznaczone na cele związane z obronnością kraju?
7. Czy w trakcie przygotowywania projektu ustawy prowadzone były konsultacje społeczne ze środowiskiem działkowców? Jeśli tak, to w jaki sposób przebiegały i kto w nich brał udział ze strony działkowców?
8. Czy samorządy w jakikolwiek sposób miały by być zaangażowane w proces wywłaszczenia i zarządzanie terenem bo byłych ogrodach działkowych?
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz