Zamknij

Duda: Ustawa o planowaniu przestrzennym do zmiany. Chodzi o ciągłość gminnych inwestycji 

22:15, 27.04.2025 Aktualizacja: 22:16, 27.04.2025
Skomentuj PAP PAP

W wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano informację o pracach nad projektem nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, który realizuje propozycję zaakceptowaną przez zespół do spraw deregulacji kierowany przez szefa InPostu Rafała Brzoskę. 

- Wprowadzenie wszelkich zmian winno być oparte na szerokich konsultacjach z samorządami. Istotą wprowadzanych nowości powinny być ułatwienia dla gmin i powiatów, by realizacja inwestycji nie generowała jakichś konieczności szukania rozwiązań, dzięki którym uniknie się protestów i konfliktów. Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego wielokrotnie były powodem sporów. Dlatego kiedy mowa o inwestycji celu publicznego nie może być sytuacji, w których ktoś chciałby zatrzymać realizację zadania albo w ogóle odrzucić jego kontynuację, choć tak było zaplanowane. Plan ogólny to ogromne wzywanie dla gmin, cały czas budzące wątpliwości. Tylko jasne i konkretne przepisy pozwolą na płynne przejście w nowy system - podkreśla Wojciech Duda, radny powiatu bytowskiego.

Istotą proponowanych rozwiązań ma być modyfikacja art. 59 ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw, "aby wydanie decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego było możliwe również po utracie mocy studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, a jeszcze przed wejściem w życie planu ogólnego gminy".

W projekcie zostaną też uszczegółowione kwestie, które przepisy będą stosowane do spraw wydania tych decyzji wszczętych od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy i przed dniem wejścia w życie planu ogólnego gminy w danej gminie.

W ocenie MRiT zmiana przepisu jest konieczna z uwagi na stan zaawansowania prac nad planami ogólnymi oraz fakt, że część samorządów jeszcze nie przystąpiła do jego sporządzania. 

„Proponowana zmiana pozwoli gminom na ciągłość realizacji niezbędnych inwestycji celu publicznego przy równoległym sporządzaniu planu ogólnego” – podkreślono w informacji.

Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to II kwartał 2025 r.

Jesienią 2023 r. weszła w życie znowelizowana ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, która zobligowała gminy do sporządzenia planów ogólnych – nowych opracowań planistycznych w randze aktu prawa miejscowego, obejmujących całą gminę i sporządzanych wyłącznie w formie cyfrowej. Dokument ten w znacznej mierze zastąpi dotychczasowe studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin, które zgodnie z niedawną nowelą stracą moc najpóźniej z dniem 1 lipca 2026 r.

W tym samym terminie zakończy się okres przejściowy i wejdą w życie wszystkie znowelizowane przepisy reformy systemu planowania przestrzennego. Po tym czasie uchwalanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz wydawanie decyzji lokalizacyjnych (o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego oraz o warunkach zabudowy) będzie możliwe, jeśli w danej gminie wszedł w życie plan ogólny.

mp/

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu dziendobrypomorze.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%