O socjalizacji i kształceniu osób niepełnosprawnych mówi się od lat wiele w województwie pomorskim. Kwestie dotyczące tego obszaru naszego życia społecznego są poruszane coraz częściej. W wielu przypadkach wynika to z przepisów Unii Europejskiej.
Krzysztof Sławski, radny województwo pomorskiego postanowił sprawdzić na ile słowa władz maja odzwierciedlenie w rzeczywistości, a na ile są kolejnym chwytem wyborczym, który pojawia się tylko w czasie zbliżających się wyborów.
Na chwilę obecną w województwie pomorskim funkcjonują jedynie dwa Zakłady Aktywności Zawodowej. Województwo nie wypracowało konkretnej oferty dla środowiska osób niepełnosprawnych i nie zanosi się na to, by coś miało ule zmianie...
Radny Sławski skierowała do marszałka województwa pomorskiego interpelację w sprawie funkcjonowania Zakładów Aktywności Zawodowej w Województwie Pomorskim.
Szanowny Panie Marszałku. Warsztaty Terapii Zawodowej to placówki oferujące osobom niepełnosprawnym, niezdolnym do podjęcia pracy, możliwość rehabilitacji społecznej i zawodowej. Organizowane są dla nich zajęcia terapeutyczne i warsztatowe. W Województwie Pomorskim działa blisko 50 Warsztatów, co sytuuje nas w średniej krajowej w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców.
W regionie powinny funkcjonować także Zakłady Aktywności Zawodowej. Decyzję o uruchomieniu ZAZ-u podejmuje wojewoda, ale politykę społeczną w regionie kreują władze samorządowe województwa. Przypomnę tylko, że ZAZ-y to miejsca, w których osoby niepełnosprawne uczą się nie tylko wykonywania powierzonych im obowiązków, ale również radzenia sobie w życiu codziennym oraz współpracy z innymi osobami. ZAZ-y poszukują swoich pracowników m.in. w Warsztatach Terapii Zawodowej. Obecna sytuacja jest taka, że uczestnicy WTZ zamiast trafiać do Zakładów, bardzo często wracają do domów, a po pewnym czasie kolejny raz są uczestnikami Warsztatów. Dlaczego tak się dzieje?
W Polsce na koniec grudnia 2024 r. funkcjonowały 146 Zakłady Aktywności Zawodowej (średnio ponad 9 w województwie).
w Sztumie i w Czarnem. Województwo Pomorskie ma więc najniższy wskaźnik w kraju. Jesteśmy białą plamą, jeśli chodzi o ZAZ-y, na mapie Polski. Dla porównania warto wskazać, iż np. w Województwie Zachodniopomorskim takich zakładów jest 10.
W związku z powyższym mam pytania:
1. Czy kolejne Zakłady Aktywności Zawodowej są potrzebne w naszym województwie? Jeśli tak, to jaka liczba zaspakajałaby potrzeby osób niepełnosprawnych?
2. Czy i jakie działania w ostatnich latach podjęły władze samorządowe województwa (kreujące politykę społeczną w regionie) w celu uruchomienia kolejnych ZAZ-ów?
* * *
Jak widać władze województwa pomorskiego nie pałają wielką chęcią do kształcenia osób niepełnosprawnych. Nie prowadzą promocji działań, które dawałyby osobom niepełnosprawnym możliwości pozyskania odpowiedniego dla nich zawodu.
Istotne jest, co odpowie marszałek. Wtedy będzie jasne – czy pomorskie jest przychylne niepełnosprawnym, czy raczej traktuje ich jako zło konieczne.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu dziendobrypomorze.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz