Zamknij

Duda: zerowy VAT na transport publiczny? Wiceminister zdradził szczegóły

20:42, 26.03.2025 Aktualizacja: 21:10, 26.03.2025
Skomentuj foto pksbytow.pl foto pksbytow.pl

„Zmiany w zakresie obniżenia stawki VAT na transport pasażerski będą mogły zostać wdrożone, jak tylko znajdzie się przestrzeń w budżecie do ich sfinansowania” – poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.

- Pomysł ciekawy, jednak zastanawia ie to skąd rząd weźmie pieniądze na sfinansowanie tego projektu. Drugą sprawą jest to na ile odpowiednio zareagują firmy przewozowe i samorządy, które są organizatorem pasażerskiego transportu miejskiego i podmiejskiego. Zniesienie stawki VAT na transport powinno skutkować obniżką cen biletów i z tym może być problem, bo kto będzie chciał pozbawiać się zysków? Dlatego należy zadać pytanie, czy nie jest to kolejny wybieg, który ma coś obiecać przed wyborami prezydenckimi, a po nich już tradycyjnie "nie da się". Powodów "niedaniasię" znajdzie się wiele... Nie mniej obserwujmy rozwój tego pomysłu, zobaczymy co dalej się wydarzy - podkreśla Wojciech Duda, radny powiatu bytowskiego.

* * *

Do Sejmu trafiła poselska interpelacja Grzegorza Macko w sprawie planów wprowadzenia zerowej stawki VAT na transport publiczny zgodnie z wyborczym zobowiązaniem zawartym w pakiecie „100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów!”. 

Poseł przypomniał, że w ramach wspomnianego pakietu obecna koalicja rządząca zobowiązała się do wprowadzenia zerowej stawki VAT na transport publiczny. W swoim piśmie Grzegorz Macko zwrócił się z pytaniem o dotychczas podjęte działania w tej sprawie oraz harmonogram prac legislacyjnych zmierzających do realizacji tej obietnicy.

Odpowiedzi na interpelację udzielił podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Jarosław Neneman, który przypomniał, że obecnie obniżoną stawką VAT objęte są: międzymiastowy kolejowy transport pasażerski, lądowy transport pasażerski miejski i podmiejski, usługi taksówek i pozostały transport lądowy pasażerski oraz pasażerski transport morski i przybrzeżny, pasażerski transport wodny śródlądowy i pasażerski transport lotniczy.

Mimo to wiceminister Neneman potwierdził, że rząd rozważa obniżenie stawki VAT z 8 proc. do 0 proc. na wybrane usługi transportu pasażerskiego. 

Jednocześnie zaznaczył, że taka zmiana miałaby bezpośredni wpływ na finanse państwa, dlatego konieczne jest jej szczegółowe przeanalizowanie. Ocenie podlegać będzie m.in. zakres proponowanych zmian, potencjalne korzyści dla przewoźników, pasażerów i samorządów, a także skutki finansowe dla budżetu państwa – zarówno po stronie dochodów, jak i wydatków.

„W szczególności ta ostatnia kwestia ma istotne znaczenie wobec dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości gospodarczej i społecznej, która realnie przekłada się na stan budżetu państwa i możliwości finansowania kluczowych obszarów działania państwa” – podkreślił Neneman.

„Powyższe oznacza, że zmiany w zakresie obniżenia stawki VAT na transport pasażerski będą mogły zostać wdrożone, jak tylko znajdzie się przestrzeń w budżecie do ich sfinansowania” – skwitował wiceminister. 

Z odpowiedzi na interpelację wynika, że sprawą obniżonej stawki podatki VAT na transport publiczny rząd ma zająć się przy konstrukcji założeń budżetowych na 2026 r.

mc/

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%