Umowa między Grupą PGE a Ørsted na wsparcie ze środków KPO dla projektu Baltica 2 podpisana. To największa morska farma wiatrowa w Polsce, która powstanie na Morzu Bałtyckim, między Ustką a Choczewem. Wartość inwestycji to około 30 miliardów złotych, z czego około 6 miliardów to wsparcie z KPO.
- Baltica 2 to kolejna bardzo ważna inwestycja na Pomorzu. Biorąc pod uwagę skalę przedsięwzięć energetycznych umiejscowionych w województwie pomorskim lub w jego morskim pasie przybrzeżnym już dziś można powiedzieć, że stajemy się istotnym punktem polskiego przemysłu energetycznego. Farmy wiatrowe, elektrownia jądrowa i magazyny gazu w Dębogórzu to poważny procent polskiej energii. Warto przypomnieć, że większość tych inwestycji to pomysły i realizacje zapoczątkowane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Dlatego cieszy fakt, że są tak dobre i Polsce potrzebne, że nikt przy nich nie "majstruje" i mogą być bez przeszkód realizowane. To nie tylko nowe, atrakcyjne miejsca pracy, to przede wszystkim ogromny rozwój regionu, w tym dawnego województwa słupskiego, które do 2015 omijały wielkie inwestycje. Dziś mamy budowę trasy S 6, modernizację linii kolejowej 202, farmy wiatrowe i elektrownię jądrową. Inwestycje w okolicach Choczewa i Ustki stymulują również przywrócenie trasy kolejowej z Lęborka do Kartuz przez Sierakowice, co będzie alternatywnym połączeniem z Gdańskiem przez Żukowo. Da również możliwość szybszego dotarcia koleją do Kościerzyny, a nawet Chojnic - mówi Krzysztof Sławski, radny województwa pomorskiego.
Projekt ma strategiczne znaczenie w umacnianiu bezpieczeństwa energetycznego Polski. Będzie to jedna z największych elektrowni wiatrowych na świecie, o mocy 1,5 GW.
Wartość projektu wynosi 30 miliardów złotych. Zaangażowanie strony polskiej wyniesie 15 mld zł, w tym 5,5 mld zł będzie finansowane ze środków Krajowego Planu Odbudowy. To największa inwestycja w historii polskiego sektora elektroenergetycznego. Farma wiatrowa obejmie 190 km² na Morzu Bałtyckim, położona będzie 40 km od polskiego wybrzeża, pomiędzy Ustką a Choczewem, gdzie powstanie 107 turbin o mocy 14 MW.
💬Elektrownia #Baltica2 to strategiczny krok w stronę nowoczesnej i czystej, bezpiecznej energetyki. Dzięki wsparciu z #KPO realizujemy ambitne cele klimatyczne, jednocześnie wzmacniając niezależność energetyczną Polski - min. @Kpelczynska.
— Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (@MFIPR_GOV_PL) January 30, 2025
🏗️Rusza budowa największej polskiej… pic.twitter.com/9paDskwqKT
Projekt Baltica 2 będzie w stanie dostarczyć energię elektryczną do około 2,4 miliona odbiorców, takich jak gospodarstwa domowe, szpitale, szkoły i firmy. Jest to ważny krok w rozwoju polskiej energetyki, który wzmocni niezależność energetyczną kraju.
Farma wiatrowa składać się będzie z 107 turbin. Będą one rozmieszczone na powierzchni około 190 km² Bałtyku, w odległości około 40 km od brzegu. Projekt obejmuje także budowę czterech morskich stacji transformatorowych, które pomogą w przesyłaniu energii na ląd.
Budowa farmy wiatrowej ma zakończyć się w 2027 roku. W tym samym czasie powstanie baza serwisowa w Ustce, która będzie odpowiedzialna za nadzór nad turbinami. Przyczyni się ona do stworzenia nowych miejsc pracy i rozwoju regionu.
Inwestycje w morską energetykę wiatrową to ważny krok w rozwoju polskiej energetyki.
W Warszawie odbyła się inauguracja budowy farmy wiatrowej Baltica 2. PGE oraz Ørsted podpisały uroczysty akt rozpoczęcia fazy budowlanej tej morskiej farmy wiatrowej.
W trakcie wydarzenia podpisana została również umowa na dofinansowanie tej inwestycji przez Bank Gospodarstwa Krajowego (z środków KPO).
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz