Zamknij

Dalecka: MEN zapowiada nowy program wsparcia zdrowia psychicznego młodzieży

18:19, 12.01.2025 Aktualizacja: 18:33, 12.01.2025
Skomentuj PAP PAP

Około 200 szkół ponadpodstawowych ma wziąć udział w pilotażu programu wsparcia rówieśniczego w profilaktyce zdrowia psychicznego. Zgodnie z zapowiedzią Ministerstwa Edukacji Narodowej powinien się on rozpocząć się w marcu br.

- Wsparcie uczniów to wielkie wyzwanie, jednak zagrożenia piętrzą się i stymulują rozwój dramatycznej sytuacji. I nie chodzi jedynie o wzrost samobójstw i prób samobójczych wśród ludzi młodych, ale również o permanentne stany agresji, izolacji i zobojętnienia. Postęp cywilizacyjny funduje nam całkowicie nową rzeczywistość, na którą nawet dorośli nie są przygotowani, a co dopiero młodzież. Pandemia, inflacja i drastyczny wzrost cen oraz wojna za wschodnią granicą to tylko najbardziej widoczne determinanty chaosu. Ogromne spustoszenie w psychice młodego człowieka czynią również konflikty i przemoc w domu, odrzucenie w środowisku rówieśniczym, niemożliwość wyboru wymarzonej szkoły przez brak odpowiednich umiejętności. Dziś młodzi ludzie potrzebują odpowiednich wzorców opartych na pryncypialnych wartościach. Dlatego bardzo potrzebne są takie programy wsparcia w profilaktyce zdrowia psychicznego - podkreśla Mirosława Dalecka, radna powiatu chojnickiego.

Pomóc w kryzysie psychicznym

Jak poinformowało MEN, realizacja pilotażu zostanie dofinansowana z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS). Na przetestowanie nowej metody wsparcia uczniów „peer suport” w co najmniej 200 szkołach ponadpodstawowych w całej Polsce przeznaczone zostanie ponad 40 milionów złotych.

Projekt jest adresowany do uczniów i psychologów w szkołach ponadpodstawowych. W trakcie pilotażu mają zostać opracowane i przetestowane w około 200 szkołach ponadpodstawowych metody pomocy uczniom i uczennicom w kryzysach psychicznych oparte na wsparciu rówieśniczym, tzw. metodzie peer support.

„Kładziemy nacisk na profilaktykę zdrowia psychicznego, w tym tę opartą o uczniowski wolontariat. Chcemy promować pozytywnych liderów rówieśniczych oraz +wspierających dorosłych+ – nauczycieli i specjalistów w otoczeniu dziecka, gotowych do niesienia pomocy” – powiedziała wiceministra edukacji Monika Sikora.

Celem pilotażu ma być ocena możliwości poszerzenia oferty działań na rzecz rozwoju środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży, które doświadczają kryzysu psychicznego, oraz ich rodzin.

Termin przeprowadzenia pilotażu zaplanowano na marzec 2025 – czerwiec 2028. Po jego kończeniu mają zostać opracowane końcowych rekomendacji dotyczące ewentualnego upowszechniania metody wsparcia rówieśniczego.

Projekt „Wsparcie rówieśnicze w zakresie zdrowia psychicznego młodzieży (peer support)” realizuje Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji w partnerstwie z Ministerstwem Edukacji Narodowej i Fundacją „Instytut Edukacji Pozytywnej”.

 

mam/

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%