„Niedawno złożyłem zapytanie do Urzędu Marszałkowskiego ws. Centrów Integracji Cudzoziemców, które mają powstać w całej Polsce. Dostałem częściową odpowiedź, w której urząd przyznał, że mają powstać co najmniej dwa takie ośrodki, po jednym w Gdańsku i Słupsku.”
- mówi Grzegorz Pogorzelski z gdyńskiej Nowej Nadziei.
Pytania, które zadał Pogorzelski:
Gdzie na terenie województwa pomorskiego planowane jest otwarcie Centrum Integracji Cudzoziemców (CIC) w oparciu o model One-Stop-Shop, opisany w dokumencie „Wytyczne funkcjonowania Centrów Integracji Cudzoziemców" z marca 2024 r.?
Jakie lokalizacje na terenie województwa pomorskiego są brane pod uwagę w procesie wyboru miejsca dla tego centrum? Proszę o przedstawienie listy rozważanych miejscowości oraz krótkiego uzasadnienia wyboru.
Jaka jest szacunkowa liczba cudzoziemców, którzy mają zostać zakwaterowani w takim centrum na początku jego działalności?
Jakie będzie maksymalne obłożenie centrum w przypadku pełnej operacyjności?
Na jaki planowany okres czasu cudzoziemcy mają przebywać w takim centrum w celu skorzystania z dostępnych usług?
Z uzyskanej odpowiedzi wynika, że do przyjmowania migrantów Urząd Marszałkowski podchodzi systemowo i będą oni mieli przygotowaną profesjonalną pomoc, często szybszą nie rodzimi mieszkańcy Pomorza.
Już teraz wzbudza to wiele kontrowersji i może stać się powodem protestów oraz wygenerować konflikt, którego władze województwa nie będą wstanie ogarnąć.
W miejscach przygotowanych przez województwo, nielegalni migranci będą mieli zapewnione następujące świadczenia i szkolenia:
- opieka psychologiczna dla dzieci
- wsparcie w zakresie legalizacji pobytu zapewniane przez Wojewodę
- wsparcie prawne w zakresie zatrudnienia i praw pracowniczych zapewniane przez PIP lub radcę prawnego/adwokata
- kurs adaptacyjno/orientacyjny
- przeciwdziałanie przemocy domowej
- przeciwdziałanie handlowi ludźmi
- prawo rodzinne – wsparcie świadczone przez radcę prawnego/adwokata
- jednodniowe wyjazdy dla dzieci: kultura polska, podniesienie kompetencji językowych
- wyjazdy kolonijne dla dzieci cudzoziemskich połączone z nauką języka polskiego
- wsparcie materialne: żywność, materiały higieniczne, zakup podręczników i wyprawek szkolnych
- tłumaczenia pisemne, np. dokumentów urzędowych, świadectw pracy, dyplomów
- wsparcie asystentów osobistych cudzoziemców w urzędach, szkołach, na poczcie, w banku, u lekarza
- finansowanie wizyt lekarskich.
Oraz wiele innych. Pełen zakres można znaleźć tutaj. [‘https://migrant-integration.ec.europa.eu/system/files/2024-09/Wytyczne%20funkcjonowania%20Centr%C3%B3w%20Integracji%20Cudzoziemc%C3%B3w.pdf’]
„Wsparcie ws. legalizacji pobytu jasno wskazuje, że mamy do czynienia z ludźmi przebywającymi na terenie Polski nielegalnie. Dodatkowo, jest to i śmieszne i straszne, że nasze władze z góry zakładają, że szkolenia z przeciwdziałania przemocy i handlu ludźmi będą dla migrantów niezbędne. Dokładnie wiedzą, kogo sprowadzają. Darmowy adwokat, darmowy tłumacz, jednodniowe wyjazdy dla dzieci, kolonie, utrzymanie, wyprawki szkolne i do tego asystenci w urzędach. Najprawdopodobniej, tak jak w przypadku obywateli Ukrainy, będą dla nich osobne kolejki.
Kto z Państwa zna miejsce, do którego może się udać Polak i otrzymać wszystkie te rzeczy, tak jak będą mogli to zrobić nielegalni migranci? Raczej nikt, bo takich miejsc dla Polaków nie ma. Kto z Państwa wie kto to wszystko sfinansuje? Myślę, że wiedzą wszyscy. My. Oczywiście zaraz usłyszycie, że nie my, tylko Unia Europejska. A skąd UE ma pieniądze? Od krajów członkowskich, w tym od Polski. Polska wpłaca do budżetu UE mniej więcej tyle ile dostaje z powrotem. Tyle w temacie finansowania czegokolwiek przez UE.
Dane jasno i klarownie pokazują, że przestępczość pośród afrykańskich/azjatyckich imigrantów w Europie jest dramatycznie wyższa niż pośród rdzennej ludności. Szczególnie jeśli chodzi o przestępstwa seksualne. Swoich przestępców też mamy, ale najwyraźniej zbyt mało. Może jest jakaś norma unijna, której nie spełniamy w tym zakresie.
Ale co tam, jesteśmy bogaci. Wszyscy powodzianie mają już nowe domy. W Polsce nie ma dzieci, które potrzebują wyprawki bardziej niż te afrykańskie. Cała ta przestępczość, zamieszki i inne takie, które widać na zachodzie, nas nie będą dotyczyć. Niemcy i Francja na pewno przyślą nam tych wysoko wykształconych lekarzy i inżynierów a nie tych przestępców, którzy u nich robią problemy. Możemy spać spokojnie. W końcu większość za tym głosowała.”
- podsumowuje Grzegorz Pogorzelski.
Czy zatem, kiedy polskie rodziny mają problemy z uzyskaniem tego, co za darmo proponuje się migrantom, władze województwa pomorskiego nie obawiają się zaognienia sytuacji?
A co będzie jak dojdzie do dramatycznych zdarzeń o podłożu kryminalnym, jak to dzieje się we Francji, Belgii, Niemczech?
* * *
Poniżej pełna treść odpowiedzi, jaką na swoje pytania Grzegorz Pogorzelski otrzymał z Urzędu Marszałkowskiego.
W odpowiedzi na wniosek o udostępnienie informacji publicznej z dnia 14.10.2024 r. dotyczący Centrum Integracji Cudzoziemców informuję, iż:
Ad.1. W województwie pomorskim w odpowiedzi na nabór nr FAM1.02.01-IZ.00- 004/24 ogłoszony przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, w ramach Fundusz Azylu, Migracji i Integracji 2021-2027, Cel szczegółowy 2 — Legalna migracja i integracja, planowane jest utworzenie dwóch Centrów Integracji Cudzoziemców (CIC) w Gdańsku oraz Słupsku.
Ad.2. Zgodnie z treścią regulaminu naboru „Informacja nt. naboru nr. FAMI.02.01- 1Z.00-002/24" (aktualny nr naboru FAM1.02.01-IZ.00-004/24) Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zobowiązało wnioskodawców do utworzenia lub zapewnienia funkcjonowania nie mniej niż jednego CIC w każdym mieście, które było stolicą województwa przed reformą podziału administracyjnego Polski w 1997 roku. Ponieważ instytucja ogłaszająca nabór nie pozostawiła wnioskodawcom dowolności w zakresie wyboru miejsca powstania Centrów Integracji Cudzoziemców zgodnie z wytycznymi na terenie województwa pomorskiego zaplanowano utworzenie dwóch Centrów — w mieście Gdańsk i Słupsk.
Ad.3. i 4. W Centrach Integracji Cudzoziemców nie będą kwaterowani migranci.
Ad.5. Migranci będę przebywali w Centrum Integracji Cudzoziemców w godzinach oraz dniach jego funkcjonowania. W zależności od rodzaju usługi (np. kursy języka polskiego, kursy adaptacyjno-orientacyjne) będzie to czas niezbędny do jej efektywnej realizacji np. godziny popołudniowe (zarówno w tygodniu jak i podczas weekendu).
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz