Zamknij

Pamiętać o Piaśnicy! Poseł Michał Kowalski: mimo niesprzyjającej pogody uczestnicy dopisali

09:08, 04.10.2024 Mariusz Sieraczkiewicz/foto Michał Kowalski/FB Aktualizacja: 11:26, 04.10.2024
Skomentuj

„Już czwarty raz wyruszył Rowerowy Rajd Piaśnicki. Cieszy mnie, że z roku na rok wzrasta zainteresowanie i przybywa rowerzystów, którzy chcą łączyć rekreację z uczczeniem pamięci pomordowanych przez Niemców w lesie piaśnickim.”

- mówi poseł Michała Kowalski, pomysłodawca i organizator rajdu.

Rowerowa Pielgrzymka Piaśnicka

Popularność i marka wydarzenia dociera już nie tylko do mieszkańców województwa pomorskiego, dlatego poseł Michała Kowalski po konsultacjach ze współorganizatorami rozważa zmianę nazwy na Rowerową Pielgrzymkę Piaśnicką.

„Docierają do mnie sygnały z kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego, a nawet podlaskiego. Las piaśnicki i niemiecki mord na Polakach, przede wszystkim Kaszubach, który tam został dokonany na przełomie 1939 i 1940 roku, jest coraz bardziej rozpoznawalny w całej Polsce. Film ”Kamerdyner” z rolą Janusza Gajosa bardzo pomógł. Dlatego uważam, że jeżeli jest potrzeba, to zmienimy formułę i zaprosimy rowerzystów z całego kraju, a może nawet z zagranicy.” - dodaje poseł Kowalski.

* * *

W tegorocznej edycji głównym celem było upamiętnienie księży zamordowanych przez Niemców w lesie piaśnickim.

Przypomnijmy, że wśród tej grupy skazanych na śmierć znajdowali się między innymi: ks. Robert Sarnowski, proboszcz parafii w Chwaszczynie (gm. Żukowo); ks. Ludwik Gasiński, proboszcz parafii NMP w Grudziądzu; ks. Juliusz Heinig, wikary w Wejherowie; ks. Anastazy Kręcki, proboszcz parafii Strzelno koło Pucka; ks. Franciszek Przybisz, wikary w Wejherowie; ks. Teodor Turzyński, dziekan gdyński, proboszcz parafii NMP; ks. Bolesław Witkowski, proboszcz parafii w Mechowie, poseł, działacz społeczno – polityczny.

Niemiecki okupant w lesie piaśnicki dokonał zaplanowanego mordu przedstawicieli wielu grup społecznych Kaszub i Pomorza, w tym samorządowców, pocztowców, leśników, prawników, pracowników Portu, nauczycieli, celników i środowisk twórczych oraz członków organizacji krzewiących polskość na Pomorzu.

Uczestnicy rajdu do Piaśnicy dotarli z czterech miejsc startowych: Kielna, Luzina, Pucka i Władysławowa.

Na miejscu – w lesie piaśnickim zapalili znicze i oddali hołd pomordowanym. Zwieńczeniem rajdu była uroczysta msza święta w Sanktuarium Piaśnickim.

(Mariusz Sieraczkiewicz/foto Michał Kowalski/FB)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

***** ******** ***

0 0

Pisior 11:10, 04.10.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%