Zamknij

M. Dalecka: co z zarządzaniem kryzysowym w powiecie chojnickim?

16:22, 26.07.2024 Mariusz Sieraczkiewicz/foto OSP KSRG Rytel/FB Aktualizacja: 16:28, 26.07.2024
Skomentuj

Radna Powiatu Chojnickiego Mirosława Dalecka postanowiła sprawdzić jak reagowały służby starosty na nawałnicę z 16 lipca br.

Radna w tej sprawie skierowała interpelację do Starosty Chojnickiego Marka Szczepańskiego, dotyczącą skutków silnych opadów deszczu, wiatru i burz, które przechodzą przez powiat chojnicki.

Panie Starosto, końcówka czerwca, gdzie zanotowano w naszym powiecie sporo interwencji straży pożarnej, a także lipiec obfitują w liczne ulewy połączone z wichurami oraz gwałtownymi burzami.

Na skutek, których dochodziło do licznych interwencji służb przy wypompowywaniu wody z ulic i obiektów, usuwaniu powalonych i uszkodzonych drzew oraz gałęzi, a nawet przy pożarze drzewa na skutek uderzenia pioruna. Jedno szczęście, że podczas przechodzących frontów atmosferycznych nikt nie ucierpiał w naszym powiecie.

W ubiegły wtorek 16 lipca 2024 roku nad naszym regionem przeszła kolejna silna ulewa połączona z wichurami, a nawet z gradem. Załamanie pogody spowodowało zalanie prywatnych posesji – piwnic i obiektów oraz wielu ulic i skrzyżowań.

Były spore utrudnienia na drogach w mieście Chojnice, w tym na drogach powiatowych. Już kolejny raz była nieprzejezdna ul. Dworcowa w Chojnicach pod wiaduktem. Do dzisiejszego dnia w mediach społecznościowych krążą zdjęcia oraz sporo filmików z zalanych ulic i skrzyżowań dróg w naszym mieście.

Najwięcej szkód zanotowano w gminie Czersk, gdzie oprócz silnych wichur padał jeszcze grad. Synoptycy nadal przewidują, że pogoda będzie niestabilna i na bieżąco wysyłane są do mieszkańców alerty pogodowe o kolejnych niebezpiecznych warunkach pogodowych.” - napisała Dalecka.

W swojej interpelacji przekazała staroście pytania. Odpowiedzi na nie powinny rzucić konkretne światło i pokazać, jak władze powiatu chojnickiego reagują w przypadku złych warunków pogodowych, które generują zalania, zniszczenia dobytku i łamania drzewostanu, które znacząco utrudniają ruch samochodowych na drogach w powiecie.

* * *

Pytania radnej Mirosławy Daleckiej:

Jakie działania podjął Pan Starosta, jako szef Obrony Cywilnej w powiecie chojnickim,po licznych interwencjach różnych służb usuwających szkody w naszym powiecie?

Ile było łącznie interwencji podjętych przez wszystkie służby w powiecie chojnickim?

Jak wyglądają straty po silnych opadach deszczu, gradu i wichurach, które przeszły pod koniec czerwca i w lipcu przez nasz powiat i czy zostały oszacowane?

Czy zostały wyrządzone jakieś szkody na mieniu powiatu lub jednostek podległych?

Czy zostały wyrządzone szkody na uprawach rolnych i leśnych?

Czy zebrał się Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego? Jeśli TAK, to co zostało ustalone i jakie działania podjęto?

Czy Pan Starosta przewiduje szeroką akcji, w której wytłumaczy mieszkańcom powiatu chojnickiego najważniejsze procedury funkcjonowania całodobowego Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego?

 

 

(Mariusz Sieraczkiewicz/foto OSP KSRG Rytel/FB)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%