Zamknij

W. Duda: dzieci w szkołach powinny wspólnie spożywać posiłki

13:15, 02.07.2024 PAP Aktualizacja: 13:20, 02.07.2024
Skomentuj foto freepik.com foto freepik.com
reo

Nowe przepisy mają zapewnić dzieciom w szkołach, przedszkolach i żłobkach prawo do posiłku zgodnego z ich wymaganiami zdrowotnymi – wynika z poselskiego projektu ustawy. Zmiana ma zagwarantować dzieciom ze specjalnymi potrzebami możliwość spożywania posiłków wraz z grupą rówieśniczą.

- Prawo należy tak skonstruować, by nie dopuszczać do dzielenie uczniów. Rolą szkoły jest tak organizować posiłki, by dzieci mgło wspólnie je spożywać. Integracja od najmłodszych lat to budowanie relacji, w których postępowanie uczniów wobec siebie ma być oparte na rozumieniu, tolerancji i akceptacji. Empatia to stan, którego nadal brakuje w wielu miejscach publicznych. Dlatego szkoła jest najlepszym elementem startowym w całym procesie - podkreśla Wojciech Duda, radny powiatu bytowskiego.

Posłowie Polska2050-TD złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o opiece nad dziećmi do lat trzech oraz ustawy Prawo oświatowe. Zgodnie z proponowanymi zmianami placówki edukacyjne i opiekuńcze będą miały obowiązek zapewnić posiłki uwzględniające dietę eliminacyjną zgodną z wymaganiami zdrowotnymi dzieci.

Nowe przepisy mają zagwarantować dzieciom możliwość spożywania posiłków wraz z grupą rówieśniczą.

„Szkoła podstawowa, z wyjątkiem szkoły podstawowej dla dorosłych, oraz szkoła artystyczna realizująca kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej, zapewnia uczniom jeden gorący posiłek w ciągu dnia zgodny ze szczególnymi wymaganiami zdrowotnymi dziecka powodującymi konieczność wyeliminowania z posiłków niektórych składników lub produktów spożywczych i stwarza im możliwość jego spożycia w czasie pobytu w szkole” – wskazano w projekcie ustawy.

Obowiązek dostosowania się do przepisów dotyczących uwzględniania diety eliminacyjnej będą miały również przedszkola, żłobki i kluby dziecięce.

Jak zaznaczono w uzasadnieniu do projektu, istnieje konieczność wprowadzenia regulacji ustawowych, ponieważ prowadzony przez organizacje pozarządowe monitoring wskazuje na potrzebę zmian w tym zakresie.

Posłowie dodali, że problemy w tym zakresie zgłaszają również rodzice dzieci.

„Po wejściu w życie przepisów ustawy każde dziecko potrzebujące stosowania diety eliminacyjnej z powodów zdrowotnych będzie miało zagwarantowany przez prowadzącego żłobek czy dyrekcję placówki przedszkolnej lub szkoły posiłek zgodny ze wskazaniami zdrowotnymi i bezpieczeństwem żywieniowym” – wskazali autorzy projektu.

Proponowane zmiany przepisów mają wejść w życie po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia. Długi okres vacatio legis wynika z konieczności zapewnienia odpowiedniego czasu na przygotowanie się do wypełniania obowiązków wprowadzonych ustawą.

 

mr/

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%