"Te wyróżnienia świadczą o skuteczności samorządów we wdrażaniu innowacyjnego zarządzania rozwojem lokalnym i edukacji. Celem ich przyznania jest nie tylko uhonorowanie dotychczasowych osiągnięć, ale też zainspirowanie innych miast" – podkreśla Zygmunt Frankiewicz, prezes ZMP, który wręczał nagrody wraz z prezydentką Sopotu Magdaleną Czarzyńską-Jachim.
W tym roku nagrody zostały przyznane po raz drugi.
Ogłoszenie listy laureatów i wręczenie nagród zmroziło obserwatorów działań pomorskich samorządów, gdzie od lat brylowały władze Gdyni, Żukowo, Kartuz. Nagle okazało się, że w ścisłej krajowej czołówce nie ma żadnego miasta z województwa pomorskiego.
Związek Miast Polskich to organizacja jawna, znana w przestrzeni publicznej, która nie musi w żaden sposób pobierać "należności" za udział w rankingach. Bazują na aktualnych, prawdziwych danych, mających potwierdzenie na kilka płaszczyznach. Samorządy nie są oceniane na podstawie przez siebie przygotowanych "raportów".
Nie wiadomo z czego cieszył się Wojciech Szczurek w marcu br. Nie wiadomo również dlaczego wtórował mu wiceprezydent od edukacji Bartosz Bartoszewicz, bo jak pokazuje rzeczywistość podstaw nie mieli. Poruszali się w jakimś gdyńskim matrixie...
Do sprawy ustosunkował się Sławomir Januszewski z Bryzy, który od lat podważał rzekome nagrody i wyróżnienia, którymi chwalili się włodarze z poprzedniej ekipy rządzącej Gdynią.
"22 marca 2024 roku, władze Gdyni pochwaliły się nagrodą o dumnie brzmiącej nazwie „Samorządowy Lider Edukacji”. Podkreślono, że „nagroda” ta trafiła do Gdyni po raz ósmy. W treści artykułu czytamy, że „jest to jeden z najważniejszych programów, które badają jakość edukacji w naszym kraju”. Jego celem jest nagradzanie i promowanie jednostek samorządu terytorialnego, które posiadają szczególne osiągnięcia w dziedzinie rozwoju edukacji i systemu oświaty,
Wojciech Szczurek wtedy powiedział – „Po raz kolejny nasze miasto zostało docenione za jakość edukacji” i dalej „Naszą jakość doceniają zewnętrzni eksperci. To powód do dumy” - wtórował mu wiceprezydent Bartosz Bartoszewicz.
Dalej mogliśmy przeczytać co eksperci docenili w naszym mieście. Między innymi wysokie wyniki, jakie osiągają nasi uczniowie, a które weryfikują egzaminy zewnętrzne i olimpiady przedmiotowe, szkoły pracujące metodą projektową, inwestycje gminy w jakość budynków i ich dostosowanie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Tymczasem przedwczoraj, 13 maja czyli niespełna 2 miesiące po opisanym powyżej wydarzeniu, Związek Miast Polskich uhonorował kilkanaście miast, przyznając im tytuły Lider Rozwoju i Lider Edukacji.
Wyróżniono miasta, które okazały się najlepsze w dziedzinie edukacji w ostatnich latach, a miarą były tu wyniki na egzaminie ósmoklasisty, przy jednoczesnym racjonalnym poziomie finansowania oświaty. Pod uwagę brano lata szkolne od 2020-2021 do 2022-2023 oraz dane publikowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Oprócz tego, bazując na sprawozdaniach budżetowych publikowanych przez Ministerstwo Finansów, wyliczano również wskaźnik kosztów ponoszonych na edukację przez miasta.
Tytuł Lidera Edukacji otrzymały następujące miasta: Nowy Sącz, Zamość i Wrocław (w kategorii miasta na prawach powiatu) Podkowa Leśna, Milanówek, Piaseczno, Józefów, Siechnice, Niepołomice i Brwinów (kategoria - małe i średnie miasta), Bochnia (kategoria - pozostałe miasta).
To właśnie uczniowie tych miast osiągnęli najlepsze wyniki na egzaminach ósmoklasisty, a samorządy najlepiej radziły sobie z zarządzeniem i finansowaniem edukacji. Warto dodać również, że pod uwagę brano zarówno wyniki uczniów ze szkół publicznych, jak i prywatnych.
Otóż ten pierwszy certyfikat jest przyznawany przez pewną fundację, która zrobiła z tego typu „nagród” regularny biznes. W skrócie, płacisz 6000 netto i masz certyfikat lidera czego chcesz. Przez 8 lat Szczurek w ten sposób wyrzucił w błoto 48000 złotych netto.Natomiast w tym drugim plebiscycie podstawą wyboru laureatów były dane ze statystyk dostępnych publicznie i nic nam nie wiadomo aby laureaci musieli zapłacić za wyróżnienia.Od kilku lat piszę o kupowaniu nagród przez samorządy. Osobiście uważam, że ten proceder powinien być zakazany. Zafałszowuje prawdziwy obraz samorządu i jest zwykłą defraudacją środków publicznych."
Sławomir Januszewski z Bryzy
I nagle w ciągu miesiąca od upadku administracji Szczurka okazuje się, że Gdynia ani w edukacji, ani w rozwoju liderem żadnym nie jest, a te wszystkie peany wygłaszane przez Szczurka, Gruszecką-Spychałę, Bartoszewicza, Gucia i armię klakierów to niczym nie podparta propaganda. Po prostu wstyd i żenada...
* * *
Poniżej przedstawiamy oficjalne wyniki konkursów na Lidera Rozwoju i Lidera Edukacji.
W kategorii Lider Rozwoju Związek wyróżnił miasta, które najlepiej rozwijały się w ostatnich latach, a miarą tego rozwoju jest powierzchnia mieszkań, obiektów przeznaczonych do działalności gospodarczej i budynków usług publicznych nowo wybudowanych w ostatnich pięciu latach. Do oceny wykorzystano dane pochodzące z Monitora Rozwoju Lokalnego, dostępnego na stronie internetowej monitorrozwoju.pl. Specjalne wyróżnienia przyznano za inwestycje przygotowane do realizacji w kolejnych latach.
Tytuł Lider Rozwoju otrzymały następujące miasta:
Rzeszów (kategoria - miasta na prawach powiatu)
Pozycję lidera miasto zawdzięcza zrównoważonej strukturze inwestycji (mieszkaniowych, dla działalności gospodarczej i usług publicznych), ale przede wszystkim skali nowych inwestycji mieszkaniowych. Miasto jest też w czołówce miast pod względem nowych powierzchni usług publicznych. Polityka inwestycyjna miasta jest również modelowym przykładem zrównoważonego rozwoju gwarantującego przestrzeń do zamieszkania, pracy i wysoką jakość życia mieszkańców.
Pruszków (kategoria - miasta prezydenckie położone w obszarach metropolitalnych)
Miasto uzyskało pozycję lidera dzięki dużej skali inwestycji we wszystkich kategoriach. Miasto jest w pierwszej trójce, jeśli chodzi o liczbę nowych powierzchni mieszkalnych, obiektów przeznaczonych do działalności gospodarczej oraz budynków usług publicznych.
Nowa Sól (kategoria - miasta prezydenckie położone poza obszarami metropolitalnymi)
Miasto swoją pozycję zawdzięcza konsekwentnej polityce pozyskiwania inwestorów i budowie nowych przestrzeni dla działalności gospodarczej.
Ożarów Mazowiecki (kategoria - miasta powiatowe położone w obszarach metropolitalnych)
Miasto pozycję lidera zawdzięcza wysokiej atrakcyjności inwestycyjnej miasta dla inwestorów zewnętrznych. Najwięcej nowych powierzchni powstało w ostatnich pięciu latach na potrzeby działalności gospodarczej. Miasto jest również liderem inwestycji mieszkaniowych.
Łosice (kategoria - miasta powiatowe położone poza obszarami metropolitalnymi)
Miasto swoją pozycję zawdzięcza sile lokalnych przedsiębiorców i skali inwestycji w nowe powierzchnie dla rolniczej oraz pozarolniczej działalności gospodarczej. Łosice są przykładem miasta, które rozwój zawdzięcza rozwojowi gospodarczemu, szczególnie związanemu z rolnictwem, w oparciu o własne potencjały.
Mielno (kategoria - miasta pozostałe)
Mielno pozycję lidera zawdzięcza atrakcyjności inwestycyjnej miasta położonego w pasie nadmorskim. Najwięcej nowych inwestycji było związanych z tworzeniem przestrzeni dla turystycznej działalności gospodarczej. Miasto było też liderem w budowie przestrzeni mieszkaniowej dla tych, którzy chcą mieć apartament nad Bałtykiem.
Z kolei kategoria Liderzy Edukacji wyróżnia miasta, które okazały się najlepsze w dziedzinie edukacji w ostatnich latach, a miarą są tu wyniki na egzaminie ósmoklasisty, jakie uczniowie systematycznie uzyskują w tych miastach, przy jednoczesnym racjonalnym poziomie finansowania oświaty. Dla każdego z miast wyliczono wskaźnik wyników egzaminów jako średni wynik ze wszystkich egzaminów wchodzących w skład egzaminu ósmoklasisty. Pod uwagę brano lata szkolne od 2020-2021 do 2022-2023 oraz dane publikowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Oprócz tego, bazując na sprawozdaniach budżetowych publikowanych przez Ministerstwo Finansów, wyliczano również wskaźnik kosztów ponoszonych na edukację przez miasta.
Tytuł Lidera Edukacji otrzymały następujące miasta:
Nowy Sącz, Zamość i Wrocław (kategoria - miasta na prawach powiatu)
Podkowa Leśna, Milanówek, Piaseczno, Józefów, Siechnice, Niepołomice i Brwinów (kategoria - małe i średnie miasta subregionalne lub wchodzące w skład obszarów funkcjonalnych miast na prawach powiatu lub miast subregionalnych)
Bochnia (kategoria - pozostałe miasta)
To właśnie uczniowie tych miast osiągnęli najlepsze wyniki na egzaminach ósmoklasisty, a samorządy najlepiej radziły sobie z zarządzeniem i finansowaniem edukacji. Warto dodać również, że pod uwagę brano zarówno wyniki uczniów ze szkół publicznych, jak i prywatnych.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz