Zamknij

Marcus Da Silva nie przyjmie mandatu radnego czy zrezygnuje z klubu?

20:34, 26.04.2024 Mariusz Sieraczkiewicz/foto Marcus Da Silva/FB Aktualizacja: 20:40, 26.04.2024
Skomentuj

Polskie prawo mówi jednoznacznie – radny, który jest członkiem zarządu stowarzyszenie lub klubu sportowego, korzystającego z dotacji gminnych lub prowadzi działalność na majątku gminy musi albo rezygnować z mandatu albo z członkostwa we władzach organizacji.

Pisaliśmy o tym tu:

[ZT]62247[/ZT]

Problem z wykonywaniem mandatu radnego w związku z powyższym może mieć radny Koalicji Obywatelskiej Marcus Da Silva, który zasiada we władzach Energa Checz Marcus Gdynia.

Natomiast klub jako całość pozyskał na rok 2024 dotację z budżetu miasta Gdyni w wysokości 70 tys. złotych.

  • Ognisko TKKF Checz Gdynia na zadanie: Sportowe szkolenie dzieci i młodzieży w zakresie piłki nożnej z przyznaną kwotą dotacji w wysokości 50.000 zł;
  • Ognisko TKKF Checz Gdynia na zadanie: Sportowe szkolenie dzieci i młodzieży z terenu Gdyni w zakresie cheerleadingu z przyznaną kwotą dotacji w wysokości 20.000 zł;

Dwa wyjścia...

Zgodnie z ustawą Marcus Da Silva ma 2 wyjścia – albo zrezygnować z przyjęcia mandatu radnego albo wycofać się z kierowania klubem i nie pobierać pieniędzy z funduszy przyznanych przez miasto.

Piłkarz w okręgu nr 3 zdobył 1 236 głosów.

Jeśli zrezygnuje z mandatu to na jego miejsce wejdzie Jakub Żynis z "Marzę o Gdyni", na którego głosowało 991 wyborców.

Rezygnacja Da Silvy to również brak w Radzie Miasta przedstawiciela koła Platformy Obywatelskiej „Gdynia Gotowa Na Zmiany”.

To na pewno są trudne decyzje, jednak trzeba je podjąć jak najszybciej, by uniknąć potem nikomu niepotrzebnych „komisji specjalnych” czy unieważnienia mandatu przez wojewodę.

* * *

Dla przypomnienia zapisy ustawy o samorządzie gminnym:

Art. 24f. [Ograniczenie działalności gospodarczej radnego]

1. Radni nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której radny uzyskał mandat, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności.

1a. Jeżeli radny przed rozpoczęciem wykonywania mandatu prowadził działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1, jest obowiązany do zaprzestania prowadzenia tej działalności gospodarczej w ciągu 3 miesięcy od dnia złożenia ślubowania. Niewypełnienie obowiązku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, stanowi podstawę do stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego w trybie art. 383 ustawy, o której mowa w art. 24b ust. 6.

2. Wójtowie, radni, małżonkowie wójtów, zastępców wójtów, radnych, sekretarzy gminy, skarbników gminy, kierowników jednostek organizacyjnych gminy, osób zarządzających i członków organów zarządzających gminnymi osobami prawnymi, a także osoby pozostające we wspólnym pożyciu z wójtami, zastępcami wójtów, radnymi, sekretarzami gminy, skarbnikami gminy, kierownikami jednostek organizacyjnych gminy, osobami zarządzającymi i członkami organów zarządzających gminnymi osobami prawnymi, nie mogą być członkami władz zarządzających lub kontrolnych i rewizyjnych ani pełnomocnikami spółek handlowych z udziałem gminnych osób prawnych lub przedsiębiorców, w których uczestniczą takie osoby. Wybór lub powołanie tych osób na te funkcje są z mocy prawa nieważne.

 

(Mariusz Sieraczkiewicz/foto Marcus Da Silva/FB)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%